wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 14 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ]
Kliknij, aby powiększyć
Grafika towarzysząca Wrocławskiemu Kongresowi Kultury Tomasz Jakub Sysło
Grafika towarzysząca Wrocławskiemu Kongresowi Kultury

Głównym punktem obrad było spotkanie z panią Dominiką Kawalerowicz – dyrektorką Wrocławskiego Instytutu Kultury. Pani Dominika Kawalerowicz opowiedziała o dotychczasowej aktywności i planach WIK.

Reklama

PROTOKÓŁ z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury 17.02.2022 r.

1. Obecni członkowie WRK

  • Izabela Duchnowska,
  • Agnieszka Franków-Żelazny,
  • Marek Gluziński
  • Janusz Jasiński,
  • Paweł Kamiński,
  • Katarzyna Majewska,
  • Magdalena Piekarska,
  • Jerzy Pietraszek,
  • Tomasz Sikora,
  • Tomasz Sysło,
  • Sylwia Świsłocka-Karwot,
  • Katarzyna Uczkiewicz.Goście:
  • Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury
  • Jacek Pluta, wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM

Posiedzenie prowadził wiceprzewodniczący WRK Paweł Kamiński.

1. Rada przyjęła porządek obrad:Za: 12 osóbPrzeciw: 0Wstrzymali się: 0

2. Głównym punktem obrad było spotkanie z panią Dominiką Kawalerowicz – dyrektorką Wrocławskiego Instytutu Kultury

Pani Dominika Kawalerowicz opowiedziała o dotychczasowej aktywności planach WIK.Przedstawiła ewaluację dotychczasowych programów i projektów w obszarze mikrograntów i zaprezentowała wyciąg z badań wrocławskich instytucji kultury z roku 2020 r. Odniosła się do kwestii o miejsce WIK na mapie kultury Wrocławia. Określiła WIK jako instytucję, która idzie własną drogą, ścieżką autorską, nie pozostając w kontrze do centrów artystycznych czy centrów kultury. WIK ma być pomostem między różnymi podmiotami kultury w mieście, biznesem, ngo, indywidualnymi artystami.

Wg dyrektor Kawalerowicz WIK to hybrydowa instytucja, która nie ma jednej formy działania. Preferowana jest praca w trybie projektowym i zadaniowym, działania własne, elastyczny program, reagujący na sytuację zewnętrzną, często podlegający ewaluacji.

WIK będzie realizował cztery obszary programowe, zdefiniowane przez dyrektor Kawalerowicz jako:– Kompetencje: szkolenia, badania, procesy międzysektorowe (dotychczas: Praktycy kultury, mikrogranty, proces uczenia się)– Wsparcie - mikrogranty, wrocławski program wydawniczy, kultura mobilna – wsparcie finansowe– Sieciowanie – „kolegowanie się” w kulturze – integrowanie twórców: Współdzielnia, Ruska 46, Koalicja Miast, ECoC Family,– Wydarzenia: organizowanie projektów, wydarzeń: Barbara, Recepcja, program sąsiedzki, Europejska Noc Literatury, projekty międzynarodowe Dyrektor Kawalerowicz zapowiedziała powołanie rady programowo-doradczą Jako grupę docelową WIK wskazała: sektor kultury, mieszkanki i mieszkańców Wrocławia Budżet WIK ma wynieść ok. 4 mln złotych (+ środki zewnętrzne) Podkreśliła, że pragnie stworzyć instytucję cyfrową, dostępną, reprezentującą kobiety, ekologiczną, dbającą o dobrostan pracownikówPrzedstawiła swój zespół w składzie: zastępczyni: Romana Pomianowska, główna księgowa: Monika Kozłowska, Kuba Żary, Natalia Romaszkan, Piotr Syty

3. Członkowie WRK odnieśli się do prezentacji dyrektor Kawalerowicz

a. Magdalena Piekarska zapytała o sens powołania nowej instytucji. Dominika Kawalerowicz wyjaśniła, że Strefa kultury była bardzo dużą instytucją, podzieloną na dwa obszary – działania komercyjne i działania partycypacyjne. Było to nieklarowne wizerunkowo. Nieopłacalne. Wrocław potrzebuje instytucji, która będzie „kroczyć za sektorem” i dbać o rozwój środowiska ludzi kultury. WIK ma zapewnić klarowność, jasność, łatwiejszy dostęp dla mieszkańców i artystów. Nie będzie przyznawać grantów, ale sieciować, wspierać, udostępniać know-how i szkolić.

b. Tomasz Sikora zapytał, o liczbę osób zatrudnionych w WIK i o stworzenie programu wydawnictw muzycznych. Dyrektor Kawalerowicz odpowiedziała, że na dziś jest to 28 etatów, a program wydawnictw muzycznych WIK może zorganizować i poprzeć, ale nie będzie sam przydzielał grantów.

c. Paweł Kamiński zapytał o planowany skład Rady Programowej WIK. Według Dominiki Kawalerowicz powinni to być pracownicy WIK, przedstawiciele środowiska akademickiego, artyści, także osoby poniżej dwudziestego roku życia.

4. Rada kontynuowała temat Strategii Kultury Wrocławia

Dyrektor Jacek Pluta przedstawił informacją badawczą z badań nad kondycją kultury w perspektywie porównawczej „Kultura w pandemii. Badania kryzysu i zmian w kulturze w czasie pandemii Covid-19 czyli kondycja kultury miejskiej w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu”.

5. Jacek Pluta odpowiedział na pytania członków Rady

Na pytanie Sylwii Świsłockiej-Karwot o rekomendacje i wnioski z badań poinformował, że na tym etapie nie powstały, obecnie formułowane są hipotezy , a na resztę musimy poczekać. Na tym etapie rzuca się w oczy mała różnica w odpowiedziach pomiędzy miastami. W każdym z nich małe instytucje mocniej odczuły skutki pandemii, a duże, np. samorządowe – mniej, czują się bardziej bezpieczne. Wyniki są istotne w kontekście diagnozy pola kultury. Solidna diagnoza będzie podstawą Strategii Kultury Wrocławia.

Dyrektor Pluta podkreślił, że Wrocław opracowuje obecnie nową strategię generalną. W 2016 r. przeprowadzono badania forsightowe – Wrocław 2030. Powstały wówczas 4 strategie narracyjne. Od tego czasu sytuacja zmieniła się jednak diametralnie. To wszystko się zmieniło. Główna strategia będzie modyfikowana także ze względu na zmianę prawa krajowego.

Jeżeli chodzi o samą strategię kultury - w tym roku tuż po wakacjach proces ten rozpocznie się od diagnozy pola kultury we Wrocławiu. Fundusze się znajdą. Organizacyjnie ten wątek pociągnie Wrocławski Instytut Kultury. Dlaczego wrzesień? Jesteśmy w sytuacji pandemii. Gdybyśmy robili to w zbyt bliskim kontekście pandemii, to ten element byłby zbyt dominujący.

W diagnozie uwzględnione zostaną postulaty Kultury Obecnej z 2016 r. Wyzwaniem będzie zmapowanie nieujawnianych zasobów w polu kultury i nieafiliowanych przy instytucjach artystów – czyli uwzględnienie wszystkich interesariuszy pola kultury.

Diagnoza będzie prowadzona w formule warsztatowej. Powstanie zespół ekspercki złożony z lokalnych interesariuszy, w perspektywie porównawczej, a samo badanie będzie mieć formułę badania samospisowego.

Istotny będzie benchmarking - porównanie z innymi polami kultury w kontekście polskim i regionalnym, a następnie próba rekonstrukcji wrocławskiego pola kultury – interesariuszy i relacji między nimi.

Pierwszy etap prac planowany jest na wrzesień-grudzień 2022. Później, po solidnej diagnozie, samo napisanie strategii poszłoby szybciej.

6. Dyrektor Pluta zaprosił członków Wrocławskie Rady Kultury do współpracy przy tworzeniu Strategii Kultury Wrocławia

a w szczególności do:

a. Wsparcia w definiowaniu, jakie pola kultury poruszyć w diagnozie;b. Udziału w akcji afirmatywnej, która zwiększy otwartość środowiska na udział w badaniu i przyczyni się do sukcesu frekwencyjnego.

7. Dyskusja nad działem Rady w tworzeniu Strategii Kultury Wrocławia.

Sylwia Świsłocka-Karwot zapytała o terminarz prac. Dyrektor Pluta odpowiedział, że terminarz jest jeszcze opracowywany. Wymiar organizacyjny prac weźmie na siebie WIK. Dominika Kawalerowicz dodała, że liczy na warsztatowe spotkanie z członkami Wrocławskiej Rady Kultury, bez której nie wyobraża sobie pracy nad strategią. Tomasz Sikora zapytał o horyzont czasowy powstania strategii i czy jakieś elementy Strategii mogą powstawać niezależnie od diagnozy.

Wg Jacka Pluty prace powinny pójść szybko po diagnozie, która ma być przeprowadzona w ostatnim kwartale 2022 r. Wg obecnych założeń dokument ma być gotów do czerwca 2023 r. Możliwe jest, że pewien proces merytoryczny, np. wypowiedzi eksperckie i rekomendacje Rady mogą powstać wcześniej niż diagnoza – niezależnie od niej.

Marek Gluziński zadał pytanie o zakres współpracy WIK i WRK. Zaproponował spotkanie stacjonarne.Na wniosek Katarzyny Uczkiewicz członkowie WRK uzgodnili termin spotkania warsztatowego z WIK na 17 marca 2022 r., w godz. 15.00-18.00 w siedzibie WIK.

Paweł Kamiński zaproponował, by rekomendować Przewodniczącej WRK, by następne spotkanie Rady miało miejsce 11 marca 2022 r.

8. Głosowanie

WRK przegłosowała zaproponowany harmonogram jednogłośnie - 12 głosów za.

9. Sprawy bieżące i wolne wnioski

a. Magdalena Piekarska zapytała na czacie o procedury związane z dobrostanem pracowników w instytucjach kultury w kontekście niedawnych zarzutów wobec świeżo powołanej dyrektorki Strefy Kultury, pani Olgi Nowakowskiej o mobbing wobec pracowników w jej poprzednim miejscu pracy.

Poprosiła dyrektora Wydziału Kultury o wyjaśnienie, co dzieje się w momencie, kiedy pojawiają się takie zarzuty wobec dyrektorki lub dyrektora instytucji, która podlega władzom miasta.Sylwia Świsłocka-Karwot zauważyła, że na pewno jest wypracowana ścieżka postępowania. Każda instytucja powinna mieć opracowane procedury antymobbingowe i szkolenia obowiązkowe co 2 lata.

Magdalena Piekarska doprecyzowała, że w tej konkretnej sytuacji zarzuty dotyczą świeżo mianowanej dyrektorki, chodzi więc o wewnętrzne procedury w ramach instytucji.

Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury wyjaśnił, że zdarzenie opisane ostatnio w mediach to incydentalna historia sprzed siedmiu lat, którą pani dyrektor wyjaśniła na łamach prasy. Podkreślił jednocześnie, że wydział podpisujemy z dyrektorami instytucji kultury umowy, które dotyczą traktowania pracownika i znajduje się w nim obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.

Jeżeli chodzi o ten konkretny przypadek, to odpowiedzialność za procedury antymobbingowe w instytucji w całości ponosi dyrektor, a urząd jako organizator, nie ma wglądu w sprawy pracownicze. Dyrektorzy instytucji kultury byli w ubiegłym roku przeszkoleni, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie mobbingowi.

Wydział Kultury nie rozwiązuje spraw wewnątrz instytucji. To jest sprawa dla dyrektora, który jest zobowiązany do wyjaśniania sytuacji wewnątrz instytucji.

Dyrektor Jacek Pluta dodał, że pod wpływem rekomendacji WRK sprawozdania dyrektorów instytucji kultury zostały poszerzone o kwestie pracownicze, szczególnie pojawiły się pytania o komisję mobbingową i liczbę spraw mobbingowych w instytucji za rok.

Tomasz Sikora zapytał, czy w urzędzie istnieją procedury antymobbingowe? Jerzy Pietraszek odpowiedział, że oczywiście, istnieją od bardzo dawna, ale dotyczą Gminy Wrocław. Taka komisja pojawiła się 8-9 lat temu, ale to dotyczy urzędników zatrudnionych w Gminie Wrocław, a nie instytucji kultury ani h spółek, gdzie organem jest prezes. Urząd może występować w roli mediatora, ale te sprawy muszą być rozwiązane przez pracodawcę, czyli w tym przypadku – dyrektora.

Jacek Pluta powtórzył, że dyrektorzy instytucji kultury przechodzili szkolenia antymobbingowe, ale w swoich jednostkach dyrektorzy mają pełną autonomię co do konkretnych rozwiązań. W nowych kontraktach dla dyrektorów instytucji kultury jest wprost wpisany obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.

Paweł Kamiński przypomniał, że dyrektorów instytucji kultury obowiązuje konstytucja i kodeks pracy, co wymusza określone działania. Funkcjonują procedury. W sprawozdaniach wg nowego wzoru pojawiły się kwestie pracownicze - pięć pytań: o związki zawodowe, pełnomocnika ds. równego traktowania, komisję antymobbingową, liczbę spraw mobbingowych, procedury na wypadek zaistnienia niewłaściwych zachowań w relacjach pracowniczych. Z inicjatywy Rady ds. Równego Traktowania przeprowadzono w instytucjach miejskich ankietę tej sprawie.

b. Marek Gluziński zapytał, czy dostaliśmy petycję w prawie lapidarium dla wrocławskich płyt nagrobnych. Pytanie zostało przekazane przewodniczącej WRK

c. Tomasz Sikora zapytał, czy jest formalne potwierdzenie ekspertyzy prawnej Urzędu Miejskiego w sprawie niedopełniania składu rady kultury po śmierci Pawła Jarodzkiego.Jerzy Pietraszek obiecał, że pozyska te informacje i przedstawi je na następnym posiedzeniu.

d. Paweł Kamiński poinformował, że twórcy nieoficjalnego profilu FB przekazali uprawnienia administracyjne prezydium i pojawiły się pierwsze wpisy i protokół z poprzedniego posiedzenia. Wobec wyczerpania porządku obrad i pytań w dyskusji podziękował wszystkim za udział w spotkaniu.Sekretarz Wrocławskiej Rady Kultury Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kultury (-)Katarzyna Uczkiewicz (-)Agnieszka Franków-Żelazny

Kontakt: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl