wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 12 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ]

12 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Grafika Anastazji Jarodzkiej przygotowana na Wrocławski Kongres Kultury Anastazja Jarodzka
Grafika Anastazji Jarodzkiej przygotowana na Wrocławski Kongres Kultury

Protokół nr 12 z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury w dniu 9 grudnia 2021 r. Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym. 

Reklama

Kto był obecny na dwunastym posiedzeniu Wrocławskiej Rady Kultury?

Członkowie Wrocławskiej Rady Kultury (kolejność alfabetyczna):

  1. Izabela Duchnowska
  2. Agnieszka Franków-Żelazny
  3. Jarosław Fret
  4. Marek Gluziński
  5. Konrad Imiela
  6. Janusz Jasiński
  7. Paweł Kamiński
  8. Katarzyna Majewska
  9. Magdalena Piekarska
  10. Jerzy Pietraszek
  11. Tomasz Sikora
  12. Tomasz Jakub Sysło
  13. Sylwia Świsłocka-Karwot
  14. Katarzyna Uczkiewicz

– Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia:

  • Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych
  • Jacek Pluta - zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca WRK Agnieszka Franków-Żelazny, która zaproponowała następujący porządek obrad:

  1. Wypowiedź Prezydenta Jacka Sutryka na temat dotychczasowego i przyszłego funkcjonowania Rady z punktu widzenia oczekiwań i potrzeb Prezydenta Miasta.
  2. Rozmowa o celach i sposobie działalności Rady w pozostałych dwóch latach kadencji ze szczególnym uwzględnieniem roli Rady w tworzeniu strategii kultury Wrocławia.
  3. Wolne wnioski, sprawy różne.

W wyniku głosowania (jednogłośnie) porządek obrad przyjęto w zaproponowanej formie.

Ad. 1. Wypowiedź Prezydenta Jacka Sutryka na temat dotychczasowego i przyszłego funkcjonowania Rady z punktu widzenia oczekiwań i potrzeb Prezydenta Miasta.

Na wstępie dyrektor B. Świerczewski poinformował, że rok 2022 to czas, w którym w mieście realizowane będzie kilka ważnych dla wrocławskiej kultury zadań inwestycyjnych.

Pierwsze z nich, to remont Impartu przy ul. Mazowieckiej. Zakres prac przewiduje dostosowanie obiektu do przepisów przeciwpożarowych. Jak podkreślił B. Świerczewski jest oczywiste, że ten obiekt wymaga znacznie większej inwestycji ze względu na znaczenie tej sceny dla Wrocławia. To wyzwanie dla nowej dyrekcji instytucji.

Drugie wyzwanie inwestycyjne to poszukiwanie głównej siedziby BWA. Prace w tej kwestii trwają. Dyr. B. Świerczewski nawiązał też do sprawy kupna przez miasto Pałacu Schaffgotschów, tzw. Pałacyku przy ul. Kościuszki i pomysłów dot. umieszczenia tam BWA. Jak poinformował, przeprowadzenie pełnej analizy przestrzennej i funkcjonalnej tego obiektu powinno potrwać ok. półtora roku. Pałacyk posiada obecnie najemców. Jest też obiektem zabytkowym.

Trzecim elementem jest Centrum Kultury Zamek. Zrealizowana została już inwestycja polegająca na dostosowaniu obiektu do przepisów antypożarowych, obecnie miasto zaplanowało działanie inwestycyjne związane z tarasami dookoła zamku. Remont tarasów jest niezbędny, przeprowadzenie tych prac warunkuje funkcjonowanie, jak również bezpieczeństwo tego obiektu i jego użytkowników.

Oprócz planowanych inwestycji warto też pamiętać o kilku innych istotnych obszarów dotyczących kultury. Takim strategicznym obszarem jest sieciowanie instytucji kultury. Ma ono wiele wymiarów i jest ważnym procesem, który będzie rozwijany. Ma to związek zarówno z kwestiami organizacyjnymi jak i rozwijaniem współpracy, również w sytuacjach kryzysowych, takimi jak pandemia. Sieciowaniem będzie się zajmowała nowa instytucja kultury, która powstaje z podziału Strefy Kultury Wrocław.

Kolejna sprawa, to kwestia Centrów Aktywności Lokalnej, tzw. CAL-i, których we Wrocławiu powstaje coraz więcej. Prowadzą one również działania związane z kulturą. Są to młode twory, które dopiero będą się rozwijały.

Kolejny temat, to pracownie artystyczne, który już pojawił się na jednym z poprzednich posiedzeń Rady. Jest to sprawa, której należy poświęcić dużo uwagi. W związku z tym na w roku 2022 planuje się dalszy ciąg trwających w związku z pracowniami konsultacji.

Dyrektor J. Pietraszek przypomniał, że Prezydent Wrocławia uruchomił Wrocławski Program Interwencji Społecznej. Program ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów. W ramach tego programu nabywane są dzieła sztuki. W ocenie J. Pietraszka jest oczekiwanie, aby ten program, polegający na zakupie dzieł sztuki od wrocławskich artystów, kontynuować. 25 października 2021 r. rozstrzygnięta została kolejna, druga edycja tego programu. Tym razem zgłosiło się 69 artystów., przy czym niektórzy artyści proponowali po kilka dzieł. Ostatecznie dokonano wyboru 21 prac. Zgłoszeń było mniej niż w pierwszym naborze, ponieważ istniały ograniczenia. Startować nie mogli np. stypendyści Prezydenta a także artyści, którzy dokonali sprzedaży dzieł w pierwszej edycji programu w ubiegłym roku.

Prace były prezentowane w Arsenale Miejskim. Jak poinformował J. Pietraszek obecnie Wydział Kultury przystępuje do umieszczania tych prac w przestrzeni publicznej. Prace są przekazywane instytucjom kultury w formie darowizny.

Jak stwierdził J. Pietraszek potrzebna jest dyskusja co do kontynuacji tego programu. W ocenie dyrektora program ten jest bardzo oczekiwany przez artystów, którzy uznają za zaszczyt start w takim konkursie i zakup dzieła przez miasto. Dodatkowo jest do dobra forma promocji artystów. Prace trafiają do prestiżowych instytucji kultury, np. Teatru Capitol czy Opery Wrocławskiej, ale również za granicę, np. do ambasady Polski w Pradze czy do Grecji. W opinii J. Pietraszka, pomimo że program powstał w związku z pandemią, wygląda na to, że powinien pozostać na stałe jako jedno z działań prowadzonych przez Wydział Kultury.

Jak poinformował J. Pietraszek kilka dni temu wręczone zostały Wrocławskie Nagrody Artystyczne. To nagroda, w odróżnieniu np. od nagrody WARTO, które są również finansowane przez miasto, skupia się na artystach o znaczących dokonaniach. Zmiana nazwy wynika z tego, że po raz pierwszy wśród nagrodzonych pojawiła się grupa artystów sztuk wizualnych. Do tej pory nagroda była przyznawana w dwóch kategoriach, tj. teatr i muzyka.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podziękował za zaproszenie przewodniczącej Agnieszce Franków-Żelazny. Prezydent podkreślił, że w przyszłym roku liczy ze strony Rady na merytoryczną, krytyczną, ale przede wszystkim konstruktywną dyskusję o przyszłości. Jest to tym ważniejsze, że trudności i wyzwań, z którymi będzie się mierzyć Wrocław będzie coraz więcej.

W ocenie Prezydenta rok 2021 był w perspektywie całości polityk miejskich skomplikowany z wielu powodów. Dotyczy to przede wszystkim pandemii. Druga kwestia to sytuacja finansowa. W ocenie Prezydenta kończący się rok 2021 to trzeci rok z rzędu, w którym państwo pogarsza nie tylko prawne, ale i finansowe warunki funkcjonowania samorządów. Jednocześnie nie towarzyszy temu spadek oczekiwań wobec samorządów. W wyniku zmian podatkowych wprowadzonych na początku tej kadencji samorządu miasto straciło prawie 200 mln zł. Kolejne zmiany w systemie podatkowym, które wyłaniają się tzw. Polskiego Ładu mogą oznaczać, według wstępnych szacunków, straty na poziomie kolejnych kilkuset milionów. To powoduje, że przy rosnących kosztach utrzymania miasta i malejących dochodach deficyt budżetu miasta wynosi około 700 mln zł. Jednocześnie w tym roku mamy najwyższy historii Wrocławia budżet inwestycyjny, który wynosi 1 mld złotych. Te liczby określają także warunki działania i konieczność uważnego doboru priorytetów na przyszłość (szczególnie ważna w ostatnim czasie jest walka ze smogiem, transport publiczny, edukacja i sprawy społeczne).

W odpowiedzi na pytania członków Rady prezydent wyjaśnił, że nie ma zagrożenia ze strony samorządu województwa dla Impartu, ponieważ to nie samorząd województwa jest właścicielem tego obiektu.

W kwestii Pałacu Schaffgotschów prezydent poprosił, aby pozwolić urzędowi najpierw na analizę przestrzenną i funkcjonalną. Czyli na decyzję trzeba poczekać do ok. połowy 2023r.

Prezydent przypomniał, tworzenie CAL wynika ze strategii, którą przyjęto w związku z realizacją Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

W odpowiedzi na pytania członków Rady Prezydent Wrocławia poinformował, że deklaracja dotycząca organizacji festiwalu muzycznego z udziałem wrocławskich muzyków jest aktualna, jednak pomysł będzie możliwy do realizacji po zakończeniu pandemii.

W odpowiedzi na pytanie dot. ewaluacji pracy dyrektorów wrocławskich instytucji kultury Prezydent wyraził opinię, że dyskusja na ten temat nie jest zakończona. Zwrócił uwagę, że powoływanie dyrektorów jest kompetencją Prezydenta.

Dyrektor J. Pluta uzupełniając wypowiedź Prezydenta przypomniał, że kontrowersja dotyczyła formuły przeprowadzania ewaluacji pracy dyrektorów. Jak zaznaczył rekomendowane obszary ewaluacji będą uwzględniane w autorelacjach dyrektorów, jak również jako formalne zobowiązanie przy powoływaniu dyrektorów. Dotyczy to między innymi kwestii pracowniczych. Jak dodał ewaluacja prowadzona przez podmioty zewnętrzne byłaby kosztowna, zwłaszcza w relacji z efektem tak prowadzonej ewaluacji.

Jak dodał Prezydent Wrocławia, oczekiwałby raczej dyskusji dotyczącej ewaluacji instytucji a nie samych tylko dyrektorów. Ocena pracy dyrektorów jest bowiem kompetencją Prezydenta.

W odpowiedzi na pytania na członków Rady Prezydent poinformował, że miasto nie przewiduje zmiany w kwestii udziału w Dolnośląskim Funduszu Filmowym i nie zamierza rezygnować z partycypowania w tym funduszu.

W odpowiedzi na pytania członków Rady oraz sugestię dot. uzupełnienia składu Wrocławskiej Rady Kultury, w związku ze śmiercią pana Pawła Jarodzkiego o osobę z kolejnym wynikiem wyborczym w głosowaniu podczas Wrocławskiego Kongresu Kultury, Prezydent poinformował, że zwrócił się o opinię prawną w tej kwestii. Po otrzymaniu opinii Prezydent zarekomenduje rozwiązanie w tej sprawie.

W ocenie Prezydenta największym wyzwaniem dla wrocławskiej kultury jest kwestia dokumentu programowego dla kultury w perspektywie co najmniej kilku lub 10 lat.

Ad. 2. Rozmowa o celach i sposobie działalności Rady w pozostałych dwóch latach kadencji ze szczególnym uwzględnieniem roli Rady w tworzeniu strategii kultury Wrocławia.

Dyrektor J. Pluta poinformował, że miasto rozpoczęło prace nad strategią Wrocław 2050. Podjęcie prac nad strategią ma m.in. związek ze zmianą warunków rozwojowych jak też przepisów o samorządzie gminnym. W ramach tych prac odbyło się m.in. badanie foresightowe będące powtórzeniem badania z roku 2016 jednak prace nad tą strategią dopiero się rozpoczynają. Departament strategii urzędu miejskiego zakłada, że Wrocław będzie posiadał jedną główną strategię oraz strategie, których nazwa wynika z przepisów prawa np. strategia rozwiązywania problemów społecznych. W związku z tym polityki miejskie powinny mieć charakter dokumentów programowych z wszelkimi funkcjami strategii.

W opinii J. Pluty prace nad strategią powinny rozpocząć się od diagnozy. W tym kontekście dodał, że Wrocław wraz siedmioma innymi jednostkami miejskimi realizuje kompleksowe panelowe badania instytucji kultury. Powodem tych badań była sytuacja związana z pandemią. Do tej pory zrealizowane zostały dwa etapy tego badania. Trzeci zostanie zrealizowany w pierwszym kwartale przyszłego roku. Badanie ma dostarczyć kompleksowej wiedzy na temat strategii działań instytucji kultury w sytuacji zmiany.

Wyzwaniem jest też sporządzenie odpowiednich narzędzi diagnozy, które obejmować będą różne wymiary i różne obiegi kultury. Problemem może być choćby badanie artystów a także organizacja spotkań i badań środowiskowych w sytuacji pandemii.

Kolejna kwestia, to format pracy nad takim dokumentem. Urząd miejski jako podmiot odpowiedzialny za politykę kulturalną będzie organizatorem tego procesu, ale konieczne jest zapewnienie udziału różnych interesariuszy.

Ad. 3. Wolne wnioski, sprawy różne.

Wiceprzewodnicząca Rady Izabela Duchnowska w obecności Prezydenta podziękowała za zaufanie, którym została obdarzona przez Radę, w związku z wyborem na funkcję Wiceprzewodniczącej i poinformowała o swojej rezygnacji z tej funkcji. Podziękowała Przewodniczącej i Sekretarzowi za dotychczasową współpracę w Prezydium Rady. Jak wskazała jednym z powodów rezygnacji jest zdecydowanie mniejsza ilość czasu, którym dysponuje w związku z objęciem funkcji Przewodniczącej Zarządu Osiedla Nadodrze.

Jak zaznaczyła I. Duchnowska, rezygnuje z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady, nie chce jednak rezygnować z udziału w samej Radzie, bo została wybrana do Rady głosami środowiska i chce kontynuować merytoryczną pracę na rzecz środowiska kultury. Zaapelowała też do prezydenta, aby wykorzystał kompetencje członków Rady oraz ich doświadczenie i potencjał.  Zawnioskowała też o wybór innej osoby na funkcję Wiceprzewodniczącej lub Wiceprzewodniczącego Rady.

Przewodnicząca Agnieszka Franków-Żelazny zaproponowała, aby głównym tematem kolejnego posiedzenia Rady była rola Rady w opracowywaniu strategii dla kultury.

W wyniku głosowania: 8 „za”, 1 „przeciw” i 1 „wstrzymujący się” Rada przyjęła propozycję Przewodniczącej Agnieszki Franków-Żelazny dot. sposobu pracy nad sprawozdaniem Rady za 2021, tj. aby Prezydium Rady przygotowało faktograficzne sprawozdanie i udostępniło członkom Rady do dyskusji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca zamknęła posiedzenie.

Sekretarz Wrocławskiej Rady Kultury                               Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kultury
(–) Paweł Kamiński       (–) Agnieszka Franków-Żelazny

                                              

Kontakt: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl