wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy wrocławski krasnal z twarzą słynnego indyjskiego poety

Amitabh Bachchan, gwiazdor bollywodzkiego kina, odsłonił nowego wrocławskiego krasnala. Figurka ma twarz jego ojca – Harivansha Rai Bachchana, najsłynniejszego indyjskiego poety XX wieku piszącego w języku hindi

Reklama

Odsłonięcie figurki nowego krasnala miało wyjątkową oprawę. W zbiegu ulic Kuźniczej i Wita Stwosza zebrało się wielu wrocławian, przybyszy z Indii, z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniu turyści spacerujący po Rynku. Uczestników przywitała kameralna orkiestra dęta oraz grupa uczniów z międzynarodowej szkoły.

Bohaterem spotkania był dr Harivansh Rai Bachchan. Jest uznawany za najważniejszego XX-wiecznego artystę tworzącego w języku hindi, jest laureatem wielu nagród literackich i wyróżnień państwowych, jego utwory były wykorzystane w wielu filmach i utworach muzycznych, uchodzi za symbol kinematografii Bollywod.

- W 2020 roku Wrocław będzie Miastem Literatury UNESCO. Chcielibyśmy w tym czasie zaprezentować wrocławianom dorobek literacki pana Harivansha Rai Bachchana – zapowiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Artystyczne tradycje podtrzymuje syn pisarza - Amitabh Bachchan, bollywodzki gwiazdor i producent filmowy, który ma w dorobku udział w 180 filmach. Jest także aktywnym promotorem kultury i sztuki Indii. – Cieszę się, że zostałem tak dobrze przyjęty we Wrocławiu – mówił Amitabh Bachchan. – Jestem wdzięczny za to, jak został wyróżniony we Wrocławiu, mój ojciec. Będziemy mieli we Wrocławiu strażnika dobrych relacji indyjsko-polskich.

Figurka nowego krasnala stoi od dzisiaj u zbiegu ulic Kuźniczej i Wita Stwosza, w pobliżu restauracji Masala, oferującej kuchnię indyjską. Krasnal nieco różni się od innych postaci wrocławskich karzełków – z typowej dla nich stylizacji zostały tylko buty. Ze względów kulturowych nie ma czapki, nie ma także długiej brody, bo jego pierwowzór też jej nie nosił.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl