wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Otwarto modrzewiowy kościółek w parku Szczytnickim [ZDJĘCIA]

Remont trwał 4 lata i kosztował nieco ponad 2 mln złotych. Efekty prac zachwyciły wszystkich, którzy w sobotę, 14 lipca 2018 r. przyszli na otwarcie kościółka pw. św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim. Wrocław zyskał nowe miejsce dla działalności kulturalnej, spotkań, wystaw i koncertów.

Reklama

Niesamowity zapach kilkusetletniego modrzewia i mistrzowska ciesielska robota – to robi największe wrażenie po wejściu do kościółka pw. św. Jana Nepomucena. Od  soboty, 14 lipca 2018 r. jest ponownie jedną z największych atrakcji parku Szczytnickiego.

– Kościółek wraca do wrocławian – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia:  – W roku 2018, gdy mamy Europejski Rok Dziedzictwa, my mamy unikalny obiekt dla mieszczuchów przyzwyczajonych do cegły i wysokich murów kościołów gotyckich, tu znajdą coś niepowtarzalnego i przepięknego. Chcemy, żeby to było miejsce kameralnych spotkań.

otwarcie kościółka w parku Szczytnickim, fot. Jarek Ratajczak

– To będzie nowa otwarta przestrzeń kultury. Trochę elitarna, bo może pomieścić 50 osób. To miejsce będzie nieodpłatnie udostępniane każdemu, kto będzie chciał tu zrobić coś fajnego. Mogą tu być koncerty kameralne, wystawy, projekcje filmowe lub np. warsztaty florystyczne. Myślimy też o spotkaniach, szkoleniach lub konferencjach także biznesowych – wylicza Dorota Feliks, dyr. Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Uczestnicy otwarcie kościółka w parku Szczytnickim, fot. Jarek Ratajczak

Dla wielu uczestników było to bardzo sentymentalne spotkanie.

– To ważne miejsce w moim życiu, byłam tutaj od najwcześniejszego dzieciństwa. Cieszę się, że przy renowacji pracował mój przyjaciel Kamil Zaremba  – mówi Magdalena Furman-Turowska, która na otwarcie przyszła z Aleksandrą Szpacenko: – Bardzo mi się kościółek podoba po remoncie. Ostatnio byłam tutaj parę lat temu – dodaje A. Szpacenko.

Kościółek z modrzewiu został centymetr po centymetrze poddany renowacji i zabezpieczony na długie lata. Po renowacji nie zdecydowano się na okalający kościółek płot. – Chodzi o to, że modrzewiowa konstrukcja powinna być w naturalny sposób owiewana przez wiatr i suszona promieniami słońca – dodaje Adam Grehl.

fot. Jarek Ratajczak

Przy remoncie pracowało 45 osób.

– To była wieloletnia praca. Wszystkie detale zostały przejrzane i zabezpieczone. Zastosowaliśmy oryginalną metodę impregnacji wewnętrznej drewna. Duże fragmenty ścian zostały wymienione , ponieważ były bardzo zdegradowane – zaznacza wykonawca remontu Stanisław Zaremba, firma Epartner.

Przypadkiem, podczas spaceru po parku, na otwarcie kościółka trafili Krzysztof i Magdalena Matuszkowie z Wrocławia, fot. Jarek Ratajczak

– Znam to miejsce od dzieciństwa, pamiętam ten niezwykły zapach w środku. Dziś po remoncie kościółek wygląda fantastycznie. Cieszę się, że mogę go pokazać 2-letniej córeczce Marysi – mówi Krzysztof Matuszek, z żoną Magdaleną i córką Marią.

warsztaty florystyczne, fot. Jarek Ratajczak 

Podczas otwarcia wrocławianie mogli skorzystać z warsztatów florystycznych czy obejrzeć wernisaż prac malarek z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER. O godz. 15.00 i 15.30 chętni mogli zwiedzić kościół z przewodnikiem. Natomiast o 17.00 i o 18.00 zaplanowano koncerty – najpierw goście posłuchają przebojów muzyki filmowej, a następnie wystąpi Janek Samołyk, znany wrocławski wokalista i gitarzysta. W międzyczasie przez cały dzień wyświetlane będą filmy promujące Wrocław.

Otwarta Przestrzeń Kultury w kościółku pw. św. Jana Nepomucena

Wykład / Koncert / Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 14 lipca 2018 do 14 lipca 2018

Miejsce Drewniany kościół w parku Szczytnickim

Zobacz

– Sobota to dla nas bardzo ważny dzień, gdyż jest to otwarcie nowej przestrzeni kultury we Wrocławiu. Wszystkie działania będą prowadzone niekomercyjnie. Chcemy promować wrocławskich artystów i ich dorobek. Zapraszamy wszystkich na poznanie tego odnowionego miejsca – podkreśla Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Nowa oferta kulturalna w parku Szczytnickim

Kościółek w parku Szczytnickim od połowy lipca będzie otwarty w każdy weekend w godzinach 12.00 – 20.00. Dodatkowo co sobotę o 17.00 i 17.30 zabytkowy obiekt będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Poza tym kościół będzie również otwierany na organizowane w nim wydarzenia kulturalne zgodnie z ich programem.

– Kościół posiada m.in. reflektory, system wystawienniczy, projektor i ekran, nagłośnienie, krzesełka, leżaki oraz stoły. Mieści się w nim ok. 50 osób, więc warunki dla artystów są wręcz wymarzone. Dodatkowo udostępniamy przestrzeń wokół obiektu – podkreśla Dorota Feliks.

Zarówno dla artystów, jak i odwiedzających korzystanie z nowej przestrzeni kulturalnej w parku Szczytnickim będzie bezpłatne. Zainteresowani skorzystaniem z oferty i organizacją wydarzenia lub pokazania swojej twórczości powinni skontaktować się z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, pod adresem e-mail: [email protected] W przyszłości w kościółku oraz na terenie wokół mają odbywać się m.in. warsztaty teatralne, rysunku i malarstwa czy wystawy, prezentacje, kameralne koncerty oraz spotkania literackie.

Koniec czterech lat prac remontowych

Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena przez wiele lat nie był remontowany. W czasach PRL-u wymieniono jego belki podporowe i drewniane gonty na dachu. Przez lata budynek niszczał, a dach i gontowe pokrycie wieży zaczęły się zapadać.

Dlatego od 2014 r. Zarząd Zieleni Miejskiej prowadził gruntowny remont i prace rewitalizacyjne zabytkowego kościoła. Ze względu na zniszczenia, zostały one podzielone na trzy etapy. Najpierw w okresie od września 2014 r. do maja 2015 r. wyremontowano dach świątyni. Następnie od października 2015 do marca 2016 r. przeprowadzono remont ścian zrębowych wieży Kościółka, w tym m.in. wyremontowano zabytkowe drzwi wejściowe.

Fot. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Fot. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Trzeci i ostatni etap rewitalizacji objął m.in.: dokończenie remontu wieży drewnianego kościółka, dalszy remont ścian, wnętrz (stropów, sufitów, ceglanej posadzki) wraz z przebudową instalacji elektrycznych oraz prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Rozebrano drewniane ogrodzenie kościoła, który dodatkowo jest iluminowany. Zainstalowano system przeciwpożarowy. Zmienił się także teren wokół kościoła, gdzie pojawiły się dodatkowe ławki, kosze na śmieci, świeże nasadzenia, nowe oświetlenie i nawierzchnia alejek.

Cały remont trwał cztery lata i kosztował nieco ponad 2 mln złotych. Ostatni etap od sierpnia 2017 r. wyniósł ok. 1,5 mln zł, z czego 1,18 mln pochodziło ze środków unijnych. Wykonawcą wszystkich etapów remontu była wrocławska firma Epartner.pl, która w swoim „portfolio” ma m.in. remonty 12 drewnianych obiektów sakralnych, m.in. Świątyni Wang w Karpaczu czy kaplicy na Śnieżce.

Ponad 100 lat we Wrocławiu

Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena usytuowany jest w pobliżu ul. Mikołaja Kopernika i parkowej Alei Dąbskiej. Obok Ogrodu Japońskiego, jest jedną z wizytówek zabytkowego parku Szczytnickiego. Jego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku.

Fot. Kamil Zaremba

Fot. Kamil Zaremba

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Drewniana konstrukcja pochodzi z XVI wieku. Jest dziełem cieśli ze Starego Koźla na Górnym Śląsku. Tam też początkowo się znajdował. Później przeniesiony został do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia. Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. Wtedy teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. W latach 1957-1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte.

O kameralnym drewnianym budynku głośno było pod koniec lat 50. ub. wieku. Okazało się, że przez dwa lata był złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego. Świątynia od 1971 r. jest pod społeczną opieką PTTK Wrocław-Fabryczna.

Najważniejsze daty w historii drewnianego kościółka w parku Szczytnickim:

  • 1499 - konsekracja kościółka w Starym Koźlu,
  • 1806 - zawalenie się jego wieży,
  • po 1806 - przewiezienie na furmankach chłopskich do Kędzierzyna,
  • 1913 - przeniesienie na Wystawę Sztuki Cmentarnej (część Wystawy Stulecia) do wrocławskiego parku Szczytnickiego,
  • 1957 - odnalezienie w nim skradzionych z Muzeum Narodowego obrazów Matejki, Kossaka i Gierymskiego,
  • 1962 - wpisanie do rejestru zabytków,
  • 1971 - przekazanie w społeczną opiekę PTTK-Fabryczna,
  • od 2014 - gruntowny remont dachu, ścian zrębowych, wieży i wnętrza kościółka.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl