wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Wrocławskie Kooperatywy Mieszkaniowe
  6. Kooperatywy na starcie
Kooperatywy na starcie

Jeszcze do jutra (23 września) można składać oferty w przetargu ogłoszonym przez miasto na oddanie w użytkowanie wieczyste na lat 99 gruntu na Nowych Żernikach kooperatywom mieszkaniowym, które zbudują tam własny dom.

Reklama

Na razie nie wiadomo ilu wrocławian zdecydowało się zawiązać kooperatywę mieszkaniową i wziąć udział w przetargu na trzy działki na Nowych Żernikach. Ma tam powstać wzorcowe osiedle mieszkaniowe – jeden z flagowych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na osiedlu powstaną nie tylko domy budowane przez deweloperów, ale także przez kooperatywy, czyli przez samych mieszkańców.

Na Nowych Żernikach, osiedlu modelowym zwanym WuWą 2, trzy działki przeznaczono pod kooperatywy mieszkaniowe. To propozycja dla tych, którzy chcą wziąć budowę własnego domu w swoje ręce – sami się organizują i budują domy, takie jakie naprawdę im odpowiadają.

Zbigniew Maćków, architekt, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zaangażowany w powstawanie osiedla Nowe Żerniki: - Pierwsze kooperatywy będą kameralnymi budynkami wielorodzinnymi, składającymi się z kilku mieszkań. Zasadniczym faktem, który odróżnia je od pozostałych, typowych przedsięwzięć deweloperskich jest to, że powstaną w wyniku oddolnych działań grup mieszkańców, którzy będą chcieli w dużej mierze samodzielnie zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu. W tym celu zwołują się poprzez kontakty towarzyskie lub za pomocą serwisów społecznościowych i zakładają nieformalną grupę, która z czasem staje się formalną grupą, na zachodzie funkcjonuje nazwa co-housing, baugruppen - kooperatywa jest polskim odpowiednikiem. To ona następnie kupuje grunt, zleca projekt i organizuje proces budowlany. Robi to wszystko we własnym imieniu i dla swoich członków.

Kooperatywy pozwalają kształtować przestrzeń budynku zgodnie z własnymi potrzebami - to dom szyty na miarę i dostosowany do oczekiwań jego mieszkańców. Sami ustalamy naszą przestrzeń do życia. Budynki kooperatyw od deweloperskich odróżnia też zaprojektowana pod potrzeby mieszkańców przestrzeń wspólna. Mogą się w niej znaleźć pralnia, suszarnia, spiżarnia, rowerownia, wózkownia. Można zaplanować wspólną przestrzeń wypoczynku i rozrywki - świetlicę, bibliotekę, siłownię, bawialnię dla dzieci, salę do przyjmowania gości z aneksem kuchennym lub wygospodarować przestrzeń do pracy. Kooperatywy mogą też zagospodarować dach i urządzić na nim np. ogród lub jakuzi, saunę, czy postawić zwykłe leżaki. Do nich też należy zagospodarowanie działki otaczającej budynek - nie muszą sadzić żywopłotu, czy iglaków, mogą wyznaczyć np. grządki pod uprawę warzyw lub kwiatów, mogą też urządzić plac zabaw dla dzieci, miejsce na grilla, czy ustawić altankę. W projekcie można uwzględnić budowę garaży i komórek lokatorskich.

Ak

Więcej o Wrocławskich Kooperatywach Mieszkaniowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl