wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Rozstrzygnięto przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości na Nowych Żernikach (działki nr 62/6, 62/7, 62/8) z przeznaczeniem dla kooperatyw. Będzie to kolejna, trzecia i największa kooperatywa mieszkaniowa.

Reklama

Budynek kooperatywy będzie składał się z 8 mieszkań; na lokale usługowe - w tym kawiarnię - przeznaczono dwa pomieszczenia. Zaplanowano też części wspólne - pomieszczenia do zabaw dla dzieci, świetlicę. Przyszli mieszkańcy będą też mieli do dyspozycji duży ogród.

To trzecia kooperatywa na Nowych Żernikach. Dwie pierwsze kooperatywy na będą składały się z czterech mieszkań. W jednej z nich w część wspólnej – rzeczy bardzo ważna w kooperatywnym budownictwie - powstanie rowerownia, pralnia z suszarnią i świetlica z zapleczem. Zaplanowano również punkt przedszkolny. W drugiej kooperatywie w planach jest lokal usługowy – gabinet stomatologiczny na parterze oraz mieszkanie dla gości. 

O kooperatywach

Kooperatywy lub z ang. budynki typu self-made to oddolne inicjatywy realizowane nie przez deweloperów, ale przez przyszłych mieszkańców. To po prostu grupa osób, które chce wspólnie wybudować i zamieszkać w budynku wielorodzinnym. Kooperanci wspólnie ustalają koncepcję zagospodarowania nieruchomości: ustalają przydział mieszkań (i lokali usługowych, jeśli chcą mieć takie w swoim budynku), decydują o częściach wspólnych, a następnie wspólnie decydują o finansowaniu i decydują, jak ma wyglądać proces inwestycyjny.

Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury to olbrzymie przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum) sprzed 85 lat, zorganizowaną przez śląski oddział Werkbundu na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. WuWa okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych lat 20. ubiegłego wieku

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl