To ambitne przedsięwzięcie. Nie ma mowy o tym, aby ucierpiał piękny szpaler lip, a jednocześnie trzeba wzmocnić podbudowę. Nawierzchnia będzie ułożona z kostki. Inna nawierzchnia spowodowałaby, że ten fragment Wojszyc straciłby swoje walory historyczne. Musimy postępować zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje
Pawia była główną ulicą wsi Wojszyce, która jest bardzo starą osadą. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1249 roku. Przed wojną nazywała się Woischwitz, a ulica Pawia nosiła nazwę Dorfstraße, czyli Wiejska.
Nazwa Wojszyce prawdopodobnie pochodzi od staropolskiego imienia założyciela Wojsława. Najstarsza zanotowana nazwa to Woysici, po niemiecku Dorf des Woiski, czyli Wieś Wojskiego. Wieś stała się osiedlem Wrocławia w 1951. Dziś sąsiaduje z Ołtaszynem, Gajem i Jagodnem, a od południa ze wsią Radomierzyce.
Przygotowywany remont ul. Pawiej dotyczy odcinka od skrzyżowania z ulicami Przystankową i Terenową do ul. Pawła Jasienicy. Zabytkowy odcinek dobrze się trzymał w czasach, gdy jeździły po nim furmanki. Nie zniósł ruchu samochodowego. Tym bardziej, że dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego na Wojszycach i Jagodnie spowodował, że sporo kierowców traktuje Pawią jak skrót, albo ucieczkę przed korkami na głównych ulicach tych osiedli.
Wrocławskie Inwestycje w projekcie remontu uwzględnią nowy chodnik oraz oświetlenie ulicy. Sama droga na pewno nie będzie szersza, bo lipy rosną tuż przy samej jezdni. Pozostanie brukowana, ale będzie miała równą nawierzchnię. Pogodzenie wymogów konserwatorskich i szacunku dla drzew z potrzebami mieszkańców, jest wyzwaniem dla projektantów.