Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Dziś rano po raz kolejny na ul. Ślęzoujście pojawili się nasi pracownicy, żeby ocenić poziom wody i stan koryta rzeki Ługowina w miejscu zwanym Wrotami Ługowiny - informuje ZDiUM. - Prowadziliśmy te obserwacje i pomiary na Odrze i Ługowinie w dzień i nocy od zeszłego poniedziałku. Kiedy tylko pojawiło się najmniejsze zagrożenie cofką z Odry do Ługowiny, zamknęliśmy zasuwę na wrotach.
Wrota Ługowiny obroniły Maślice przed cofką
To pozwoliło zabezpieczyć budynki mieszkalne zlokalizowane w tej części Maślic. Wsparcia udzieliły ekipy pracowników krakowskich i wrocławskich wodociągów, które rozpoczęły przepompowywanie wezbranych wód Ługowiny przy stałym kontrolowaniu poziomu obu zbiegających się tu rzek.
Dlatego w tych newralgicznych dniach ulica Ślęzoujście została zamknięta dla ruchu. Dziś znów można się po niej bezpiecznie przemieszczać.
- Cała instalacja wzorowo zdała egzamin. Przebudowa ponad stuletniego wału i ul. Ślęzoujście, która kosztowała 12,6 mln zł, została zakończona zaledwie w zeszłym roku. W tym roku przeszła chrzest bojowy - podkreśla ZDiUM.
Ślęzoujście wcześniej było najsłabszym ogniwem
Ślęzoujście do minionego roku stanowiło najsłabsze ogniwo w ochronie przeciwpowodziowej Wrocławia. Gdyby nie przeprowadzona inwestycja, wielka woda zagroziłaby około 30 tys. osób zamieszkujących obszar ponad 6 kilometrów kwadratowych.
Inwestycję udało się zrealizować po włączeniu do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW), które było dofinansowane ze środków budżetu państwa, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Funduszy Unijnych, realizowanego przez PGW Wody Polskie.