wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Kolejny etap Promenady Krzyckiej na ukończeniu

Kolejny odcinek Promenady Krzyckiej jest na finiszu prac. Już dziś chętnie korzystają z niego rowerzyści, spacerowicze i rolkarze. Cała promenada Krzycka ma 7,5 km, pokrywa się z dawnym traktem Hugo Richtera, ma ona biec od ulicy Grabiszyńskiej, aż do Gazowej, łącząc z sobą osiedla: Grabiszyn-Grabiszynek, Gajowice, Borek, Krzyki-Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce, Gaj i Tarnogaj. 

Reklama

Szlak Promenady Krzyckiej ma być przystosowany zarówno dla pieszych, rowerzystów oraz rolkarzy, oprócz aktywnego spędzenia wolnego czasu można będzie tam wypocząć na jednym ze wzgórz, podziwiając panoramę Wrocławia i gór – jak choćby na Wzgórzu Gajowickim. Testowaliśmy fragment łączący ulicę Borowską i Bardzką.

– W 2019 został oddany odcinek między Spiską a Borowską, w tym roku będzie można skorzystać z odcinka Borowska-Bardzka. Następny w kolejce do realizacji jest fragment Bardzka-Gazowa. Planowany są takie, by co roku tworzyć kolejne odcinki i w ciągu kilku lat uzyskać ciągłość tej trasy – podkreśla Ula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Historyczny szlak wśród zieleni

Promenada Krzycka jest historycznym szlakiem rekreacyjnym biegnącym wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia, który powstał na początku XX w. według pomysłu ówczesnego dyrektora Ogrodów Miejskich Wrocławia – Hugo Richtera.

Promenada Hugo Richtera. Rozmowa z Jackiem Kuśmierskim, autorem monografii dotyczącej promenady.

Przy współpracy z Towarzystwem Upiększania Miasta postanowił on wykorzystać trójkątne skrawki terenu oraz ziemne nasypy, pozostałe po budowie linii kolejowej, przekształcając je w atrakcyjną trasę spacerową z punktami widokowymi, które zachowały się do dziś (m.in. Wzgórze Bendera, Skórnik, Mała Sobótka). Cała trasa mierzyła ok. 7,5 km. Niestety po II wojnie światowej trakt uległ degradacji i zapomnieniu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl