Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Most Oławski na osiedlu Przedmieście Oławskie łączy ulicę Walońską z ulicą Na Grobli. W 1883 roku wykonany został ze strzegomskiego granitu i bolesławieckiego piaskowca. Oględziny wykazały, że wiele elementów przeprawy jest w stanie „niepokojącym” lub „alarmującym”.
Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia remontu za 422,5 tys. zł przygotuje PBW Inżynieria. Będzie mieć na to rok od podpisania umowy. Jej zadaniem będzie pozyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień oraz pozwoleń.
Zakres planowanych robót obejmuje m.in.:
- naprawę dźwigarów łukowych,
- wymianę izolacji,
- odtworzenie nawierzchni na moście i na dojazdach,
- renowację balustrad i elementów kamiennych,
- renowację latarni,
- podniesienie nośności mostu do 40 ton.
Z dokumentacji przetargowej dowiadujemy się, że stan techniczny sklepień ceglanych mostu jest niepokojący: „Na ich spodniej powierzchni obecne są podłużne i ukosujące zarysowania, którym towarzyszą rozległe zawilgocenia, przecieki oraz miejscowe wykwity i zacieki wapienne. Widoczne są również miejscowe, nieestetyczne naprawy ubytków wykonane przy użyciu zaprawy.”
Poza tym na moście widoczne są także uszkodzenia kamiennych elementów ozdobnych, a także rdzawe zacieki poniżej blach kotwiących wsporniki ciepłociągu.
Galeria zdjęć
Stan techniczny podpór mostu również oceniono jako niepokojący. Posiadają one ubytki okładziny kamiennej, zawilgocenia i wykwity wapienne. Nawierzchnia jezdni oraz chodników również pozostawia wiele do życzenia.
Most Oławski - staruszek woła o remont
Natomiast izolacja pomostu znajduje się w stanie awaryjnym. Aktywne zawilgocenia widoczne na spodzie sklepień, głównie w strefach podchodnikowych oraz przypodporowych wskazują na miejscowe uszkodzenia hydroizolacji na górnych powierzchniach konstrukcji mostu.
Zbyt małe spadki na nawierzchni jezdni i chodnikach ograniczają efektywne odprowadzenie wody z pomostu.