ZDiUM rozstrzygnął wykonawcę montażu w lutym tego roku. Teraz prace ruszyły już na dobre.
– Stojaki pojawią się w takich punktach jak szkoły, przedszkola, lokale użyteczności publicznej, pętle tramwajowe czy autobusowe, ale też na głównych ulicach miasta, czyli Legnickiej, Strzegomskiej, Kościuszki, Jedności Narodowej i Powstańców Śląskich – mówiła wówczas Klaudia Piątek, rzeczniczka ZDiUM.
Zadaniem wykonawcy jest nie tylko montaż stojaków, ale i wysp separujących, czyli tzw. zabruków, które odpowiednio przygotowują nawierzchnię.
Duże ułatwienie dla rowerzystów
Inwestycja jest ważnym krokiem w stronę popularyzacji roweru jako środka transportu.
Celem inwestycji jest rozbudowa rowerowej infrastruktury Wrocławia. To ważne zadanie, ściśle związane z licznymi inwestycjami w rozwój sieci rowerowej. Nie bez znaczenia są też preferencje wrocławian, którzy coraz częściej wybierają podróż rowerem w załatwianiu codziennych spraw oraz jako formę aktywnego wypoczynkuKlaudia Piątek, rzeczniczka ZDiUM
Stojaki będą w kształcie litery „U”. Takie rozwiązanie jest dla rowerzystów najwygodniejsze.
– Są one cenione za funkcjonalny, uniwersalny kształt, ponieważ najlepiej nadają się do przypinania do nich rowerów. – wyjaśnia Klaudia Piątek. – Można bowiem za pomocą łańcucha lub innego zabezpieczenia przymocować do nich całą ramę. To zdecydowanie utrudnia zadanie ewentualnemu złodziejowi, w przeciwieństwie do innych stojaków, do których można przypiąć jedynie koło roweru. To o wiele mniej bezpieczne rozwiązanie – dodaje.
Wszystkie stojaki zostaną zamontowane do końca października 2022 r. Koszt inwestycji wynosi ponad 1,2 mln zł. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Wrocław.
Galeria zdjęć
Każdy mieszkaniec może zgłosić lokalizację
Warto mieć świadomość, że istnieje możliwość zgłoszenia miejsca, w którym stojaka jeszcze nie ma. Wystarczy jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem https://www.wroclaw.pl/portal/wniosek-o-stojak-rowerowy.
Należy jednakże upewnić się, czy wskazane miejsce spełnia wymagania.
Stojaki montowane są tylko na gruntach, będących własnością gminy Wrocław. Nie są stawiane na gruntach prywatnych. To, czy w danym miejscu może zostać postawiony miejski parking rowerowy, najłatwiej sprawdzić na mapie własności dostępnej pod adresem: gis.um.wroc.pl/imap. Tu można wypełnić także formularz.informuje Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności we wrocławskim ratuszu.
Montaż stojaków rowerowych we Wrocławiu w liczbach:
- dostawa 612 stojaków,
- montaż 1735 stojaków dostarczonych i będących w posiadaniu zamawiającego,
- dostawa wraz z montażem – 116 szt. słupków blokujących zwykłych,
- dostawa wraz z montażem – 2 szt. słupków blokujących typu staromiejskiego,
- dostawa wraz z montażem – 69 wysp separujących,
- montaż słupków oraz wysp separujących,
- wykonanie zabruków o łącznej powierzchni 1300 mkw.