Linie lotnicze Ryanair należą do największych niskokosztowych linii w Europie. Plany przewoźnika zakładają, że w 2023 roku z jego usług skorzysta ok. 166 milionów pasażerów. Co istotne, już tegoroczne dane są bardziej korzystne niż w analogicznym okresie przed pandemią COVID-19.
W kolejnych latach statystyki powinny być jeszcze lepsze, a pomóc mają w tym nowe samoloty Boeing, które mieszczą więcej pasażerów przy mniejszym spalaniu paliwa. Wymaga to jednak rozwoju infrastruktury i zaplecza obsługi technicznej. Ryanair poinformował, że we Wrocławiu powstaną dodatkowe obiekty.
Dzisiaj świętujemy decyzję linii lotniczych Ryanair o zainwestowaniu we Wrocławiu żywej gotówki. Ryanair rozpoczął budowę kolejnych dwóch hangarów i powiększa swoją bazę techniczną, powstałą na naszym lotnisku już kilka lat temu. Oznacza to podwojenie mocy operacyjnych tej bazy, w której dokonywane są poważne przeglądy techniczne. To utrwala obecność tego przewoźnika na naszym lotnisku. Ryanair nie ma drugiej takiej bazy technicznej w Polsce.Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław
Ponad 200 nowych miejsc pracy we Wrocławiu
Ryanair działa na 13 lotniskach w Polsce, a 6 z nich to lotniska bazowe. W samym Wrocławiu przewoźnik zatrudnia około tysiąca osób. Ogłoszona właśnie inwestycja ma stworzyć dodatkowe miejsca pracy pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
– Chcemy rozbudować nasze zaplecze o nowy, dwustanowiskowy hangar. Do tej pory wrocławski hangar obsłużył już 335 samolotów – były to kompleksowe konserwacje. Niebawem będziemy dysponować nowym obiektem o powierzchni 8,2 tys. mkw. Zatrudnimy tu ponad 200 inżynierów, techników i mechaników lotniczych – zapowiada Michael O’Leary, dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair.
Wartość inwestycji to 25 milionów euro.
Dwa razy większe możliwości linii lotniczych Ryanair
Hangar, w którym prowadzone są przeglądy samolotów floty Ryanair, działa we Wrocławiu od 2016 roku. Do końca sierpnia przyszłego roku moc przerobowa zaplecza obsługi technicznej w stolicy Dolnego Śląska ma wzrosnąć dwukrotnie. Niewykluczone, że na lotnisku zatrudnienie znajdą dzięki temu absolwenci wrocławskich szkół i uczelni.
Współpracujemy z Politechniką Wrocławską już od dłuższego czasu, z której trafiło tu sporo narybku. Mamy też umowę o partnerstwie z Lotniczymi Zakładami Naukowymi we Wrocławiu, gdzie istnieje nasza klasa patronacka. Pierwsi absolwenci latem opuścili mury tej placówki.Barbara Kaśnikowska, menedżer generalny Wroclaw Aircraft Maintenance Services
Kluczowe wsparcie ze strony miasta
- ARAW jest agencją, która od samego początku i pierwszej bazy sprzed kilku lat uczestniczy w całym procesie. Pomaga w rekrutacji ludzi i organizowaniu obecności tak dużego zagranicznego inwestora we Wrocławiu. Wsparcie ze strony ARAW-u w doprowadzeniu nowego hangaru do pełni sił operacyjnych będzie bardzo potrzebna - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.