Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wsiada licealista z pierwszego roku do pociągu. – Bileciki do kontroli – słyszy. Pokazuje ulgowy i zaświadczenie ze szkoły, że jest uczniem. Nowej legitymacji plastikowej (e-legitymacja) nie ma, ponieważ dyrekcja spóźniła się z jej wyrobieniem. Papierowa natomiast, z podstawówki, straciła ważność.
– Nie przyjmujemy takiego zaświadczenia – stwierdza konduktorka. Mandatu jednak nie wystawia, przymykając oko. – Najwyraźniej się zlitowała – przypuszcza mama pasażera, Dorota spod Wrocławia.
W podobnej sytuacji była córka jej sąsiadki. Obie miały miejsce w tym tygodniu w Kolejach Dolnośląskich, którymi syn Doroty dojeżdża do szkoły. – Kupiłam mu bilet miesięczny ze zniżką, ale okazało się, że nie jest ważny bez legitymacji. Musiał więc dokupić bilet tam i z powrotem płatny sto procent – opowiada mama Dorota. – Uczniowie otrzymali zaświadczenia z pieczęciami, podpisami, numerami pesel i wszystkim, co może potwierdzić status ucznia. Nie rozumiem dlaczego to nie wystarcza – dziwi się.
Bo takie są przepisy
Zapytaliśmy kolejarzy. Nie uznają zaświadczeń papierowych, ponieważ takie są przepisy, i tyle. Dura lex, sed lex.
Niestety, nie mamy możliwości czynienia odstępstwa od wymogów ustawowych, które obligują nas do stosowania zniżek jedynie po okazaniu ważnego dokumentu, legitymującego przejazd z ulgą. Rzeczywiście, wiele szkół nie wydało swoim uczniom legitymacji. Nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnych wytycznych z ministerstwa, wobec czego jesteśmy zobligowani do stosowania zapisów ustawy, która jednoznacznie określa dokument, na podstawie którego można nabyć bilet z ulgą. Zaświadczenia wydawane przez szkoły nie stanowią takiej podstawy.rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich, Bartłomiej Rodak
Jest jednak wyjątek od twardej reguły. – Zaświadczenia papierowe są u nas respektowane w przypadku uczniów korzystających z przejazdów w granicach miasta na Urbancard, czyli na wspólnym bilecie na przejazd Kolejami Dolnośląskimi i komunikacją miejską we Wrocławiu – tłumaczy Bartłomiej Rodak z KD. – Umożliwia to umowa zawarta pomiędzy miastem a przewoźnikiem – dodaje.
Uczniowie wciąż oczekujący na plastikową legitymację nowego typu (e-legitymację) mogą zatem jeździć pociągami KD na ulgowych biletach i z tymczasowym zaświadczeniem papierowym, o ile mają Urbancard. Dotyczy to jednak tylko przejazdów w granicach miasta, czyli nie jest to rozwiązanie dla osób dojeżdżających spoza Wrocławia…
Kłopot jest ogólnokrajowy, bowiem zapisów ustawy muszą trzymać się wszyscy kolejarze, w tym Polregio i PKP Intercity. Inaczej jest w spółkach miejskich. MPK Wrocław honoruje zaświadczenia papierowe – uczniowie mogą na jego podstawie korzystać z miejskich autobusów i tramwajów na biletach ulgowych.
Opóźnienia jeszcze w dwóch szkołach
Na tańsze przejazdy kolejami część uczniów musi jeszcze poczekać. Na szczęście niedługo, jak informuje Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Dyrektorzy starają się, by w najbliższych dniach wszyscy otrzymali nowe e-legitymacje. Do piątku dotarły do trzech szkół. Dwie wciąż czekają – przekazuje urzędniczka.
Nadmienia, że problem z wydawaniem nowych legitymacji wystąpił w 5 szkołach ponadpodstawowych z około 200 jednostek oświatowych funkcjonujących we Wrocławiu. Pozostaje pytanie: dlaczego niektóre dyrekcje spóźniły się kilka dni, skoro powinny były zdążyć przed październikiem?
Dużo placówek w Polsce wybrało opcję, by zlecać produkcję e-legitymacji firmie zewnętrznej, a na rynku są tylko dwie takie firmy. Okazało się, że nie są one w stanie w tak krótkim czasie obsłużyć wszystkich placówek.Monika Dubec, UMW
Z wydaniem uczniom nowych legitymacji zdążyły dyrekcje, które zawczasu kupiły sprzęt i materiały do ich wydruku. Monika Dubec informuje, że władze Wrocławia rozważają przejęcie tego obowiązku od dyrekcji. Dokumenty - w przyszłości - wyrabiane by były w miejskim Centrum Usług Informatycznych.
Dla kogo plastikowa e-legitymacja
E-legitymacje dostają od września uczniowie:
- klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
- klas siódmych podstawowych, którzy ze względu na brak miejsc na kolejne pieczątki na dotychczasowych dokumentach muszą wyrobić nowe,
- 6-letnie przedszkolaki z niepełnosprawnościami,
- uczniowie, którzy zgłoszą zagubienie lub zniszczenie dotychczasowego dokumentu (wydanie duplikatu jest płatne).
W pozostałych przypadkach nadal obowiązują papierowe legitymacje szkolne.
Plastikowy dokument nowego typu ma wymiary dowodu osobistego. Zawiera takie same dane, jakie były na papierowych. Wszystkie informacje są na niej trwale nadrukowane, a zamiast standardowych pieczątek, mają naklejane hologramy, przedłużające ważność o kolejny rok.
Jest jeszcze mLegitymacja w aplikacji
Poza plastikowymi e-legitymacjami szkoły mogą wydawać mLegitymacje (mobilna legitymacja), czyli dokument elektroniczny dostępny np. na telefonie. By to robić, odpowiednie osoby muszą najpierw zgłosić placówkę do programu mLegitymacja (na tej stronie).
W zarejestrowanych szkołach, uczeń może złożyć wniosek o wydanie mLegitymacji. Nie są do tego potrzebne plastikowe e-legitymacje. Wystarczy okazać papierową.
Mobilny dokument, honorowany we wszystkich typach komunikacji zbiorowej z biletami ulgowymi, jest widoczny w aplikacji mObywatel.
Obecnie we Wrocławiu w systemie mLegitymacje zarejestrowano ponad 20 szkół (publicznych i niepublicznych). W dużej większości są to szkoły ponadpodstawowe.