Projekt w Leśnicy zakłada budowę 66 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami i dwa dla samochodów elektrycznych.
Wybudowana zostanie również wiata rowerowa Bike and Ride, chodniki i jezdnie manewrowe. Zadbamy o ekologię i retencję wody - właśnie dlatego miejsca parkingowe w większości zostaną wykonane z płyt ażurowych. Parking zostanie oświetlony 15 ledowymi lampami energooszczędnymi.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Chodniki przy parkingu mają być wykonane z kostki oraz nawierzchni mineralno-żywicznej. Powstaną tam schody oraz rampa dla osób z niepełnosprawnościami. Teren zostanie odwodniony. Pojawią się elementy małej architektury ławki i kosze na śmieci.
Wykonawca nasadzi także zieleń. W obrębie Leśnicy w czterech lokalizacjach pojawi się 20 drzew (m.in. klony pospolite, wiśnie ptasie czy jarzębie pospolite) i 6,5 tys. krzewów (śnieguliczki i trzmieliny).
Miasto chce szybko znaleźć wykonawcę tego zadania, aby z parkingu można było korzystać od początku przyszłego roku.
Powstaną kolejne parkingi P+R
— Kolejne parkingi Parkuj i Jedź powstaną na północy i wschodzie Wrocławia. W pierwszej połowie roku chcemy ogłosić postępowania na uzupełnienie dokumentacji projektowych oraz realizację parkingów. Tak więc w przyszłym roku powinniśmy móc skorzystać z kolejnych parkingów obejmujących w sumie ponad 350 miejsc – dodaje prezydent Wrocławia.
W planach są parkingi:
- przy przystanku kolejowym Wrocław Zakrzów - około 50 miejsc (osiedle Psie Pole-Zawidawie),
- przy stacji Wrocław Pracze - około 85 miejsc (osiedle Pracze Odrzańskie),
- przy przystanku kolejowym Wrocław Wojnów Wschodni - około 60 miejsc (osiedle Strachocin-Swojczyce-Wojnów),
- dwa parkingi powstaną przy skrzyżowaniu ul. Wołowskiej i Żmigrodzkiej - w sumie pomieszczą blisko 160 pojazdów (osiedle Karłowice-Różanka).
Przy tych parkingach powstaną także wiaty na rowery.
P+R na Jagodnie przy nowej pętli
Już w maju kierowcy będą mogli korzystać z kilkudziesięciu miejsc postojowych parkingu Park and Ride położonego przy pętli "Jagodno" przy ul. Kajdasza. P+R na 166 aut, miasto wybuduje także na Swojczycach przy pętli tramwajowej i cmentarzu parafialnym, dokąd będzie dojeżdżał tramwaj.
Parkingi Park and Ride we Wrocławiu
We Wrocławiu teraz jest 36 parkingów Park and Ride w 29 lokalizacjach. Łącznie to 2751 miejsc postojowych. Parkowanie na wszystkich parkingach systemu jest bezpłatne. Część z nich jest za szlabanami - aby zaparkować, wystarczy mieć przynajmniej 24-godzinny bilet na komunikację miejską.
Jak korzystać z P+R? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Ponadto w czasie, kiedy we Wrocławiu odbywają się znane, większe i cieszące się popularnością wydarzenia, takie jak np. Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Świętojański i inne duże imprezy, szlabany na parkingach z kontrolowanym dostępem są otwierane, aby można było pozostawić auto na obrzeżach miasta i kontynuować podróż komunikacją miejską.
Parkingi Park & Ride we Wrocławiu. Gdzie są i jak z nich skorzystać:
Większość parkingów P+R wykorzystywana jest obecnie w ponad 60 proc. w dni robocze. Najwięcej kierowców zostawia auta na parkingach: Kosmonautów/Kamiennogórska, Kosmonautów/Fieldorfa czy na Psim Polu. Tam parkingi w dni robocze zajęte są nawet w 90-100 proc.
Z roku na rok liczba użytkowników korzystających z parkingów P&R wzrasta, dlatego miasto rozbudowuje istniejące np. Fieldorfa, Psie Pole lub buduje nowe.
Tylko w ostatnich pięciu latach na budowę parkingów Park and Ride Wrocław wydał blisko 40 mln zł. Ponadto parkingi budowane są w ramach większych projektów takich jak np. TAT Nowy Dwór.