wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Park & Ride – najczęściej zadawane pytania

Park & Ride – najczęściej zadawane pytania

Podstawowe informacje o zasadach korzystania z parkingów „Parkuj i Jedź” z kontrolowanym dostępem.

Reklama

Kto jest uprawiony do korzystania z parkingów P&R ze szlabanami?

Prawo wjazdu i pozostawienia pojazdu na parkingu w okresie tej samej doby parkingowej przysługuje stałemu użytkownikowi wrocławskiej komunikacji zbiorowej, który w chwili wjazdu na parking posiada:

  1. ważny bilet okresowy: czasowy co najmniej 24-godzinny lub imienny lub na okaziciela, zakodowany na URBANCARD, URBANCARD EP lub w aplikacji mobilnej;
  2. ważną Kartę parkingową „Parkuj i Jedź”.

W jaki sposób mogę skorzystać z parkingów P&R ze szlabanami?

Wybudowany na wybranych parkingach automatyczny system nadzoru wjazdu jest przystosowany do czytania w sterownikach szlabanów wjazdowych uprawnień biletowych czy to na URBANCARD czy też na aplikacjach mobilnych, a także do odczytywania tzw. Kart parkingowych "Parkuj i Jedź" przewidzianych dla pasażerów posiadających uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Zatem wystarczy przyłożyć kartę lub kod QR z aplikacji mobilnej, aby otworzyć szlaban.

Czy osoby, które mają prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej mogą parkować na parkingach P&R ze szlabanami?

Tak, pod warunkiem, że posiadają jednocześnie uprawnienie do kierowania pojazdami oraz uprawnienie do korzystania z bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacją zbiorową i wówczas mogą wyrobić sobie Kartę parkingową „Parkuj i Jedź”.

Gdzie mogę wyrobić kartę do korzystania z P&R?

Kartą parkingową „Parkuj i Jedź” jest URBANCARD lub URBANCARD EP wydana przez operatora systemu dystrybucji biletów z elektroniczną Wrocławską Kartą Miejską URBANCARD, zarejestrowana przez Zarządcę czyli ZDiUM.

Warunkiem rejestracji przez Zarządcę karty URBANCARD lub URBANCARD EP jako Karty parkingowej „Parkuj i Jedź” jest okazanie dokumentów wydanych przez instytucje, urzędy i organy właściwe do potwierdzania uprawnień do korzystania z bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacją zbiorową (takich samych jak należy okazać kontrolerowi w tramwaju lub autobusie) oraz ważnego prawa jazdy.

Czyli praktycznie, jeśli masz prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacja wrocławską i masz ważne prawo jazdy dla samochodów do 3,5 t to, aby korzystać z parkingów ze szlabanami musisz:

  • wyrobić sobie Urbancard lub Urbancard EP bez kupowania biletu okresowego,
  • udać się 1 raz na 3 lata do ZDiUM (ul. Długa 49),
  • okazać tę kartę, prawo jazdy i dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych przejazdów,

a Twoja Urbancard będzie otwierała Ci szlabany na parkingach "Parkuj i Jedź".

Czy bilet na telefonie, karcie płatniczej również będzie akceptowany?

Bilety w aplikacjach mobilnych będą honorowane, wystarczy zbliżyć kod QR. System nie będzie jednak obsługiwał kart płatniczych.

Dlaczego z P&R ze szlabanami mogą skorzystać tylko osoby, które mają bilet okresowy 24h i więcej a nie np. 15 min, 30 min lub jednorazowy?

Zależało nam aby zapewnić w pełnym zakresie prawo wjazdu na parkingi tzw. stałym użytkownikom komunikacji zbiorowej, czyli osobom, które  wykorzystują komunikację miejską w codziennych podróżach do miejsc pracy czy nauki. Dopuszczono bilety min 24 godzinne np. dla turystów, osób przyjezdnych. Bilety jednorazowe lub o krótkim terminie ważności mogłyby być przez niektórych użytkowników traktowane jako opłata za parking, bez związku czy zamiaru korzystania z komunikacji zbiorowej. 

Wszyscy inni kierowcy będą mieli prawo korzystania z parkingów „Parkuj i Jedź", które są ogólnie dostępne.

Czy będzie można skorzystać z parkingu płacąc za postój?

Nie będzie takiej możliwości. Parkingi P&R zgodnie z Wrocławską Polityką Mobilności mają za zadanie zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej zapewniając bezpłatne parkingi. Dlatego też parkingi nie będą wyposażone w urządzenia do poboru opłat.

Co zrobić w przypadku zgubienia karty urbancard?

Nie będzie takiego problemu, każdy użytkownik parkingu, który wjechał na niego posiadając stosowne uprawnienie będzie mógł go opuścić. 

Czy turysta, który przyjechał np. na kilka dni będzie musiał wyrobić sobie urbancard, lub kartę „parkuj i jedź” aby skorzystać z P&R?

Nie, wystarczy, że zakupi bilet okresowy np. w aplikacji mobilnej.

Czy osoba, która zakupi papierowy bilet będzie mogła skorzystać z P&R? W jaki sposób może wtedy skorzystać z parkingu?

Nie, wybudowany na wybranych parkingach automatyczny system nadzoru wjazdu jest przystosowany do czytania w sterownikach szlabanów wjazdowych uprawnień biletowych tylko na URBANCARD, na aplikacjach mobilnych oraz do odczytywania tzw. Kart parkingowych "Parkuj i Jedź".

Czy w bliskiej odległości znajdują się biletomaty, w których można zakupić bilet?

Z uwagi na określonych adresatów oraz specyfikę parkingów typu „Parkuj i Jedź” biletomaty na parkingach nie są przewidziane, należy korzystać z ogólnej sieci biletomatów lub z aplikacji mobilnej.

Czy można najpierw zaparkować a później pójść kupić bilet?

Szlaban otwiera się po przedstawieniu karty lub kodu QR, zatem nie ma takiej możliwości.

Czy bilet może być zakupiony telefonem? Jak w takim wypadku okazać bilet? Za pomocą jakich aplikacji można zakupić bilet aby skorzystać z parkingu?

Do sterownika szlabanu należy przyłożyć kod QR. Polecamy aplikację UrbanCard. Istnieje możliwość zakupu biletów w aplikacjach Mobill i Skycash – docelowo aplikacji będzie więcej.

Czy karta parkuj i jedź (dla osób korzystających z bezpłatnych przejazdów) będzie bezterminowa?

Karta będzie ważna 3 lata lub krócej w przypadku upływu czasu obowiązywania konkretnego uprawnienia.

Czy wszystkie osoby, które posiadają Urbancard będą musiały zgłosić się w ZDiUM aby zarejestrować swoją kartę i korzystać z parkingów? – w analogii do odp na pytanie nr 4?

Nie, wystarczy aby był na karcie wykupiony bilet okresowy. Rejestracja dotyczy jedynie użytkowników posiadających uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.

W jakich godzinach mogę pozostawić samochód na parkingu?

Tylko w okresie tej samej Doby Parkingowej tj. nie dłużej niż od godz. 4:00 do godz. 2:00 dnia następnego. Pozostawienie pojazdu po godz. 2:00 spowoduje złamanie zapisów Regulaminu parkingu i poniesienie wysoką opłatę 200 zł.

Dlaczego między godz. 2.00 a 4.00 nie będzie można zaparkować samochodu?

Jest to przerwa zaplanowana na konserwację parkingu.

Czy mogę skorzystać z P&R jeśli przyjeżdżam do miasta samochodem i kontynuuję podróż pociągiem?

Tak, jeśli kontynuuję podróż do centrum miasta koleją i posiadam uprawnienia do korzystania z wrocławskiej komunikacji zbiorowej. Nie, jeśli mam tylko bilet kolejowy na dalszą podróż, ponieważ to nie są parkingi kolejowe służące dla  obsługi pasażerów przewozów dalekobieżnych.

Czy uczniowie również będą mogli korzystać z P&R?

Tak, jeśli posiadają prawo jazdy.

Jaka jest procedura postępowania w przypadku awarii szlabanu?

Parkingi objęte są wideomonitoringiem i zarządzający niezwłocznie usunie usterkę. Co do zasady w przypadku awarii (np. braku prądu) szlabany otwierają się automatycznie. Ponadto udostępniony zostanie numer telefonu do dyspozytora ZDIUM.

Czy parkingi są monitorowane?

Parkingi zostały wyposażone w kamery wideomonitoringu.

Gdzie będzie można sprawdzić dostępność miejsc na parkingach?

Informacja o dostępności miejsc będzie dostępna na stronie its.wroc.pl

W jaki sposób powinien postąpić użytkownik P&R, jeśli jego samochód pozostanie na parkingu z powodów losowych np. pobyt w szpitalu, zepsuty samochód?

Wyjątkowe, nieprzewidziane Regulaminem kwestie trzeba będzie każdorazowo wyjaśniać z zarządcą.

Kto będzie nadzorował te parkingi? W jaki sposób można skontaktować się z Zarządcą? Gdzie można składać reklamacje?

Zarządcą parkingów będzie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Na każdym parkingu będzie wskazany telefon kontaktowy do dyspozytora ZDIUM.

Gdzie znajdę mapę parkingów P&R?

Mapę parkingów P&R można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl a także www.zdium.wroc.pl oraz na portalu its.wroc.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl