wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Będzie nowa trasa rowerowa w ścisłym centrum Wrocławia. Zobacz wizualizacje

Będzie nowa trasa rowerowa w ścisłym centrum Wrocławia. Zobacz wizualizacje

Redakcja www.wroclaw.pl,

Rozstrzygnięto przetarg na projektowanie kolejnej ważnej drogi dla rowerów w centrum Wrocławia. Pozwoli ona przejechać wygodnie przez ul. Bożego Ciała i jej skrzyżowanie z placem Teatralnym, ul. Widok, skrzyżowanie z ul. Kazimierza Wielkiego i następnie ul. Szewską w kierunku Ossolineum.

Reklama

Zakres obejmie ponad kilometrowy odcinek drogi dla rowerów. Projektant ma za zadanie również zaplanować w terenie m.in. nasadzenia drzew w dwóch lokalizacjach: na ul. Szewskiej w sąsiedztwie nr 3a oraz nr 18 na wysokości przystanku tramwajowego przy ul. Wita Stwosza
Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje
Koszt to ponad 450 tys. zł. Termin realizacji dokumentacji to 10 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Nowa trasa rowerowa w centrum Wrocławia - Bożego Ciała, pl. Teatralny i Szewska

Według planu nowa trasa będzie miała ponad 1 km długości i poprowadzi ul. Bożego Ciała, przez pl. Teatralny, ul. Widok i Szewską.

Dwukierunkowa droga dla rowerów rozpocznie się tuż za Cafe Borówka i będzie prowadzić wzdłuż istniejącego chodnika po południowej stronie ul. Bożego Ciała.

Droga dla cyklistów zostanie wydzielona częściowo z trawnika i ze zwężonej jezdni, gdzie po modernizacji pasy ruchu będą miały po 3 m szerokości.

Droga rowerowa zacznie się przy Cafe Borówka

– Z nowej trasy skorzystają osoby, które podróżują rowerem w relacji północ-południe, jak również te jadące np. z zachodu na północ Promenadą Staromiejską. Będzie to wygodna alternatywa dla tych, którzy do tej pory wybierali jazdę przez Rynek i intensywnie uczęszczaną ulicę Kuźniczą – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wizualizacja drogi rowerowej na ul. Bożego Ciała

Na wysokości przejścia dla pieszych przez ul. Bożego Ciała wyznaczony zostanie nowy przejazd rowerowy, który będzie wyniesiony, tak jak istniejące przejście dla pieszych. Pojawi się również dodatkowe oświetlenie w tym miejscu.

Wizualizacja drogi rowerowej na ul. Bożego Ciała

W miejscu przebiegu drogi dla rowerów przez pl. Teatralny ma zostać wymieniona nawierzchnia z kostki.

Dalej dwukierunkowa trasa prowadzić będzie ul. Widok w miejscu obecnego chodnika, który zostanie przeniesiony bliżej fasady budynku Mediateki i wydzielony z istniejącego tam trawnika.

Bruk wzdłuż torowiska tramwajowego zostanie rozebrany, a w jego miejscu stworzony zostanie pas zieleni oddzielający torowisko od drogi rowerowej.

Wizualizacja drogi rowerowej na ul. Bożego Ciała

Bardziej zielona i rowerowa Szewska 

Nowa nawierzchnia ma być bardziej przyjazna dla rowerów i w założeniu pojawi się także na ul. Szewskiej. Tam kostka po zachodniej stronie torowiska zostanie zamieniona na kamienne płyty. Ruch pieszy i rowerowy zostanie rozdzielony.

Wizualizacja drogi rowerowej na ul. Bożego Ciała

Sama ulica również się nieco zazieleni. Wjeżdżając na ul. Szewską od Kazimierza Wielkiego cykliści miną zieloną ścianę, która zostanie stworzona na bocznej elewacji Baru Barbara.

Stojaki rowerowe i znajdująca się tam obecnie stacja roweru miejskiego zostaną nieco odsunięte od fasady budynku, a w ich miejsce zasadzone zostaną pnącza. Przy przystanku tramwajowym na ul. Szewskiej 18 zostaną posadzone dwa drzewa. Magistrat zapowiada, że zieleń na całej powstającej trasie zostanie uporządkowana.

Trasa przez ul. Szewską zakończy się na wysokości pl. Uniwersyteckiego, którym rowerzyści zostaną poprowadzeni dalej na północ.

Rowerzyści czekają na tę trasę

Projekt był prezentowany podczas jednego ze spacerów w ramach konsultacji społecznych dotyczących Planu działań rowerowych do 2030 roku. Obecni na spotkaniu rowerzyści zgodnie przyznali, że to bardzo ważne połączenie, które powinno powstać jak najszybciej.

Konsultacje dotyczące nowej drogi dla rowerów

Pojawiały się również pytania dotyczące tego, czy nie lepiej poczekać na przystanki wiedeńskie na ul. Świdnickiej i ograniczenie ruchu do jednego pasa.

Na połączenie przez Świdnicką musimy poczekać do końca remontu torowisk w centrum miasta. Teraz zyskamy wygodne połączenie od fosy miejskiej w kierunku północnym. Gdy realizacja ul. Świdnickiej stanie się faktem - przestrzeń, która zostanie uwolniona na ul. Bożego Ciała i ul. Widok zostanie w odpowiedni sposób zagospodarowana - np. na zieleń
Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl