wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Kolekcja Hermansdorferów w katalogu

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu trwają wystawy z okazji 65 jubileuszu powstania muzeum. Swoją wyjątkową, gromadzoną przez lata kolekcję sztuki współczesnej zaprezentował Mariusz Hermansdorfer, wieloletni dyrektor muzeum. Towarzyszy jej katalog.

Po 30 latach pracy odchodzi on na emeryturę i z tej okazji przekazuje Muzeum część swoich imponujących, prywatnych zbiorów.  Składają się na nie obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby – ponad 300 dzieł.

O tym jak powstała kolekcja, jakie dzieła składają się na nią można przeczytać i zobaczyć w wydanym specjalnie na tę okazję katalogu „Kolekcja Hermansdorferów”. Wydawnictwo jest uzupełnienie, ale także rozszerzeniem wystawy prezentowanej w muzeum. W elegancko wydanej książce znajdziemy wspomnienia Mariusza Hermansdorfera i anegdoty, ale także świetne zdjęcia prezentowanych prac i profesjonalny uch katalog.

- Mój pierwszy obraz w kolekcji to „Jeździec w czarnej kurtce” Eugeniusza Gepperta – wspomina Mariusz Hermansdorfer. – Był nagrodą w konkursie na recenzję z wystawy, którą napisałem jeszcze jako student w roku 1964.

Od Gepperta zaczął budowanie swojej kolekcji, której większą część stanowią prace wrocławskich artystów. – W latach 60. i 70. Ubiegłego wieku rynek sztuki nie istniał. Artyści nie traktowali swoich prac jako dobra, które można sprzedać – wspomina Hermansdorfer. – Większość prac dostałem w prezencie od zaprzyjaźnionych artystów, którym organizowałem wystawy – mówi.  – Nie kupowałem prace, nie byłoby mnie na to stać.

W jego kolekcji, prezentowanej na parterze muzeum, zobaczymy prace najsłynniejszych polskich artystów, którzy wpłynęli na współczesną sztukę: Magdalena Abakanowicz, Henryk Stażewski, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, Adam Marczyński, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Zbigniewa Makowskiego, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Natalii Lach-Lachowicz i wielu, wielu innych. Dzieła na początku wypełniały dom Hermansdorferów. Przybywało ich i dyrektor oddawał je na przechowanie do muzeum.  Od poniedziałku możemy obejrzeć ich wybór – ponad sto prac pokazuje jak rozwijała się sztuka polska, zdradza też gusta Mariusza Hermansdorfera. Dyrektor przekazuje muzeum połowę zbiorów, pozostałą część mają przekazać jego spadkobiercy. „Kolekcji Hermansdorferów” towarzyszy specjalnie wydany katalog z opisem wszystkich dzieł i notami biograficznymi artystów.

Ak

„Kolekcja Hermansdoreferów” – katalog wydany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu można kupić podczas trwania wystawy do 19 stycznia. Katalog kosztuje 35 zł.

Fot. Tomasz Walków

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl