Kłopotliwe kolory

Aby ułatwić segregację, firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci mają obowiązek zaopatrywać mieszkańców w worki i kontenery do sortowania. Każdej grupie odpadów przyporządkowany jest dany kolor pojemnika. Jeśli jednak na koszu nie widnieje napis informujący o tym, co należy wrzucić, niejednokrotnie pojawia się problem. Warto więc uporządkować informacje.


 

Niebieski pojemnik

Pojemnik niebieski – papier i tektura. Wrzucamy gazety, czasopisma, papier, książki w miękkich okładkach, torby papierowe, pudełka papierowe i tekturowe. Trzeba pamiętać, by pozbywając się papieru usunąć z niego wcześniej wszystkie elementy z innych tworzyw, takie jak zszywki i okładki. Często kłopot rodzą też odpady, które łatwo zakwalifikować do papieru, a jednak nie powinny znaleźć się w niebieskich pojemnikach. Są to tapety, kartonowe opakowania, a także rachunki i faktury.

 

Niebieski pojemnik

Pojemnik żółty – tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po sokach czy mleku). W tego typu pojemnikach powinny znaleźć się plastikowe butelki po napojach, kartony, plastikowe zakrętki, reklamówki, worki, czy inne opakowania, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, kapsle, umyte butelki po olejach spożywczych. Przy tego typu odpadach niezwykle istotne jest, żeby zgniatać opakowania przed ich wyrzuceniem.


Niebieski pojemnik
Niebieski pojemnik

Pojemnik zielony i biały – szkło kolorowe i białe. Pojemniki na niepotrzebne szkło nazywane są też specjalnymi „gniazdami”. Na terenie Wrocławia znajdować się będzie ok. 900 punktów, w których będzie można wyrzucać szkło.

 

Brązowe worki – przeznaczone są na zbiórkę zwiędłych kwiatów, drobnych gałęzi, opadłych liści, czy skoszonej trawy. Niezwykle ważne jest, aby do tego typu worków nie wyrzucać resztek żywności, czy popiołu.Zgłoś uwagę