wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Wystawa Wrocławskie Metamorfozy
  5. Kaplica Hochberga – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy”

Kaplica Hochberga – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy”

Data publikacji: Autor:

Podniesiona z gruzów kaplica Hochberga odsłoniła swoje piękno po 10 latach remontu. Barokowa kaplica Matki Bożej Bolesnej przy katedrze greckokatolickiej pw. świętych Wincentego i Jakuba przy pl. Nankiera została niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. 

Reklama

before
after
poprzednie następneZdjęcia pochodzą ze zbiorów Wratislaviae Amici

Została zamurowana i przez lata nikt nie zaglądał do gruzowiska, a tym bardziej nie marzył o rozpoczęciu prac remontowych i konserwatorskich. Remont rozpoczął się 12 lat temu. Powoli, w ramach możliwości kościoła, remontowano i odnawiano kaplicę krok po kroku. Prace przyspieszyły w roku 2009, gdy udało się zyskać pieniądze z funduszy europejskich.

Kaplica Hochberga wybudowana została w latach 1723-1728. Zaprojektował ją dla siebie hrabia Ferdinand Hochberg, opat klasztoru norbertanów, a do pracy zaprosił najlepszych śląskich artystów. Ozdobili oni sklepienia iluzjonistycznymi freskami przedstawiającymi siedem boleści Matki Boskiej od okresu dzieciństwa Chrystusa, po sceny pasyjne. Freski udało się odtworzyć dzięki zachowanej dokumentacji. Wnętrze zdobią złocenia, ozdobne sztukaterie. Przepiękny ołtarz został złożony z 1300 fragmentów, które zostały odnalezione w gruzie wypełniającym wnętrze. Pieta, znajdująca się nad ołtarzem, jest dokładną kopią oryginału, będącego w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W gruzach znaleziono też mosiężną gwiazdkę, łączącą płyty marmurowej podłogi. Posłużyła za wzór dla pozostałych 379. W kaplicy ponownie spoczął jej fundator hrabia Hochberg. Jego sarkofag odnaleziono w kościele o. Dominikanów. Nie znalazł się jednak w krypcie kaplicy, bo zbyt często zalewają ją wody gruntowe, ale został wyeksponowany w jej wnętrzu.

Koszt remontu kaplicy wyniósł blisko 10 milionów (ponad 6,5 miliona złotych pochodzi z UE, resztę dołożyli miasto Wrocław, minister kultury i marszałek województwa). Kaplica jest bezpłatnie udostępniona dla zwiedzających. Zgodnie z wymogami unijnymi rocznie musi odwiedzić ją 10 tys. osób.

Kaplica Hochberga – 2013 rok

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama