Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 otwarty [WIDEO]

Dziesiąty Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu można odwiedzać od 17 listopada do 22 grudnia, w godzinach od 10.00 do 21.00. Sprawdź atrakcje, co można kupić i godziny otwarcia. W piątek, 17 listopada, o godz. 17.00 jarmark odwiedzili pierwsi goście.


Bożonarodzeniowy jarmark na wrocławskim Rynku na stałe wpisał się w tradycję Wrocławia. Jego świąteczna atmosfera przyciąga na wrocławski Rynek mieszkańców, a także turystów z Polski i ze świata.

– Jarmark Bożanorodzeniowy uważam za otwarty – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiwicz i tuż po godzinie 17.00, w piątek 17 listopada, ruszała jubileuszowa 10. edycja jarmarku. 

W tym roku na jarmarku sporo nowości.

Nie tylko w Rynku

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej swoim zasięgiem obejmie również Plac Solny. Również tam zagoszczą nowe domki handlowe. W pobliżu ustawiony zostanie również oryginalny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów.

Odwiedzający Jarmark będą mieli okazję zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie. W jednym z domków na Placu Solnym będzie można wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2017

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2017

Eventy / Jarmarki / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 17 listopada 2017 do 17 grudnia 2017

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Kulinarne nowości 

Na północnej pierzei Rynku znajdziemy: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava, czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w drewnianym Młynie.

Nie zabraknie jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Na koneserów czekolady czekają ręcznie wykonane czekoladowe figurki – będą one nie tylko rajem dla podniebienia, ale także oryginalnym świątecznym prezentem.

Pojawią się również węgierskie wędliny.

Tradycyjnie nie zabraknie specjałów polskiej kuchni. W drewnianych domkach znajdą się między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, burgery wołowe, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.

Świąteczne podarunki

W tym roku nowością wśród rękodzieła na Jarmarku będzie wyjątkowa ceramika z Ukrainy, a także tradycyjne rzeźby, szkatułki, a nawet instrumenty muzyczne z dalekiej Tajlandii. Miłośnicy elegancji w męskim wydaniu będą mogli znaleźć oryginalne drewniane muszki i spinki do mankietów z niepowtarzalnymi wzorami.

Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata znajdą się wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki. Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii będą mogli wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki. Pojawią się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny.

W świątecznych domkach znajdą również ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, marsylskie mydła zapachowe, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Będzie można również wysłać do bliskich wyjątkową, bo malowaną w drewnie kartkę świąteczną. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będą zawiedzeni.

Przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. 

Atrakcje

W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekać będą bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Obok Świątecznego Wiatraka pojawi się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja.

Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.

W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku, tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów.

Goście jarmarku będą świadkami niezwykłych parad pełnych muzyki, światła i energii. A już od 1 grudnia, kiedy przy wrocławskiej choince pojawi się scena, będzie można podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, magiczne widowiska, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Zgłoś uwagę