wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ostatni dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego 2017

Dziesiąty Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu można odwiedzać jeszcze tylko do piątku, 22 grudnia, w godzinach od 10.00 do 21.00. Sprawdź atrakcje, co można kupić i godziny otwarcia. 

Reklama

Bożonarodzeniowy jarmark na wrocławskim Rynku na stałe wpisał się w tradycję Wrocławia. Jego świąteczna atmosfera przyciąga mieszkańców, a także turystów z Polski i ze świata. Jest on również uważany za jeden z najbardziej klimatycznych w Europie – co pokazuje np. ten TOP 10.

10. edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, otwarta przez prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, ruszyła w tym roku 17 listopada. 

Nie tylko w Rynku

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej, swoim zasięgiem obejmuje również plac Solny. Również tam zagościły nowe domki handlowe, a w pobliżu ustawiony jest taki z tarasem widokowym, gdzie można skosztować gorących napojów.

Na pl. Solnym odwiedzający jarmark mogą zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie, a także wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2017

Eventy / Jarmarki / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 17 listopada 2017 do 17 grudnia 2017

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Kulinarne nowości 

Na północnej pierzei Rynku znajdziemy: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w drewnianym Młynie.

Nie brakuje jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Na koneserów czekolady czekają ręcznie wykonane czekoladowe figurki – nie tylko raj dla podniebienia, ale także oryginalny świąteczny prezent.

Tradycyjnie nie brakuje specjałów polskiej kuchni. W drewnianych są między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, burgery wołowe, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.

Świąteczne podarunki

W tym roku nowością wśród rękodzieła na jarmarku jest ceramika z Ukrainy, a także tradycyjne rzeźby, szkatułki, a nawet instrumenty muzyczne z dalekiej Tajlandii. Miłośnicy elegancji w męskim wydaniu mogą znaleźć oryginalne drewniane muszki i spinki do mankietów z niepowtarzalnymi wzorami.

Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata są wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki. Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii mogą wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki, są ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, marsylskie mydła zapachowe, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów.

Można również wysłać do bliskich wyjątkową, bo malowaną na drewnie kartkę świąteczną. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będą zawiedzeni.

Przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, albo kupimy fantastyczne bombki – w kompletach i na sztuki, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. 

Czytaj: Bombki na zamówienie z wrocławskiego jarmarku

Atrakcje

W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników jarmarku czekają bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Obok Świątecznego Wiatraka pojawił się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja.

Nieopodal choinki ustawiona jest skrzynka pocztowa, do której wszyscy mogą wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.

W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku – tradycyjnie  można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów.

Goście jarmarku będą świadkami niezwykłych parad pełnych muzyki, światła i energii. A już od 1 grudnia, kiedy przy wrocławskiej choince pojawi się scena, będzie można podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, magiczne widowiska, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl