Trójka obchodzi 70 lat – okrągły jubileusz słynnego ogólniaka

Drugie najstarsze liceum ogólnokształcące w mieście, III LO im. Adama Mickiewicza przy ul. Składowej 5 obchodzi okrągły jubileusz – 70 lat. Główne uroczystości odbędą się w dniach 7-8 października. Wezmą w nich udział byli absolwenci, wśród których są m.in. prof. dr hab. Romuald Zdrojowy, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i reżyser i scenarzysta filmowy Wiesław Saniewski. 


Jedna z najlepszych i najstarszych

Trójka uznawana jest za jedną z najlepszych szkół średnich w regionie. Jej początki sięgają sierpnia 1945 r., gdy w zrujnowanym Wrocławiu, pierwszy dyrektor szkoły Antoni Zięba zakłada III Liceum Ogólnokształcące, jako drugą szkołę średnią w mieście. Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w budynku przy ul. Jedności Narodowej 117. Po roku 1965 siedzibę przeniesiono do budynku typowej „tysiąclatki” na ulicę Składową. 

Obchody rozpoczną się 6 października Konferencją Reflektora Trójki. Będą to wykłady i spotkania naukowe obecnych uczniów z absolwentami – profesorami i doktorami naukowymi - matematykami, historykami, fizykami, czy też architektami i lekarzami. Tematyka wykładów  dla młodzieży dotyczyć będzie różnych zagadnień naukowych, a celem tych spotkań jest wskazanie młodym osobom dokąd mogą dojść w życiu, zaczynając od III LO.  

Główne obchody w piątek, 7 października

Rozpocznie je o godz. 10.00 Akademia Rocznicowa – uczestnikami będą goście honorowi Jubileuszu, grono pedagogiczne szkoły i aktualni uczniowie. Podczas ceremonii aktualnym i byłym nauczycielom LO nr III zostaną wręczone Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz medale LO nr III za wybitne zasługi dla szkoły. Po Akademii odbędzie się spektakl teatralny „Ballady” Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów klasy teatrologicznej. Jest to ta sama grupa młodzieży, która przygotowywała spektakl „Amor w Soplicowie” na otwarcie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu w maju 2015 roku. Przez cały dzień szkoła będzie otwarta dla absolwentów, których ugoszczą obecni uczniowie LOIII. Zakończenie pierwszego dnia Jubileuszu uświetnią wieczorne koncerty zespołów absolwenckich (od godz. 18.00), których członkowie byli zwycięzcami „Wybryku” – Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Licealisty, odbywającego się w liceum od 1991 roku.

Powrót pod starą siedzibę

Jak podkreśla Cecylia Witkowska, pedagog szkolny z trójki, mimo że w „nowym” budynku przy ul. Składowej nauka trwa już przeszło 51 lat, wiele osób (uczniów i nauczycieli), sercem nadal związanych jest ze „starą szkołą” przy ul. Jedności Narodowej. 

Tam też, pod tablicą pamiątkową pierwszego dyrektora - Antoniego Zięby, delegacja uczniów i absolwentów złoży kwiaty w ostatnim dniu jubileuszu, czyli w sobotę. W tym także dniu w kościele Św. Bonifacego odbędzie się uroczysta Msza Św. przygotowana i prowadzona przez księży absolwentów III LO. 

Dokładny program obchodówZgłoś uwagę