Moscow City Ballet w grudniu na scenie NFM

Moscow City Ballet w grudniu na scenie NFM

Najbardziej prestiżowy podróżujący teatr baletowy świata, założony przez wybitnego choreografa Victora Smirnova-Golovanova, który zdobył sławę, tańcząc ponad 20 lat jako solista Teatru Bolszoj – Moscow City Ballet wystąpi we Wrocławiu.

Zespół od kilku dziesięcioleci prezentuje największe produkcje rosyjskiego i radzieckiego dziedzictwa baletowego. Ich spektakle cechuje czyste piękno, olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia.

Tysiące spektakli na całym świecie

Moscow City Ballet podróżuje po świecie od 1988 r. Odniósł wielki sukces m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie zaprezentował dotychczas ponad 1000 spektakli. Występował również wielokrotnie w: Belgii, Brazylii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Egipcie, Estonii, Niemczech, Hongkongu, na Węgrzech, w Irlandii, Izraelu, we Włoszech, w Japonii, Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Holandii, Chinach, Filipinach, Polsce, Portugalii, Korei, Tajwanie, Rumunii, Serbii, Singapurze, Słowacji, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz USA.

W grudniu br. najbardziej znane klasyki – „Jezioro łabędzie” oraz „Dziadka do orzechów” – moskiewscy artyści zaprezentują również na scenie Narodowego Forum Muzyki. Nad jakością wszystkich spektakli baletowych czuwa dyrektor artystyczna, primabalerina Ludmiła Neroubachtchenko.

„Dziadek do orzechów”

NFM, 21 grudnia, godz. 19.00

Nazwany przez „The New York Times” olśniewającym i zapierającym dech w piersiach, to podróż do krainy marzeń. Mała dziewczynka dostaje w prezencie dziadka do orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona księżniczką.

W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak, Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Oprócz dopracowanej do perfekcji choreografii niewątpliwym walorem jest muzyka, która składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Olśniewające stroje dodają magii i nadają prawdziwie bajkowego wyrazu. Spektakl to prawdziwa gratka dla koneserów sztuki baletowej, ceniących sobie wysoki poziom wykonania.

„Jezioro łabędzie”

NFM, 22 grudnia, godz. 16.30, 20.00

Najbardziej lubiany i hipnotyzujący balet klasyczny skomponowany przez Piotra Czajkowskiego w 1875 r. To ponadczasowa historia miłosna w czterech aktach, która łączy magię, tragedię i romans. Opowiada o dziewczynie Odetcie, zaklętej w łabędzia. Jedynie wielka miłość młodzieńca Zygfryda może przywrócić jej dawną postać.

Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce, urzekającą pięknem i subtelnością melodyki. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda, jako symbolu potęgi uczucia, są ilustrowane niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Obrazują one przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój, wzruszając widzów na całym świecie.

Bilety: 129-169 zł na eventim.pl

 

Lokalizacja

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Komentarze