Kobietostan. Chór na jedną aktorkę

Kobietostan. Chór na jedną aktorkę

Pięknie opowiedziana, poruszająca teatralna propozycja Impartu na Dzień Matki. To „słodko-gorzka opowieść o pozycji kobiet we współczesnym świecie”, w której widzowie udają się do funkcjonującego w alternatywnej rzeczywistości utopijnego państwa, czyli tytułowego Kobietostanu – miejsca wyśnionego, w którym prawo ustanawiają kobiety. 

Spektakl Kolektywu Kobietostan jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia, która niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Jest nauczycielką mówienia dla nieumiejących mówić, dla niemających miejsca w społeczeństwie, dla zbiorowości kobiecego wykluczenia. 

Występująca w spektaklu Agnieszka Bresler była w tym roku nominowana do nagrody WARTO „Gazety Wyborczej” w kategorii teatr, a w ubiegłym za swoją pracę teatralno-społeczną została uznana za jedną z 30 Kreatywnych Wrocławia.

Tekst powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, które prowadzone były przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. 

Projekt wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

Bilety: 30-40 zł na bilety.strefakultury.pl

Wideo / zdjęcia

Szczegóły Kobietostan. Chór na jedną aktorkę

Premiera 8 marca 2018
Reżyseria Joanna Lewicka
Scenariusz Magdalena Mróz
Obsada
  • Agnieszka Bresler
Projekt Marta Góźdź - El Bruzda
Kostiumy Marta Góźdź - El Bruzda
Tytuł oryg. Kobietostan. Chór na jedną aktorkę

Lokalizacja

Impart

Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław

Komentarze