Orkiestra symfoniczna zagra na 25-lecie Rotary Club Wrocław

Orkiestra symfoniczna zagra na 25-lecie Rotary Club Wrocław

Orkiestra, w skład której wchodzi 70 niemieckich muzyków-członków klubów Rotary, da koncert charytatywny grając Beethovena i Chopina. Koncert w sobotę, 15 października o godz. 19.00.

Niemieckie Rotary to kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym wielu dobrze wykształconych muzycznie – zawodowców lub amatorów na wysokim poziomie. Dlatego gdy w 1996 r. Lutz Kittelman z  klubu Rotary Drezno Goldener Reiter wpadł na pomysł zmontowania „zdalnie ćwiczącej”  symfonicznej orkiestry składającej się z członków klubów Rotary i Rotaract, szybko udało mu się zebrać pełny skład, czyli 70 osób. Od 2004 r. dyryguje nimi Rasmus Baumann, na co dzień dyrektor muzyczny Nowej Filharmonii Westfalskiej.

Muzycy są rozsiani po różnych landach i miastach Niemiec. Partyturę nowego utworu otrzymują mailem, ćwiczą w domu, a wspólne brzmienie wypracowują dopiero na kilka dni przed koncertem. Wtedy za to próby trwają od rana do nocy. 

Aby pogodzić życie prywatne i zawodowe z graniem po godzinach, członkowie Wielkiej Symfonicznej Orkiestry Rotary Niemcy przyjęli żelazną zasadę: koncertują nie więcej niż dwa razy do roku. Oczywiście charytatywnie. Muzycy dojeżdżają na występ na własny koszt, sami opłacają nocleg i wyżywienie. Przez 19 lat istnienia orkiestra przyczyniła się do zebrania ponad 650 tysięcy euro na cele charytatywne.

Do Wrocławia przyjedzie na zaproszenie Rotary Club Wrocław, który postanowił koncertem uczcić 25-lecie swojego istnienia. Wszystkie wpływy z biletów wesprą realizowany przez Narodowe Forum Muzyki program „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” – w ramach projektu muzycy prowadzą bezpłatne warsztaty śpiewu dla przyszłych rodziców.

Bilety kosztują od 30 zł do 60 zł, a dla 20 kobiet w widocznej ciąży będą za darmo.

Panie, które chciałyby się wybrać na koncert, proszone są o kontakt z biurem organizatora w Dworze Polskim (2 piętro), tel. 71 372 38 07.

Rotary to światowa organizacja humanitarna licząca sobie ponad 1,2 mln członków. W Polsce rotarian jest ok. 2000, zrzeszonych w 80 klubach. We Wrocławiu działają trzy kluby Rotary. Wspierają m.in. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu i wrocławską Wypożyczalnię Rowerów Integracyjnych, organizują też międzynarodową wymianę młodzieży studenckiej i licealnej.

Lokalizacja

Narodowe Forum Muzyki

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Komentarze