wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Trwa festiwal „Maj z muzyką dawną”

Tegoroczna 27.edycja festiwalu muzyki dawnej nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd dominantą będzie w programie muzyka rodzimych kompozytorów. Poza Wrocławiem koncerty zaplanowano w 11 miejscach. Wrocławska część „Maja z muzyką dawną” potrwa od 12 do 26 maja. 

Reklama

Festiwal na studencką kieszeń

To jeden z najstarszych wrocławskich festiwali i zarazem impreza, która z niewielkiego wydarzenia, organizowanego przez ambitne studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, urosła do rozmiarów całkiem pokaźnych i od lat ma swoich fanów. Zwłaszcza studentów, bo organizatorzy starają się, by studenci i uczniowie mieli wstęp wolny na wszystkie koncerty. W tym roku wprawdzie będą musieli trochę wydać, bo kosztują koncerty w Narodowym Forum Muzyki (20 zł za bilet) i Starym Klasztorze (tu tyle samo), ale na wszystkie inne muzyczne wieczory mogą swobodnie pójść bez portfela.

27. Festiwal „Maj z muzyką dawną”

27. Festiwal „Maj z muzyką dawną”

Koncert / Klasyczna / Jazz
Termin od 12 maja 2018 do 26 maja 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Muzyczne ciekawostki festiwalowe

Na które koncerty między 12 a 26 maja warto zwrócić uwagę? Każdy znajdzie we wrocławskich świątyniach i salach coś dla siebie. Ensemble Musaicum już 12 maja o 18.00 w kościele Opatrzności Bożej zagra utwory kompozytorów protestanckich doby baroku i wczesnego oświecenia, w tym dzieła kapelmistrza katedry wrocławskiej.

Duet Oak Brothers (wiolonczela barokowa i viola da gamba)  przygotował 14 maja o 19.00 w Ratuszu muzykę polską z okresu I rozbioru i konfederacji barskiej.

Pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka instrumentaliści Filharmonii Wrocławskiej wspólnie z dwiema harfistkami Ligią Nowak oraz Marceliną Dąbek oraz pianistką Julitą Przybylską-Nowak i Aleksandrą Rupocińską wykonają 15 maja o 19.30 w NFM kilka utworów, w tym dwa koncerty harfowe Albrechtsbergera.

Fanom muzyki wokalnej należy koniecznie polecić występ 17 maja o 19.00 w katedrze greckokatolickiej Narodowego Chóru Adżarii z Gruzji, który przygotował muzykę sakralną i cerkiewną od VII-XIII wieku. Utwory będą szczególne i ciekawe, bo Gruzja jako trzecia (po Rzymie i Armenii) przyjęła chrześcijaństwo. 

Z kolei Jacek Kowalski, słynny bard i szef Klubu Świętego Ludwika, tym razem z Zespołem Monogamista JK i aktorami zaprezentuje w Starym Klasztorze 20 maja o 18.00 „Rapsodię konfederacką 1768-2018”, czyli program przygotowany specjalnie na festiwal z okazji 250. rocznicy konfederacji barskiej nazywanej pierwszym polskim powstaniem narodowym. 

Wrocławską część festiwalu zamkną dwa koncerty w NFM z udziałem Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. 25 maja o 19.00 zabrzmią utwory Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, a 26 maja o 18.00 Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Marcina Mielczewskiego, mistrzów polskiego baroku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl