Festiwal Nowe Horyzonty razem z American Film Festival w listopadzie

Jubileuszowy 20. Festiwal Nowe Horyzonty miał się odbyć w terminie 23 lipca-2 sierpnia, ale ostatecznie organizatorzy zdecydowali się zmienić datę na 5-11 listopada i połączyć go z 11. American Film Festival. – Choć sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna, listopadowy termin daje przestrzeń na możliwie dogodne i bezpieczne przygotowanie formuły połączonych festiwali. Wszelkie szczegóły, w tym związane z programem wydarzenia, będziemy ogłaszać na bieżąco – informują organizatorzy.


– Przygotowaliśmy także szereg rozwiązań dla osób, które kupiły już karnety na tegoroczną odsłonę festiwalu Nowe Horyzonty – dodają organizatorzy festiwalu.

Karnety wciąż w sprzedaży

Jeszcze do 30 czerwca można kupować karnety i, mimo że nie znamy jeszcze pełnego programu, warto zaryzykować. Cena (karnet lub voucher festiwalowy) wciąż wynosi 390 zł lub 375 zł (dla posiadaczy Karty Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty). 

Jest możliwość zwrócenia dotychczas zakupionego karnetu, ale, jak mówi Stanisław Abramik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, festiwalowicze absolutnie nie chcą tego robić, a pragną doświadczyć festiwalu, niezależnie od tego, kiedy się odbędzie i w jakim kształcie.

Program festiwalu wkrótce

Dotychczas organizatorzy ujawniali stopniowo nazwiska twórców, których filmy obejrzymy. Ujawniono m.in. troje bohaterów tegorocznych retrospektyw – belgijską reżyserkę Chantal Akerman, tajskiego mistrza Apichatponga Weerasethakula i Niemkę Angelę Schanelec – ale przeglądy i ich obecność we Wrocławiu stoją pod znakiem zapytania. 

Stanisław Abramik z SNH uspokaja natomiast fanów, bo nawet jeśli nie będzie retrospektyw, już na ten moment do programu festiwalu zostało wpisanych 100 filmów, które zostaną pokazane. Są wśród nich hity wielkich festiwali (m.in. Berlinale), które odbyły przed odwołanym tegorocznym festiwalem w Cannes. 

Odbędą się także, choć prawdopodobnie online, lipcowe wydarzenia branżowe festiwalu – m.in. Polish Days, First Cut Lab, czy Studio Nowe Horyzonty+, a twórcy z całej Europy i świata obejrzą proponowane filmy w sieci i będą o nich dyskutować pozostając we własnych krajach. Zgłoś uwagę