Festiwal filmowy Nowe Horyzonty 2020. Karnety już w sprzedaży

Przyszłoroczny, jubileuszowy 20. festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się od 23 lipca i potrwa do 2 sierpnia. Można już kupować karnety na to wydarzenie i, mimo że nie znamy jeszcze pełnego programu, warto zaryzykować, bo tylko teraz będą tansze o 60 zł. Do 31 marca 2020 za karnet lub voucher festiwalowy zapłacimy 390 zł lub 375 zł (posiadaczki i posiadacze Karty Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty). Od 1 kwietnia cena podskoczy do 450 zł lub 435 zł.


Na razie znamy jedynie nazwiska trojga twórców, których filmy zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej, jubileuszowej 20. edycji festiwalu – belgijskiej reżyserki Chantal Akerman, Taja Apichatponga Weerasethakula i Niemki Angeli Schanelec.    

Belgijka Chantal Akerman jest kluczową reżyserką kina feministycznego, w swoich filmach opowiada o zwykłych kobietach i ich codzienności. Laura Mulvey, badaczka kina, napisała, że Akerman „wywróciła kino do góry nogami”. Retrospektywie Chantal Akerman towarzyszyć będzie publikacja polskiego wydania książki reżyserki, „Ma mère rit (Matka się śmieje)” oraz performance „Chantal?” w wykonaniu wiolonczelistki Sonii Wieder-Atherton. 

Tajski reżyser Apichatpong Weerasethakul slynie z onirycznych historii zawieszonych między rzeczywistym a nierzeczywistym. Twórca filmów „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia” (2010), „Mekong Hotel” (2012), czy „Cmentarz wspaniałości” (2015). „W swoich dziełach przygląda się losom własnego kraju, które stają się pretekstem dla ukazania uniwersalnych mechanizmów rządzących zbiorowością i jej podświadomością” – czytamy w zapowiedzi 20. edycji.

Z kolei zaliczana do nurtu „nowej szkoły berlińskiej” Angela Schanelec, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2019 za film „Byłam w domu, ale…”, słynie jako reżyserka świetnie portretująca kobiety.Wnikliwie przygląda się rolom społecznym, dylematom i wyzwaniom, jakie stoją przed kobietami w szybko zmieniającym się świecie” – podkreślają organizatorzy festiwalu.   Zgłoś uwagę