Festiwal Nowe Horyzonty razem z American Film Festival w listopadzie

Jubileuszowy 20. Festiwal Nowe Horyzonty miał się odbyć w terminie 23 lipca-2 sierpnia, ale ostatecznie organizatorzy zdecydowali się zmienić datę na 5-11 listopada i połączyć go z 11. American Film Festival. Połowa filmów zostanie pokazana tradycyjnie w Kinie Nowe Horyzonty, połowa natomiast online. Ogłoszenie pełnego programu 20 października. Na razie kupimy karnety, a pojedyncze bilety od 22 października. 


Nowa będzie nie tylko tegoroczna formuła, ale też identyfikacja wizualna, wspólna dla obydwu imprez, której leitmotivem jest jaskółka. – Nasze spojrzenia kierujemy ku nadchodzącej przyszłości, dlatego znakiem połączonych festiwali została jaskółka: symbol wolności, otwartości, poszukiwania i przede wszystkim – nadziei – podkreślają organizatorzy. 

Połowa filmów w sali, połowa online

W tym roku zmieni się znacząco przebieg imprez, choć wszystkie zaplanowano w Kinie Nowe Horyzonty (z zachowaniem wszelkich wytycznych od Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Inna będzie formuła, bo połowa filmów zostanie pokazana w kinowych salach, zaś druga połowa online (korzystając ze specjalnej, nowohoryzontowej platformy), głównie tytuły, które obejrzymy wyłącznie na festiwalu, nie będą miały polskiej dystrybucji.  

Z platformy skorzystają dwie grupy festiwalowiczów – zarówno posiadacze karnetów, jak  i osoby, które kupią pojedyncze wejściówki na wybrany seans.

Na razie organizatorzy testują platformę video i zachęca kinomanów, aby zostali jej pierwszymi testerami. Funkcjonalność nowego urządzenia sprawdzimy już w piątek 28 sierpnia o 19.00 podczas bezpłatnego pokazu nominowanego do Oscara filmu „Mirai” Mamoru Hosody. Video jest kompatybilne ze wszystkimi przeglądarkami dostępnymi dla systemu Windows oraz iOS, ale film obejrzymy tylko na terenie Polski.

Jak wziąć udział w seansie? O godz. 19.00 kliknąć w link i następnie zalogować się korzystając z loginu ze strony www.nowehoryzonty.pl lub założyć konto. Film „Mirai” zostanie wyświetlony w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Po seansie można swoje pytania i uwagi wysyłać na adres mailowy support@nowehoryzonty.pl

Hity ze świata i film otwarcia

Dotychczas organizatorzy ujawniali stopniowo nazwiska twórców, których filmy obejrzymy, a zimą ujawniono m.in. troje bohaterów tegorocznych retrospektyw – belgijską reżyserkę Chantal Akerman, tajskiego mistrza Apichatponga Weerasethakula i Niemkę Angelę Schanelec – ale przeglądy ich dzieł przełożono na 2021 rok.  

Stanisław Abramik z SNH uspokaja natomiast fanów, bo wśród tegorocznych rarytasów są hity wielkich festiwali (m.in. Berlinale), które odbyły przed odwołanym tegorocznym festiwalem w Cannes (ale mimo to będą filmy oznaczone Cannes Label). Fanów Nowych Horyzontów można uspokoić. Przewidziano Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, sekcje Front Wizualny, Odkrycia, Mistrzowie, Pokazy Galowe, Ale Kino+, Lost Lost Lost, Shortlisty, Klasyki Kina, Nocne Szaleństwo, czy Trzecie Oko.

Filmem otwarcia będzie animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, którego Joshua Siegel (kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art) nazywa jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie. Autobiograficzny projekt, w którym autor przywołuje klimat peerelowskiego dzieciństwa, powstawał 14 lat i wzbudził olbrzymie zainteresowanie na tegorocznym Berlinale oraz festiwalu animacji we francuskim Annecy, gdzie kilka lat wcześniej publiczność zachwycała się m.in. filmem „Twój Vincent”.

Postaci mówią w filmie głosami aktorów (Ireny Kawiatkowskiej, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Krystyny Jandy), reżysera Andrzeja Wajdy, czy wreszcie muzyków – trębacza Tomasza Stańki i Tadeusza Nalepy (nie tylko głos kompozytora, jego muzyka nadaje rytm obrazowi Wilczyńskiego, z którym twórca Breakoutu się przyjaźnił). 

Wielbiciele American Film Festival mogą liczyć na sekcje Highlights, konkursy Spectrum oraz American Docs, a także Festival Favorites. 

Pełny program tegorocznej edycji festiwali poznamy 20 października. 

Karnety na połączone festiwale wciąż w sprzedaży

Zakup karnetów

Można kupować karnety (wyłącznie online), mimo że nie znamy jeszcze pełnego programu, warto zaryzykować. Cena (karnet lub voucher festiwalowy) wciąż wynosi 390 zł lub 375 zł (dla posiadaczy Karty Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty). Osoby, które już wcześniej, kiedy nie było wiadomo, że obydwa festiwale zostaną połączone, dokonały zakupu karnetu, nie muszą w żaden sposób go synchronizować lub uaktualniać.

Wszystkie osoby, które posiadają karnety otrzymają 11 „wejściówek” na pokazy online i każdego dnia będą mogły obejrzeć dodatkowo jeden film z repertuaru dostępnego w sieci.

– Liczba filmów (i dostępów do nich) na platformie online będzie ograniczona: nie wszystkie filmy z repertuaru kinowego zostaną udostępnione w sieci – zapowiadają organizatorzy.

Zwracają także uwagę, że w związku z nowymi wytycznymi sanitarnymi zostanie zmniejszona pula dostępnych miejsc w Kinie Nowe Horyzonty, a więc i liczba miejsc.

Jest możliwość zwrócenia dotychczas zakupionego karnetu, ale, jak mówi Stanisław Abramik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, festiwalowicze absolutnie nie chcą tego robić, a pragną doświadczyć festiwalu, niezależnie od tego, w jakim kształcie się odbywa.

Odbiór karnetów

Karnet odbierze osoba, której jest on przypisany – od 4 listopada 2020 roku (w godz. 9:00 – 21:00) do 15 listopada 2020 roku, w Centrum Festiwalowym w Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław) – za okazaniem dowodu tożsamości lub innego dokumentu ze zdjęciem.

Zakup pojedynczych biletów

Ich sprzedaż rozpocznie się 22 października.Zgłoś uwagę