Pandemia trwa już rok

Pierwsze w Polsce zakażenie koronawirusem odnotowano dokładnie rok temu, 4 marca 2020 r. Od tego czasu w całym kraju zachorowało ponad 1 mln 750 tys. osób, a na Dolnym Śląsku blisko 114 tys. Zmarło ponad 44, 5 tys. Polaków. Bardzo zmieniła się też nasza rzeczywistość. Noszenie maseczek, dezynfekcja, dystans społeczny, zdalna praca i nauka, ograniczone podróże, życie towarzyskie i kulturalne, zamkniętych wiele firm – to od roku nasza codzienność.

Katarzyna Wiązowska | 04 marca 2021

Pierwsze przypadki zakażenia COVID-19 odnotowano w chińskim mieście Wuhan, w listopadzie 2019 r. W połowie stycznia 2020 r. wirus rozprzestrzenił się już w całych Chinach, a w drugiej połowie lutego duże ogniska zakażeń wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie.

W Polsce pierwsze zakażenie koronawirusem odnotowano 4 marca 2020 r. w Zielonej Górze. W kolejnych miesiącach zachorowania rozlały się na wszystkie kontynenty. Ostatnim, na którym je stwierdzono, była Antarktyda - w grudniu 2020 r. Od początku pandemii na całym świecie zachorowało ponad 115,31 mln osób, z czego zmarło blisko 2,57 mln.

  • 04.03. – pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Polsce – w Zielonej Górze
  • 10.03. – pierwsze obostrzenia w Polsce
  • 11.03. – ogłoszenie pandemii COVID-19 przez WHO
  • 12.03 – pierwszy w Polsce zgon z powodu koronawirusa
  • 12.03. – zamknięcie wszystkich szkół do 25.03., co zostało potem przedłużone do 10 kwietnia – zajęcia odbywały się zdalnie, podobnie uniwersytety przeszły na nauczanie zdalne, aktywność instytucji kulturalnych, tj. filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, została za wieszona od 12 marca
  • 17.03. – pacjent zero w Polsce wyzdrowiał
  • 20.03 – oficjalne ogłoszenie epidemii w Polsce

Pandemia wymusiła wprowadzenie we wszystkich krajach działań, które miały zahamować rozprzestrzenianie się zakażeń.

Ograniczono podróże, wprowadzono kwarantanny, odroczono lub odwołano szereg wydarzeń sportowych, religijnych i kulturalnych. Część państw zamknęła granice lub wprowadziła ograniczenia ruchu granicznego oraz restrykcje wobec osób przekraczających granice. Wprowadzono kontrole temperatury pasażerów na lotniskach i dworcach kolejowych. W większości państw pozamykano szkoły i uniwersytety, a nauka przeniosła się do internetu. Pandemia spowodowała też wielką światową recesję.

Pierwszy lockdown

W Polsce pierwsze obostrzenia wprowadzono 10 marca ubiegłego roku. Odwołano wówczas imprezy masowe w przestrzeni otwartej, gdzie liczba uczestników mogła przekroczyć tysiąc uczestników i wydarzenia odbywające się w przestrzeni zamkniętej, w których zaplanowany był udział ponad 500 osób. Dwa dni później zamknięte zostały wszystkie szkoły i przedszkola. Rozpoczęły się pierwsze zajęcia zdalne. Zawieszono także aktywność instytucji kulturalnych - filharmonii, oper, teatrów, muzeów i kin.

Oficjalne ogłoszenie epidemii w Polsce miało miejsce 20 marca 2020 r., a cztery dni później wprowadzono dalsze restrykcje - ograniczenie zgromadzeń do max. 2 osób (z wyjątkiem rodzin, zgromadzeń religijnych i miejsc pracy) oraz podróży. Możliwe było wychodzenie z domu tylko po zakupy, do apteki, lekarza czy na spacer z psem.

Coraz więcej ograniczeń

Ostatniego dnia marca 2020 r. wprowadzono kolejne obostrzenia: dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia nie mogły opuszczać domu bez opiekuna, a do parków, na bulwary i plaże był zakaz wstępu. Zamknięto również salony fryzjerskie i kosmetyczne. Z kolei hotele mogły działać tylko, jeżeli goście byli poddawani kwarantannie lub byli tam w związku z wykonywaniem pracy zawodowej. Wprowadzono też obowiązek zachowania 2 metrów odległości od siebie, z wyjątkiem opiekunów dzieci poniżej 13. lat i niepełnosprawnych. W zgromadzeniach religijnych mogło brać udział co najwyżej 5 osób. W połowie kwietnia konieczne stało się też zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Pierwsze ograniczenia zaczęto znosić pod koniec kwietnia.

Czytaj też: Rok pandemii w MPK. Mniej pieniędzy, więcej kilometrów

Kolejny lockcown nastąpił dopiero jesienią, gdy zaczęła się druga fala pandemii. Pod koniec października 2020 r. cała Polska ogłoszona czerwoną strefą, a 9 listopada ponownie zamknięto szkoły. Rekordowa dzienna liczba zgonów w Polsce (674 osób) miała miejsce 25 listopada, a 2 grudnia liczba zakażonych w całym kraju przekroczyła 1 mln.

Nadzieją na zmianę sytuacji stały się szczepienia. Pierwsza osoba poddała się mu 8 grudnia w Wielkiej Brytanii. W Polsce dotychczas wykonano 3,5 mln szczepień.

Pandemia nie ominęła Wrocławia

Aby pomóc mieszkańcom w tym trudnym czasie, miasto podjęło wiele działań w celu zapewnienia im bezpieczeństwa i jak najlepszych warunków życia. Jest to związane również z większymi wydatkami m.in. na zapewnienie środków ochrony i dezynfekcji oraz specjalistycznego sprzętu, a także pomoc przedsiębiorcom, którzy znacznie ucierpieli z powodu wprowadzonych obostrzeń.

Łączne wydatki miasta na walkę z koronawirusem do połowy lutego 2021 r. wyniosły 51 mln złotych. Z tej kwoty aż 22 mln przeznaczono na wsparcie dla seniorów i obcokrajowców, pomoc osobom przebywającym na kwarantannie, zakup środków ochrony i dezynfekcji dla mieszkańców oraz odkażanie m.in. przystanków i części wspólnych w zasobie komunalnym. 

Miasto włączyło się także w pomoc dla 14 wrocławskich szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, na co wydano 9,7 mln zł. Za tą kwotę zakupiono m.in. 3 nowoczesne ambulanse, testy na COVID-19 oraz zapewniono środki ochronne dla pacjentów i personelu medycznego.

Z kolei na prowadzenie przedszkoli oraz szkół w reżimie sanitarnym przeznaczono 9 mln zł, a na potrzeby służb m.in. Straży Miejskiej wydano w tym czasie 8,5 mln zł.

Konieczne było też zapewnienie środków ochrony i dezynfekcji dla pracowników urzędu oraz przystosowanie Centrów Obsługi Mieszkańca do sytuacji epidemicznej, co kosztowało 2,1 mln.

Działania z myślą o najbardziej poszkodowanych

Wiele uwagi miasto poświęciło też przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Dlatego na zwolnienia od podatku od nieruchomości, należących właśnie do nich, Wrocław przeznaczył dotąd 17 mln zł. Miasto zarezerwowało także na ten cel kolejne 20 mln do końca czerwca.

Poza tym, w ramach pakietu pomocowego przedsiębiorcy mogli ubiegać się o czynsz za 1 zł, na co przeznaczono 4,1 mln zł.

W czasie pandemii w trudnej sytuacji znalazło się też wiele rodzin, artystów, organizacji pozarządowych i podmiotów kultury. Aby ich wesprzeć miasto przeznaczyło aż 12 mln zł w ramach Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej.

Co dalej?

Od kilku dni statystyki zakażeń znowu szybują w górę. Dziennie notowanych jest ok. 15 tys. nowych przypadków.

Otwarte są kina, teatry, muzea, nadal zamknięta jest gastronomia, która może świadczyć usługi jedynie na wynos. Uczniowie klas powyżej IV uczą się w trybie zdalnym. 

W nieco innej sytuacji jest województwo warmińsko-mazurskie, w którym od 27 lutego nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego, muzea, teatry, kina, baseny korty i inne miejsca użyteczności publicznej zostaną zamknięte.