wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Oborniki Śląskie: Zielona płuca Wrocławia u podnóża Kocich Gór
Kliknij, aby powiększyć
Panorama Obornik Śląskich z lotu ptaka UM Oborniki Ślaskie
Panorama Obornik Śląskich z lotu ptaka

Malowniczo pofałdowane wzgórza, dolina Odry, lasy, parki i przyjazny mikroklimat to wystarczające argumenty, aby odwiedzić gminę Oborniki Śląskie.

Reklama

Ponad 100 lat temu Oborniki Śląskie określono „zielonymi płucami Wrocławia”, a miasto zyskało status uzdrowiska. Miejscowość zawdzięcza tę nazwę miejskim parkom i lasom otaczającym miasteczko, łagodnemu klimatowi oraz źródłom wody mineralnej.

To także nadzwyczajna przyroda jest atutem Obornik. Urozmaicone ukształtowanie terenu Kocich Gór, dolina Odry oraz lasy – mieszane, sosnowo-bukowe, z licznymi daglezjami i dębami, sprawiają, że okolica doskonale nadaje się na weekendowe wypady na spacer lub rajd rowerowy. Już w XIX wieku w Obornikach powstało wiele budynków sanatoryjnych, do których przybywali pensjonariusze uskarżający się na dolegliwości układu oddechowego, serca, cukrzycę oraz „melancholię”. Dzisiaj warto obejrzeć XIX-wieczne obiekty sanatoryjne przy ul. Parkowej oraz park zdrojowy.

Zdjęcie przedstawia ładną, zdobioną przedwojenną willę w otoczeniu zieleni

Jedna z obornickich willi, fot. UM Oborniki Śląskie

Do wyjątkowo cennych obiektów zabytkowych zalicza się także: willę przy ul. Dworcowej, dom Panien Śląskiej (ul. Trzebnicka), czyli dawną siedzibę boromeuszek oraz neogotycką rezydencję rodu Schaubertów. Pałacyk przy ul. Podzamcze zaprojektował Wilhelm Grapow, który odpowiada za wygląd wrocławskiego Dworca Głównego PKP.

Uraz: dawny zamek, nowa marina

We wsiach wokół miasteczka jest wiele stawów i jeziorek - część z nich ma wyznaczone kąpieliska oraz stanowiska do wędkowania.

Do miejsc wartych odwiedzenia trzeba zaliczyć Uraz. Znajdują się tam ruiny zamku wybudowanego w zakolu Odry, otoczonego wałem ziemnym oraz fosą. Budowla została wzniesiona na planie trójkąta równobocznego, co czyni ją unikatową na skalę Europy.

Na zdjęciu widać marinę nad Odrą. Przy drewnianych pomostach stoją łodzie motorowe i kajaki

Marina w miejscowości Uraz, fot. UM Oborniki Śląskie

Ale Uraz jest bardziej znany miłośnikom aktywnego odpoczynku nad wodą. Amatorów żeglarstwa i sportów wodnych przyciąga malowniczo położona marina o nazwie Miasteczko Portowe. Położenie, sąsiedztwo Zalewu Prężyckiego stanowią o atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca. Na miejscu działa tawerna, a w ofercie smażone ryby oraz zupę rybną, hostel i domki. Atrakcją przystani są również imprezy plenerowe, wodne imprezy sportowe, koncerty szantowe.

Spacerem do altany filozofów

Podczas wędrówek wokół Obornik nie można przegapić kompleksu pałacowo – parkowego w Bagnie, który dzisiaj jest siedzibą Wyższe Seminarium Duchowne księży Salwatorianów. Całość usytuowana jest wśród przepięknego parku w stylu angielskim. W parku można podziwiać: altanę filozofów, drewnianą kapliczkę, kamienną grotę oraz wiele okazów kilkusetletnich drzew, a nawet płaczący buk, pod którym - jak głosi legenda - spełniają się życzenia. Historycznych atrakcji w okolicy jest więcej. Około kilometr od Bagna, w kierunku Godzięcina, natkniemy się na pozostałości średniowiecznego grodzisko z XII–XIII wieku. Na jego teren prowadzi masywny, kamienny most,  a w zachodniej części stoi krzyż z piaskowca z wyrytą sentencją „Wszystko pochodzi od Boga, szczęście i nieszczęście, życie i śmierć”.

Warto zaplanować wizytę w Rościsławicach. Jej mieszkańcy wyjątkowo pielęgnują pozostałości ciekawej przeszłości. Jednym z takich śladów jest kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, o którym pierwsze informacje pojawiały się już w roku 1346 r.

Cennym zabytkiem Rościsławic jest także rezydencja Podgóra, której historia sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwotnie w tym miejscu stanęła kawiarnia lub gospoda. W drugiej połowie wrocławski browarnik Konrad Kissling przebudował ją na okazałą willę. Z czasem obiekt jeszcze bardziej się rozrósł. Na początku XX wieku budynki przekazano na cele społeczne, władze regionu urządziły w nim sierociniec prowadzony przez zakonnice. Praktyki odbywała tam m.in. Edyta Stein, późniejsza Święta Teresa Benedykta od Krzyża. Po wojnie w dawna rezydencja służyła za dom opieki społecznej. Dzisiaj obiekt można obejrzeć jedynie z zewnątrz.

Redakcja

Fot. UM Oborniki Śląskie

Jak dojechać?

Z Wrocławia do Obornik Śląskich jest zaledwie 29 km. Dojazd zajmuje około 30 minut. Należy kierować się drogą nr 342.

Pociągiem z wrocławskiego Dworca Głównego do Obornik Śląskich dojedziemy w 20-30 minut.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl