wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 29. Europejskie Nagrody Filmowe: „Toni Erdmann” zwycięzcą [RELACJA]
Kliknij, aby powiększyć
29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016 materiały prasowe
29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Europejskim filmem roku 2016 jest „Toni Erdmann”. Został nagrodzony w pięciu kategoriach: europejski scenariusz, europejski reżyser, europejski aktor, europejska aktorka i film roku 2016. Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone 10 grudnia we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. 

Reklama

Zobacz gwiazdy europejskiego kina, które pojawiły się na czerwonym dywanie na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu [DUŻO ZDJĘĆ]

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

godz. 23.30 

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Zakończyła się uroczysta gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Goście opuszczają Narodowe Forum Muzyki. Na tegorocznej gali nie zabrakło tematów aktualnych - europejscy twórcy przypominali o losie uchodźców, przestrzegali też przed odradzającym się nacjonalizmem i zamknięciem Europy na innych, o umieraniu ideałów wolności i równości. Nie obyło się też bez aluzji do polskiego rządu. Wchodząca na scenę aktorka Maja Ostaszewska odegrała sytuację, w której zapomniała kartki z zapowiedzią. Ściągę pożyczył jej Maciej Stuhr. „Nie wspominać o polskim rządzie” - przeczytała aktorka. - To nie to - stwierdziła. Na język polski, podczas gali prowadzonej po angielsku przeszedł też Maciej Stuhr i Zbigniew Preisner, by skomentować sytuację, w której transmisja z gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych nie jest prowadzona przez publiczną stację, ale przez telewizję TVN, komercyjnego nadawcę. Nie obyło się bez małej wpadki, gdy wręczono nagrodę nie tej osobie, co trzeba. Maciej Stuhr okazał się świetnym prowadzącym - z poczuciem humoru i dużym luzem.

godz. 23.05

Czas na najważniejszą nagrodę tego wieczoru: europejski film roku. Piąta, najważniejsza nagroda dla filmu „Toni Erdmann”. Obraz został nagrodzony w kategoriach: europejski scenariusz, europejski reżyser, europejski aktor, europejska aktorka i film roku 2016.

„Toni Erdmann” to historia Winfreda rozwiedzionego, emerytowanego nauczyciela gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

- Cieszę się, że mogę pracować w tak wspaniałym miejscu jak Europa i  zrobić film o tak trudnych egzystencjalnych sprawach. Myślę, że ten film przekracza granice i uczy ludzi empatii. Po raz pierwszy film zrobiony przez kobietę wygrał tę nagrodę - cieszyła się Maren Ade.

godz. 22.55

Nagrody dla:  Alice Normington („Sufrażystki”) - europejski scenograf, dla Stefanie Bieker („Land of mine”) - europejski kostiumograf, dla Barbary Kreuzer („Land of mine”) -  europejski charakteryzator.

godz. 22.51

Europejskim reżyserem została Maren Ade za film „Toni Erdmann”. - Dziękuję czuję się zaszczycona. Chcę podziękować zespołowi, który ze mną pracował. Dziękuję z głębi serca, dziękuję za kreatywność i za to, że udało się nam razem przeżyć to wszystko. Dziękuję aktorom, którzy ze mną pracowali - mówiła Maren Ade. To czwarte wyróżnienie dla filmu „Toni Erdmann”.

godz. 22.45

Daniel Olbrychski zapowiada śpiewająco nominowanych w kategorii  europejski reżyser na melodię dziecięcej kołysanki „Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga”.

godz. 22.35

Nagroda za europejską komedię dla filmu „Czlowiek zwany Ove" w reż. Hannesa Holma.

godz. 22.33

Nagroda dla europejskiego kompozytora dla młodego rosyjskiego twórcy Ilyi Demutsky'ego (film „Uczeń” w reż. Kirilla Serebrennikova).

godz. 22.28

Publiczność słucha utworu Zbigniewa Preisnera „Pieśń zjednoczenia Europy” z filmu „Trzy kolory: Niebieski” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją  Anny Grabowskiej-Borys, z udziałem Edyty Krzemień. 

- To mój sygnał, by obudzić Europe. Nie jest za późno dla Europy - mówi Zbigniew Preisner.

godz. 22.12

Jean-Claude Carriere odbiera nagrodę za osiągnięcia całego życia. Znany ze współpracy z Luisem Bunuelem genialny scenarzysta m.in. „Piękności dnia”, „Dyskretnego uroku burżuazji” i „Mrocznego przedmiotu pożądania”.

- Zapominałem mojego czarnego krawatu. Schowałem go do kieszeni i nie założyłem. Jestem w szoku, proszę wybaczcie mi. Jestem bardzo szczęśliwy, że spotkałem Volkera Schlondorffa, który wręczył mi nagrodę i bardzo smutny, bo przyjechałem do Polski, kilka tygodni po śmierci Andrzeja Wajdy - mówił Jean-Claude Carriere.

godz. 22.07

Nagroda dla Leontine Petit - nagroda dla koproducentów. 

godz. 22.01

Europejską aktorką została Sandra Huller grająca w filmie „Toni Erdmann".  - Dziękuję Maren za zaufanie. To było zadanie, udało nam się. Dziękuję Peter, praca z tobą to była fiesta. Dziękuję - mówiła aktorka.

godz. 21.57

Europejskim aktorem został Peter Simonischek za rolę w filmie „Toni Erdmann”. - Jestem przesądny i po raz pierwszy nie przygotowałem żadnej mowy. Mam w domu wiele niewykorzystanych mów. Muszę powiedzieć dziękuję Akademii Filmowej i Maren Ade za to, że napisała dla mnie tak piękną rolę. Nie zapomnę tego, co powiedział prezydent Wrocławia o nacjonalizmie - mówił Peter Simonischek.

godz. 21.51

Europejskie odkrycie – Nagrodę FIPRESCI otrzymał Juho Kuosmanen za „The happiest day in the life of Olli Mäki”

godz. 21.40

Na scenie pojawia się Maria Alyokhina z Pussy Riot: - Zaśpiewałam piosenkę o Putnie i poszłam na dwa lata do więzienia. Jestem tu, by opowiedzieć o ukraińskim filmowcu Olegu Sencovie, który został skazany na  20 lat więzienia. Jest teraz w Jakucku na Syberii , teraz jest tam – 42 stopni Celsjusza. Oleg ma 40 lat i dwoje dzieci, 20 lat w rosyjskim więzieniu oznacza dla niego śmierć.

Wspólnota jest silniejsza niż jakikolwiek rząd, bo nie granic. Razem można zmienić wiele rzeczy proszę wstańcie dla Olega. Publiczność podnosi się z krzeseł.

godz. 21.30

Nagrodę za całokształt twórczości odbiera irlandzki aktor Pierce Brosnan.

- Bardzo, bardzo dziękuję. Nie spodziewałem się tak ciepłego przyjęcia. Jestem wzruszony - mówił. - Ta nagroda ma dla mnie ogromne znaczenie - podkreślał. Szczególne podziękowania złożył Wimowi Wendersowi. Podziękował też swojej żonie. - Musimy być teraz razem jako filmowcy, by uchwycić sens tego, co dzieje się obecnie w naszych krajach – stwierdził. Zwrócił się do młodych filmowców: - Cokolwiek robią politycy w waszych krajach, bądźcie wierni sobie. Róbcie wolne filmy.

godz. 21.21

Europejskim dokumentem został „Ogień na morzu”  w reż. Gianfranco Rosi. Twórca przypomniał sytację uchodzców na wyspie Lampedusa. - Kiedy ktoś dzwoni z morza i prosi o pomoc straż przybrzeżna pyta o to, jaka jest jego pozycja. Zapytam i ja: jaka jest nasza pozycja, gdy ktoś prosi nas o pomoc? - mówił Rosi.

godz. 21.09

Wim Wenders przypomina zmarłego w tym roku Andrzeja Wajdę: - Jest z nami tego wieczoru. Co Andrzeju bez ciebie zrobimy? Byłeś dla wielu z nas jak ojciec. Nie ma potrzeby udowadniać nikomu, że jesteś jednym z najwspanialszych reżyserów. Doceniamy cię nie za dorobek, ale za to jakim byłeś wspaniałym człowiekiem. Hołd składają mu też jego uczniowie - Agnieszka Smoczyńska i Bodo Kox. - Panie Andrzeju bardzo nam Pana brakuje,  ale walczymy dalej na planie filmowym. - Andrzej Wajda uczył nas, że najważniejsza jest prawda i solidarność - podkreślali.

godz. 21.03

Radosław Ochnio otrzymał nagrodę europejski realizator dźwięku za film „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego. - Dziękuję moim rodzicom za wsparcie - mówił Polak odbierając nagrodę.

godz. 21

Camilla Hjelm Knudsen otrzymała nagrodę europejski filmowiec 2016 - Prix Carlo di Palma za „Land of mine!” - Artyści powinni być wolni i powinni wyrażać swoje zdanie, wtedy kiedy mają ochotę. Nie mylę się prawda? Jury było zachwycone językiem obrazu - mówiła Małgorzata Szumowska wręczając nagrodę.

Anne Østerud i Janus Billeskov Jansen odebrali nagrodę za montaż „The Commune!” 

 godz. 20.52

Europejskim filmem krótkometrażowym został „9 day from my window in Aleppo” Thomasa Vroege, Floor van der Meulen i Issy Touma. - Jeździliśmy tam i z powrotem do Aleppo. Było to bardzo niebezpieczne, ale chcieliśmy opowiedzieć o tym co się tam dzieje, o ludziach i rodzinach, które tam zostały - mówili filmowcy.

Europejskim filmem animowanym został film „Nazywam się Cukinia/ Życie Kabaczka" w reż. Claude'a Barrasa. 

godz. 20.41

Publiczność wysłuchała słów Agnieszki Holland, która nie mogła być na gali. W filmowym przesłaniu Holland, siedząca przy biurku w gabinecie prezydenta USA, w towarzystwie dwóch uzbrojonych mężczyzn powiedziała: - Nie mogę być z wami, bo mam ważne zadanie. Muszę ratować świat, nie opuszczę biura dopóki na świecie nie zapanuje pokój. Koledzy filmowcy nasza praca w czasach, gdy z Ameryki wieje czarny wiatr jest bardzo ważna.

Nagrodę za europejski scenariusz wręcza francuska aktorka Ludivine Sagnier. Otrzymuje ją Niemka Maren Ade za „Toni Erdmann”.  - To była długa podróż pisanie scenariusza. Chciałabym podziękować moim przyjaciołom, asystentom, rodzinie za wielokrotne czytanie scenariusza. Dziękuję ojcu za to, że nauczył mnie żartować - mówiła Maren Ade odbierając nagrodę.

godz. 20.27

Pierwsza nagroda ogłoszona. Film Małgorzaty Szumowskiej „Ciało” otrzymuje nagrodę widzów „People's Choice Award”.

 - Bardzo dziękuję. Polska jest częścią Europy. Nie spodziewałam się, kino jest dla mnie wspaniałą podróżą życia - mówi reżyserka. - Europo przyniesiemy ci wodę, skoro musisz wziąć prysznic - dodał Michał Englert, operator i scenarzysta. 

godz. 20.10

Widzowie obejrzeli krótkie wideo, które kończy się we Wrocławiu. Bohaterem jest uchodźca. Na scenie NFM pojawia się właśnie ten mężczyzna z czarnymi włosami. Woła „Witaj Europo! Kino jest wspaniałe, film jest wspaniały!” Odkleja charakteryzację i zdejmuje perukę. To Maciej Stuhr prowadzący tegoroczną galę. Przypomniał los uchodźców, o którym głośno mówią w tym roku uczestnicy gali. - Widzieliście właśnie kogoś, kto jest przerażony, ktosię boi, tego co ty i który kocha, to co ty kochasz.

godz. 20 

Galę rozpoczynają Marion Doring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej i Magdalena Sroka, dyrektor PISF, ktora przypomina wrocławską tradycję filmową - reżyserów i aktorów, którzy tworzyli w mieście. Gości wita Rafał Dutkiewicz,  prezydent Wrocławia. Przytacza pierwsze zdanie zapisane po polsku w Księdze Henrykowskiej. Zaznacza, że Wrocław miał bardzo złożoną historię - był miastem czeskim, polskim, niemieckim. Przywołuje też kardynała Kominka, autora słynnego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich. „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Prezydent mówi: - Nacjonalizm jest jak śmierdzący pot, który każdy musi zmyć z siebie. Weź prysznic Europo! Niech nasza przyszłość będzie jasna i czysta! Jego słowa zostały przyjęte gromkimi brawami. Prezydent i członkowie Akademii EFA rozłożyli flagę Unii Europejskiej. - Europa jest naszą przyszłością, nacjonalizm to myśl przeszłości - podkreślił Rafał Dutkiewicz. 

Za chwilę rozpocznie sie gala EFA.

Wchodzą Jean-Claude Carriere, a na dywanie stoi już Pierce Brosnan (z żoną  Keely Shaye Smith), który odbierze nagrodę za osiągnięcia w światowym kinie. Weszła też Valeria Bruni Tedeschi, nominowana w kategorii Europejska aktorka za rolę Beatrice w filmie „Zwariować ze szczęścia”.

Na galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych wchodzi witany entuzjastycznie Pedro Almodóvar, hiszpański reżyser nominowany za reżyserię "Juliety". Towarzyszy mu aktorka Adriana Ugarte i Augustin Almodóvar. Wita ich Wim Wenders.

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Przed NFM jest też Zbigniew Preissner. Wchodzi właśnie Dave Johns, nominowany w kategorii europejski aktor za film „Ja, Daniel Blake", jest też reżyser tego filmu Ken Loach.

Wchodzi Rolf Lassgard, nominowany w kategorii europejski aktor za film „Człowiek zwany Ove”. Są też Monika Olejnik, Agnieszka Grochowska, Katarzyna Smutniak i Weronika Rosati.

Agnieszka Smoczyńska, reżyserka „Córek dancingu” pozuje na dywanie wraz z Bodo Koxem.

Przed kamerami pojawiła się Małgorzata Szumowska, która ma szansę na „People's Choice Award” za film „Ciało”.

Na czerwonym dywanie pojawił się Liam Cunningham, aktor znany m.in. z roli  Cebulowego rycerza, czyli Lorda Davos w serialu „Gra o Tron”.

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Przyjechał Daniel Olbrychski, jest też Krzysztof Zanussi. 

Przybył już Tomasz Wasilewski, nominiwany z kategorii europejski scenariusz za „Zjednoczone stany miłości”.

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Na miejscu jest już prowadzący galę Maciej Stuhr.

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Pierwsi przychodzą gospodarze - Wim Wenders rozdaje autorafy tuż przed czerwonym dywanem.

Fotoreporterzy i dziennikarze już gotowi - pierwsi goście EFA wejdą na czerwony dywan za 10 minut. Wiadomo, że nie będzie Hugh Granta we Wrocławiu. Zostaje na planie filmu, który kręci w Londynie.

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Czerwony dywan już rozwinięty. Przed nim stoi olbrzymia statuetka Europejskiej Nagrody Filmowej. Wrocławianie stoją już przy bramkach, niektórzy z kwiatami dla gwiazd. Zagladają do namiotu, który ustawiony jest przed Narodowym Forum Muzyki. W nim właśnie znajduje się czerwony dywan i ustawiają się fotoreporterzy i kamerzyści . 

29. Europejskie Nagrody Filmowe Wrocław 2016

Na czerwonym dywanie zobaczymy dziś m.in. Pierce’a Brosnana, Hugh Granta, Isabelle Huppert, Kena Loacha, Pedro Almodóvara. Wima Wendersa i Cristiana Mungiu. Ci aktorzy i reżyserzy znaleźli się bowiem wśród nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych EFA.

W ostatnich latach zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej w głównej kategorii dystansował konkurencję w walce o Oscara za film nieanglojęzyczny. Tak było z „Miłością” Michaela Hanekego, czy z „Wielkim pięknem” Paolo Sorrentino, które zdobywały w tej kategorii złote statuetki i „Idą” Pawła Pawlikowskiego. Jak będzie w tym roku? Czy laureat Europejskiej Nagrody Filmowej zdobędzie Oscara?

Nominacje do 29. Europejskich Nagród Filmowych 2016

Nominacje do 29. Europejskich Nagród Filmowych 2016

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła 5 listopada w Sewilli nominacje do swoich nagród, które w tym roku zostaną wręczone we Wrocławiu. W tym roku faworytem jest "Toni Erdmann", komediodramat w reżyserii Maren Ade (aż 5 nominacji - Film Roku, nominacja za reżyserię i scenariusz, nominacje dla aktorów Sandry Huller i Petera Simonischeka). 

Nagroda dla Pierce'a Brosnana

Nagroda dla Pierce'a Brosnana

Popularny aktor Pierce Brosnan będzie gościem honorowym 29. gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Aktor został uhonorowany nagrodą za całokształt osiągnięć oraz rozsławienie kina europejskiego na świecie. Na spotkanie z aktorem przed filmem „Afera Thomasa Crowna” w kinie Nowe Horyzonty już nie ma biletów.

Przeczytaj więcej o nagrodzie dla Pierce'a Brosnana

Statuetki EFA już we Wrocławiu

Statuetki EFA już we Wrocławiu

Statuetka Europejskiej Nagrody Filmowej nie ma imienia, waży 2 kilogramy i mierzy 26 cm. To ją odbierać będą nagrodzeni twórcy podczas uroczystej gali w sobotni wieczór (10 grudnia) w Narodowym Forum Muzyki. Zaprezentowali ją dzień przed galą Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Maciej Stuhr, aktor prowadzący galę.

Więcej o tym, co działo się podczas prezentacji statuetki

Czy Wim Wenders zrobi film o Wrocławiu?

Czy Wim Wenders zrobi film o Wrocławiu?

 Ciekawe jest to, że dostrzegam tu cechy wielu europejskich miast, jakie lubię, wielu miejsc. Wrocław mi o nich przypomina. Myślę tu o Lizbonie, o włoskich miastach, Zurychu, czy kilku niemieckich miejscach, jak choćby mój rodzinny Berlin. We Wrocławiu wiele się dzieje, miasto tętni energią m.in. młodych ludzi, a zwłaszcza olbrzymiej liczby studentów. 

Przeczytaj rozmowę z niemieckim reżyserem i prezydentem Europejskich Nagród Filmowych

Maciej Stuhr poprowadzi galę EFA

Maciej Stuhr poprowadzi galę EFA

Aktor Maciej Stuhr poprowadzi galę 29. Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu. - Moja przygoda głównie polega na tym, że chodzę po scenie i łamię sobie język – żartuje. - Specyfiką tej gali, jak miałem okazję wielokrotnie się przekonać uczestnicząc w niej, jest wzniosłość i elegancja. Proszę się więc nie spodziewać na scenie kabaretu.

Czytaj rozmowę w Maciejem Stuhrem

Pierce Brosnan we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Pierce Brosnan we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Trwają przygotowywania do gali Europejskich Nagród Filmowych w sobotni wieczór (od godz. 18.15) w Narodowym Forum Muzyki. Do Wrocławiu przyjeżdżają już gwiazdy kina. Do Wrocławia przyleciał już Pierce Brosnan.

Zobacz zdjęcia aktora we Wrocławiu

Czerwony dywan przed Narodowym Forum Muzyki

Czerwony dywan przed Narodowym Forum Muzyki

Na placu Wolności trwa przygotowywanie wnętrza specjalnego ogrzewanego namiotu, w którym gwiazdy Europejskich Nagród Filmowych w sobotni wieczór (od godz. 18.15) przejdą po czerwonym dywanie i będą pozowały do zdjęć fotoreporterom. Łowcy autografów mogą mieć utrudnione zadanie, bo kontaktu z aktorami raczej nie będzie, ale kinomani wciąż mogą kupić bilety na transmisję z gali w Kinie Nowe Horyzonty i spotkania z twórcami nominowanych filmów.

Czytaj o przygotowaniach go 29. gali EFA

Gala Europejskich Nagród Filmowych dla wrocławian

Gala Europejskich Nagród Filmowych dla wrocławian

- Chcemy, by wrocławianie poczuli, że w ich mieście trwa święto kina europejskiego – mówi Agata Burdzy z Kina Nowe Horyzonty. – Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych to nie tylko uroczysta gala w NFM, ale też wydarzenia dla mieszkańców w kinie Nowe Horyzonty.

Więcej o wydarzeniach we Wrocławiu związanych z EFA

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl