wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Bestseller wszech czasów, czyli „Trylogia” Henryka Sienkiewicza będzie czytana sobotę (6 września) w ramach Narodowego Czytania. Przygody Kmicica, Pana Wołodyjowskiego i Skrzetuskiego usłyszą wrocławianie, którzy wybiorą się do Ogrodu Botanicznego lub wsiądą do tramwajów i autobusów.

Reklama

„Trylogia” zapewniła  Sienkiewiczowi trwałe miejsce w kanonie polskich lektur i przyniosła wieczną sławę. Najsłynniejsze z nich „Ogniem i mieczem", „Potop" i „Pana Wołodyjowskiego" publikował w latach 1883-86 w odcinkach w „Słowie". Sienkiewicz był miłośnikiem powieści historycznej – cenił jej walory dydaktyczne, a przede wszystkim pisał „ku pokrzepieniu serc”, przywołując wydarzania z historii, kiedy to Rzeczpospolita szlachecka przeżywała wiele zagrożeń i wychodziła z nich zwycięsko. Służyło to budzeniu patriotyzmu, w czasie, gdy Polska pod zaborami i jako państwo nie istniała na mapie Europie.

W „Ogniem i mieczem" Polacy dają odpór zbuntowanym Kozakom pod wodzą Chmielnickiego, w „Potopie" - najazdowi szwedzkiemu, w „Panu Wołodyjowskim" - hordom tatarskim. Sienkiewicz łączy w swoich powieściach przygodę z romansem, a postaci historyczne (Jeremi Wiśniowiecki, Stefan Czarniecki, Paweł Sapieha, królowie Jan Kazimierz i Jan Sobieski, Karol Gustaw i Chmielnicki) występują wraz z zupełnie fikcyjnymi bohaterami, których jednak Polacy najbardziej pokochali. Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski, Helena Kurcewiczówna, Oleńka Billewiczówna, Basia Jeziorkowska, czy legendarny sarmata pan Zagłoba – ich perypetie z zapartym tchem śledzili czytelnicy. Zwłaszcza, gdy dobrzy bohaterowie musieli stawić czoła czarnym charakterom – rywalom zakochanym w wybrankach ich serc i w dodatku zdrajcom ojczyzny – Bohunowi, Bogusławowi Radziwiłłowi i Azji Tuchajbejowiczowi. Wszystkie trzy części Trylogii zostały sfilmowane i regularnie są powtarzane w telewizji.

Wrocław czyta Sienkiewicza

Warto wiedzieć, że rękopisy Henryka Sienkiewicza wraz z odręcznymi rysunkami znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Ossolineum poisada m.in. rękopis "Ogniem i mieczem".

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza rozpoczneło się we wrocławskich szkołach w piątek 5 września. Natomiast w sobotę 6 września w Narodowe Czytanie mogą włączyć się pozostali wrocławianie. Od godz. 11.30 do 14.30 w Ogrodzie Botanicznym odbywać się będzie wspólne czytanie „Trylogii” ( wstęp wolny)  przy skrzyneczkach do bookcrossingu oraz  na placu, przy Instytucie Biologii Eksperymentalnej. W programie  gry i zabawy wokół Trylogii; plener malarski  i fotograficzny. Wrocławianie i wolontariusze w strojach z epoki pozować będą do portretów, a  seniorzy i wolontariusze w strojach z epoki rozdawać będą przechodniom fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza do czytania. Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia w tradycyjnych strojach  zaprezentuje kolekcję broni palnej. Na placu przy kawiarni odbędą się pokazy „polskiej szabli” prezentowane przez uczniów. Przy wejściu do ogrodu miłośnicy „Trylogii” będą częstowani jabłkami z „Maciejowego sadu”.

Od godz. 13 w tramwajach i autobusach MPK wolontariusze czytać będą „Trylogię” i zachęcać wrocławian do lektury, będzie ich można spotkać także w zabytkowym tramwaju linii Pl. Teatralny – Hala Stulecia ( TMW).

Czytania odbędą się też w  Świetlicy Źródełko w Leśnicy, ul. Wolska 9a, przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w godz. 11 – 15 oraz w Zespołach Ognisk Wychowawczych przy Kołłątaja, Legnickiej, ul. Macieja, Kościuszki, Rogowskiej w godz. od 12 do 14.

Czytać też będą w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Anny, w świetlicy środowiskowej „Tęcza”, ul. Brodzka 160 w godz. 12.00-14.00 i w Klubie Seniora „Złoty Jesienny Liść” przy Parafii św. Jakuba i Krzysztofa (ul. Krzywoustego 291) w godzinach od 16 -18.

Ak

Organizatorzy akcji: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama