wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza
Kliknij, aby powiększyć
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 2014 materiały organizatorów
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 2014

Bestseller wszech czasów, czyli „Trylogia” Henryka Sienkiewicza będzie czytana sobotę (6 września) w ramach Narodowego Czytania. Przygody Kmicica, Pana Wołodyjowskiego i Skrzetuskiego usłyszą wrocławianie, którzy wybiorą się do Ogrodu Botanicznego lub wsiądą do tramwajów i autobusów.

Reklama

„Trylogia” zapewniła  Sienkiewiczowi trwałe miejsce w kanonie polskich lektur i przyniosła wieczną sławę. Najsłynniejsze z nich „Ogniem i mieczem", „Potop" i „Pana Wołodyjowskiego" publikował w latach 1883-86 w odcinkach w „Słowie". Sienkiewicz był miłośnikiem powieści historycznej – cenił jej walory dydaktyczne, a przede wszystkim pisał „ku pokrzepieniu serc”, przywołując wydarzania z historii, kiedy to Rzeczpospolita szlachecka przeżywała wiele zagrożeń i wychodziła z nich zwycięsko. Służyło to budzeniu patriotyzmu, w czasie, gdy Polska pod zaborami i jako państwo nie istniała na mapie Europie.

W „Ogniem i mieczem" Polacy dają odpór zbuntowanym Kozakom pod wodzą Chmielnickiego, w „Potopie" - najazdowi szwedzkiemu, w „Panu Wołodyjowskim" - hordom tatarskim. Sienkiewicz łączy w swoich powieściach przygodę z romansem, a postaci historyczne (Jeremi Wiśniowiecki, Stefan Czarniecki, Paweł Sapieha, królowie Jan Kazimierz i Jan Sobieski, Karol Gustaw i Chmielnicki) występują wraz z zupełnie fikcyjnymi bohaterami, których jednak Polacy najbardziej pokochali. Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski, Helena Kurcewiczówna, Oleńka Billewiczówna, Basia Jeziorkowska, czy legendarny sarmata pan Zagłoba – ich perypetie z zapartym tchem śledzili czytelnicy. Zwłaszcza, gdy dobrzy bohaterowie musieli stawić czoła czarnym charakterom – rywalom zakochanym w wybrankach ich serc i w dodatku zdrajcom ojczyzny – Bohunowi, Bogusławowi Radziwiłłowi i Azji Tuchajbejowiczowi. Wszystkie trzy części Trylogii zostały sfilmowane i regularnie są powtarzane w telewizji.

Wrocław czyta Sienkiewicza

Warto wiedzieć, że rękopisy Henryka Sienkiewicza wraz z odręcznymi rysunkami znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Ossolineum poisada m.in. rękopis "Ogniem i mieczem".

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza rozpoczneło się we wrocławskich szkołach w piątek 5 września. Natomiast w sobotę 6 września w Narodowe Czytanie mogą włączyć się pozostali wrocławianie. Od godz. 11.30 do 14.30 w Ogrodzie Botanicznym odbywać się będzie wspólne czytanie „Trylogii” ( wstęp wolny)  przy skrzyneczkach do bookcrossingu oraz  na placu, przy Instytucie Biologii Eksperymentalnej. W programie  gry i zabawy wokół Trylogii; plener malarski  i fotograficzny. Wrocławianie i wolontariusze w strojach z epoki pozować będą do portretów, a  seniorzy i wolontariusze w strojach z epoki rozdawać będą przechodniom fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza do czytania. Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia w tradycyjnych strojach  zaprezentuje kolekcję broni palnej. Na placu przy kawiarni odbędą się pokazy „polskiej szabli” prezentowane przez uczniów. Przy wejściu do ogrodu miłośnicy „Trylogii” będą częstowani jabłkami z „Maciejowego sadu”.

Od godz. 13 w tramwajach i autobusach MPK wolontariusze czytać będą „Trylogię” i zachęcać wrocławian do lektury, będzie ich można spotkać także w zabytkowym tramwaju linii Pl. Teatralny – Hala Stulecia ( TMW).

Czytania odbędą się też w  Świetlicy Źródełko w Leśnicy, ul. Wolska 9a, przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w godz. 11 – 15 oraz w Zespołach Ognisk Wychowawczych przy Kołłątaja, Legnickiej, ul. Macieja, Kościuszki, Rogowskiej w godz. od 12 do 14.

Czytać też będą w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Anny, w świetlicy środowiskowej „Tęcza”, ul. Brodzka 160 w godz. 12.00-14.00 i w Klubie Seniora „Złoty Jesienny Liść” przy Parafii św. Jakuba i Krzysztofa (ul. Krzywoustego 291) w godzinach od 16 -18.

Ak

Organizatorzy akcji: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl