wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Żydowski ślub we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Kilkaset osób przyszło w niedzielę na dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, by zobaczyć ortodoksyjny ślub żydowski pary filmowców Katki Reszke i Sławka Grunberga. W uroczystości mógł uczestniczyć każdy. Uroczystość rozpoczęła się po godz. 14.00, chociaż już od południa przy ul. Włodkowica zebrał się spory tłum gości. Była też muzyka.

Ślub – zwyczaje

Panna młoda, czasem także pan młody przed ślubem udają się do mykwy czyli łaźni rytualnej. Robią to, aby się oczyścić duchowo i przygotować do ceremonii. Uroczystość może odbyć się w każdy dzień tygodnia oprócz szabasu. W dniu ślubu młodzi przyjmują gości w osobnych pomieszczeniach, albo w pewnym oddaleniu od siebie.

–  Ślubu udzielą nam dwaj rabini ortodoksyjni : Tyson Herberger i Michael Schudrich. W menu znajdą się tylko koszerne potrawy i napoje. Podczas uroczystości wystąpi sześć zespołów m.in. z USA, Polski, Cypru, i Włoch. Będzie też zorganizowany jarmark – dodaje Katka Reszke.

– Twarz panny młodej zostanie zasłonięta welonem. Przed samym ślubem sprawdzę czy nikt nie podmienił mi przyszłej żony – żartuje Sławek Grünberg. ­– Tym bardziej, że tuż przed ślubem czeka nas tradycyjna rozłąka – dodaje.

Umowa małżonków

Obowiązkiem jest spisanie i odczytanie w obecności dwóch świadków umowy małżeńskiej czyli Ketuby. Spisuje się w niej obowiązki pana młodego wobec małżonki i prawa żony w przyszłym związku. Umowa ta zapewnia również kobiecie opiekę męża po rozwodzie. Dokument umowy jest z reguły bogato zdobiony i w domu małżonków wiesza się go na ścianie. Co ważne przed odczytaniem umowy pan młody ofiarowuje narzeczonej obrączkę, którą na oczach dwóch świadków wsuwa na wskazujący palec prawej dłoni. Następnie wypowiada słowa przysięgi i oboje piją odrobinę wina.

– Co ciekawe, tylko Sławek w kontrakcie małżeńskim zobowiązuje się spełniać moje potrzeby, z mojej strony takich zapewnień na piśmie nie ma. Pod chupą tylko ja otrzymam obrączkę. On też będzie nosił obrączkę, ale nie dostanie jej ode mnie w czasie ceremonii. Umowa będzie spisana w języku aramejskim ­– wyjaśnia Katka Reszke.

Chupa

Ślub zawiera się pod baldachimem zwanym chupą. Symbolizuje on dach domu, który stworzą małżonkowie.

– Będziemy mieć bardzo tradycyjny baldachim, który stanie na nogach z bambusa. Przed zaślubinami panna młoda pod baldachimem okrąża pana młodego siedem razy – tłumaczy Katka Reszke.

– To ten sam baldachim, którego użyto podczas ostatniego żydowskiego ślubu, który odbył się 14 lat temu w Synagodze pod Białym Bocianem. Trzeba było go trochę odnowić, ale wszystko się udało. Ellen Friedland i Curt Fissel, którzy brali pod nim ślub będą uczestniczyć w naszych uroczystościach – wyjawia Sławek Grünberg.

Po zakończonej uroczystości pan młody rozbija nogą kielich, co ma przypominać młodym o kruchości szczęścia i miłości, a także o zburzeniu Świątyni. Po uroczystości goście udają się na wesele, na którym jednak kobiety i mężczyźni bawią się osobno. Tak też będzie we Wrocławiu, ale tylko na początku. Potem impreza będzie już mieszana. Ślub na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem potrwa do późnych godzin nocnych.

Kala (Panna Młoda)

Katka Reszke jest badaczką kultury i tożsamości żydowskiej, dokumentalistką i fotografką, urodzoną i wychowaną we Wrocławiu. Zdobyła tytuł doktora edukacji żydowskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, tytuł magistra kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz dyplom studiów żydowskich z Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies. Jest autorką książki “Powrót Żyda: Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście”. Udziela wykładów w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych w Ameryce Północnej i w Europie. Wśród jej filmów znajdują się takie tytuły jak : “Powroty Szymona”, “Magda” czy “Coming out po polsku”.

Chatan (Pan Młody)

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Absolwent polskiej szkoły filmowej w Łodzi, twórca ponad 45 filmów dokumentalnych. Sławomir jest oraz zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film School Prayer oraz stypendystą między innymi Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak: Perecowicze (The Peretzniks), Castaways (Wyrzutki), The Legacy of Jedwabne (Dziedzictwo Jedwabnego), Saved by Deportation (Uratowani przez Deportację), Coming out po polsku. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: Legacy i Sister Rose's Passion. Najnowsze filmy Sławomira to Karski i Władcy Ludzkości oraz Powroty Szymona.

Miłosz Turowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama