wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zespoły z Politechniki Wrocławskiej z nagrodami na „HackYeah”

„HackYeah” to największy hackathon w Europie, a konkursowe zadania rozwiązywało ponad 1,5 tys. uczestników. Podczas grudniowej edycji zespoły złożone z absolwentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej wywalczyły trzy główne nagrody.

Reklama

Niedawny hackathon został zorganizowany w katowickim Spodku, jednak znaczna część uczestników rozwiązywała zadania zdalnie. Konkurs dedykowany jest programistom, którzy w krótkim czasie muszą poradzić sobie z określonym problemem. 

– Hackathon jest specyficznym konkursem, w którym drużyny rozwiązują zadania zlecone czy to przez firmy, czy przez różnego rodzaju agencje, w tym państwowe – mówi dr inż. Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji. 

– Udział w hackathonie wzięło około 1,5 tys. osób, z czego 300 było na miejscu. Udział wzięli zawodnicy z całego świata, nie tylko z Polski. Na sali słyszeliśmy języki z całej Europy – dodaje Michał Pogoda, absolwent Politechniki Wrocławskiej. 

Ponad półtora dnia wytężonej pracy

Uczestnicy mieli 40 godzin na rozwiązanie postawionych przed nimi problemów. Zespół „YAI Team”, w skład którego weszli dr inż. Jan Kocoń, Marcin Gruza i Piotr Miłkowski, najlepiej ze wszystkich uporał się z zadaniem zleconym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Polegało ono na przygotowaniu systemu optymalizacji łańcucha dostaw wodoru dla floty pojazdów. Drużyna złożona z pracowników Katedry Sztucznej Inteligencji otrzymała nagrodę w wysokości 40 tys. zł.

– Był to realny przypadek, ponieważ Agencja Rozwoju Przemysłu jest właścicielem Kopalni Świętokrzyskich. Faktycznie w 6 miejscach można zbudować tam albo elektrownię fotowoltaiczną, albo elektrownię wiatrową. One są oddalone od samej kopalni, w której ma powstać baza, gdzie będzie przechowywany wodór – mówi dr inż. Jan Kocoń.

„Bards.AI” zgarnęli aż dwie nagrody

Drugi zespół reprezentowali zarówno pracownicy, jak i absolwenci Politechniki Wrocławskiej – Damian Brzoza, Karol Gawron, Michał Pogoda, Norbert Ropiak, Michał Swędrowski i Mateusz Zimoch. „Bards.AI” zdobyli aż dwie główne nagrody. Pierwszą z nich otrzymali za zadanie, które przygotował dla uczestników Instytut Pamięci Narodowej. 

– Mieliśmy stworzyć inteligentną wyszukiwarkę treści. IPN ma ogromną bazę materiałów dydaktycznych i ludzie mają problem z ich znalezieniem. Nie wiedzą, czego dalej szukać po przeczytaniu jednego materiału. IPN chciał stworzyć system personalizacji, żeby ta strona działała bardziej jak Netflix czy YouTube – mówi Michał Pogoda.

Przedsiębiorcy dla przedsiębiorców

Kolejna nagroda to efekt świetnego poradzenia sobie z zadaniem zleconym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Polegało ono na stworzeniu jednolitej wyszukiwarki dotacji dla przedsiębiorców i różnego rodzaju instytucji publicznych – zarówno w postaci pieniędzy, jak i wsparcia merytorycznego.

– To zadanie nas niezwykle zaciekawiło. Sami prowadzimy start-upy czy przedsiębiorstwa i widzimy, że jest to realny problem. Nie ma takiej jednolitej bazy danych z dotacjami. Często przedsiębiorcy krążą po Internecie i nie mogą takich informacji odszukać. Dlatego właśnie stworzyliśmy jednolity rejestr, który automatycznie pozyskiwał informacje z różnych stron internetowych i przedstawiał je w intuicyjny sposób – opowiada Mateusz Zimoch, absolwent uczelni i założyciel firmy Trasee.

Zespół „Bards.AI” zdobył nagrody o łącznej wysokości 70 tys. zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama