Trwa nasza akcja „zapytaj lekarza” . Co tydzień, w poniedziałek nasi Czytelnicy mogą zadać za pośrednictwem wroclaw.pl pytanie dotyczące problemów zdrowotnych specjaliście z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, który odpowie na pytania. Pytania można było kierować do ginekologa, hipertensjologa (specjalista od nadciśnienia), okulisty, laryngologa i kardiologa.
Dziś, 23 czerwca prezentujemy odpowiedzi prof. Andrzeja Mysiaka z kliniki kardiologii. A już w poniedziałek przedstawimy kolejnego specjalistę. Akcję prowadzimy razem ze szpitalem USK.
1. Minęło już ponad rok od zabiegu ablacji z powodu arytmii. Czy nadal będę musiał brać leki? Arytmia lekka nadal się utrzymuje.
odp.
Stosowane leczenie po zabiegu ablacji zależy od aktualnej oceny jej skuteczności, a także potencjalnej obecności innych schorzeń współistniejących. Należy więc zwrócić się do prowadzącego kardiologa z prośbą o weryfikację dotychczasowego postepowania.
2. Dzień dobry! Czy niedoczynność tarczycy ma wpływ na funkcjonowanie serca? Od kilku miesięcy mam prawidłowe TSH, jednak czasem zdarza się uczucie niepokoju i takiego „tąpinięcia” w okolicy serca, które od razu mija. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozddrawiam.
odp.
Niedoczynność tarczycy może w sposób istotny wpłynąć na czynność serca. W tym przypadku prawidłowa wartość TSH może świadczyć o wyrównaniu istniejących wcześniej zaburzeń hormonalnych. Jednak pełna ocena i optymalizacja leczenia w tym zakresie będzie możliwa jedynie w oparciu o konsultację z endokrynologiem. Występowanie łagodnych zaburzeń rytmu serca nie zawsze ma związek z zaburzeniami funkcji tarczycy. Oczywiście potrzebna jest ocena lekarza kardiologa w tym zakresie, oparta również o badania dodatkowe.
3. Witam. Czy tętnica w segmencie 7 objęta drobnym mostkiem mięśniowym to coś poważnego? Jestem osobą dość aktywną. Czy będę musiała zrezygnować z chodzenia po górach, biegania?
odp.
Ocena następstw obecności tzw. „mostka mięśniowego” w obszarze tętnic wieńcowych zależy od szeregu czynników, wśród których należy uwzględnić również znaczenie konsekwencji tej anomali, u konkretnego chorego podczas wysiłków fizycznych. Pomimo łagodnego w większości wypadków charakteru mostków mięśniowych, u niektórych pacjentów może występować dodatkowo miażdżyca oraz jej skutki. Należy więc rozważyć dalsza diagnostykę, celowość farmakoterapii oraz wykonanie wewnątrzwieńcowego badania dopplerowskiego, celem ewentualnej kwalifikacji do leczenia inwazyjnego.
4. Co może oznaczać drętwienie lewej ręki, a także kłucie w okolicy serca? Czy ma to podłoże kardiologiczne?
odp.
Ocena prawdopodobieństwa związku wymienionych objawów z chorobą serca lub naczyń wymaga konsultacji z lekarzem i wykonania badań dodatkowych. 5. Czy osoba cierpiąca na blok przedsionkowo-komorowy, będąca po zabiegu ablacji, podczas którego doszło do komplikacji może podróżować samolotem? Osoba w wieku 25 lat, bez stymulatora.
odp.
Zależy to od rodzaju (zaawansowania) bloku przedsionkowo-komorowego oraz zastosowanego sposobu leczenia, a także przyczyny dla której wykonywano ablację z oceną jej skuteczności.
6. Od kilku tygodni miewam bóle po lewej stronie na wysokości łopatki, ale ból przenika całą tę okolicę. Czy to może być związane z sercem? Jak to sprawdzić?
odp.
Podobnie ja w przypadku wymienionym wyżej wymaga to konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia badań dodatkowych.
oprac. elg