wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zapytaj lekarza na www.wroclaw.pl

Trwa nasza akcja  „zapytaj lekarza” . Co tydzień, w poniedziałek nasi Czytelnicy mogą zadać za pośrednictwem wroclaw.pl pytanie dotyczące problemów zdrowotnych  specjaliście z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, który odpowie na pytania.  Dziś, 30.05 prezentujemy kilka odpowiedzi dr Heleny Martynowicz, lekarza chorób wewnętrznych, specjalisty od leczenia nadciśnienia. Pozostałe odpowiedzi prześlemy Czytelniczkom na adres mailowy.  A  już w poniedziałek przedstawimy kolejnego specjalistę. Akcję prowadzimy razem ze szpitalem USK.

1. Zawsze miałam niskie ciśnienie 100/60. Mam 57 lat i nagle okazało się że mam nadciśnienie ok 140/80. Ponadto po wykonaniu badań okazało się że mam za wysoki poziom potasu,czy to może mieć związek ze wzrostem ciśnienia?Czy to normalne że nagle niedociśnienie zmieniło się na nadciśnienie ?

Podwyższony  poziom potasu może mieć związek z rozwojem nadciśnienia tętniczego. W pierwszej kolejności konieczna jest ocena funkcji nerek  oraz przeanalizowanie  leków jakie Pan/Pani przyjmuje. Nadciśnienie tętnicze rozwija się również u osób, które w przeszłości miały niskie lub bardzo niskie ciśnienie krwi.

2. Jakimi lekami leczy się niewielkie nadciśnienie ok 140/80 ?

Wybór sposobu leczenia  zależy od wielu czynników między innymi od wieku oraz poziomu  ryzyka sercowo- naczyniowego. Generalnie należy zmienić dietę na niskosolną z dużą zawartością warzyw i owoców, zadbać o właściwa masę ciała, regularnie stosować wysiłek fizyczny oraz kontrolować wartości ciśnienia tętniczego.

3. Jakie mogą być przyczyny opuchlizny obu kończyn dolnych? Czy jeśli ktoś ma żylaki(dziedziczne)czy potrzebny jest zabieg na ich usunięcie czy można leczyć się farmakologicznie?

Obrzęki kończyn dolnych są częstym problem u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, przy czym przyczyn jest bardzo wiele: stosowane leki, schorzenia współistniejące, powikłania nadciśnienia tętniczego. Decyzje o sposobie leczenia niewydolności żylnej proponuję podjąć po konsultacji ze specjalistą angiologiem.

4. Ja mam problem odwrotny. Mam bardzo niskie ciśnienie w granicach 90/50, 100/60. Czy powinnam się tym martwić i wybrać się do lekarza, czy też nie? Dorota.

Pani Doroto, jeżeli nie ma Pani żadnych innych objawów  jak np. omdlenia, zasłabnięcia, czy zaburzenia widzenia, nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej. Proszę pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów oraz o regularnym wysiłku fizycznym.

5. Czy spożywanie soli wywołuje nadciśnienie?

Dieta wysokosodowa sprzyja wywołaniu nadciśnienia tętniczego, ale nie u każdego pacjenta w jednakowy sposób. Pacjent z nadciśnieniem tętniczym winien zadbać o ograniczenie soli w diecie, w tym spożywania żywności przetworzonej na rzecz produktów surowych, świeżych z niską zawartością sodu.

elg

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama