wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Weź miasto w swoje ręce i zaproponuj, jak może wyglądać Wrocław w 2050 r.

Weź miasto w swoje ręce i zaproponuj, jak może wyglądać Wrocław w 2050 r.

Redakcja www.wroclaw.pl,

widok na wrocławski Rynek i plac Solny Flickr official
widok na wrocławski Rynek i plac Solny

Miasto odporne na kryzysy z zaangażowanymi obywatelami – tak może wyglądać Wrocław w 2050 roku. A może masz inną wizję naszego miasta? Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i masz od 18 do 24 lat, zapisz się na warsztat i porozmawiaj o przyszłości miasta. Warsztat, który organizuje Biuro Strategii Miasta, już 12 października w Concordia Design na Wyspie Słodowej.

Reklama

Wrocław przygotowuje się do stworzenia nowej strategii rozwoju, tym razem do 2050 roku. Jej kluczowym elementem będzie spojrzenie na miasto z perspektywy młodych ludzi, którzy już za kilka lat wezmą sprawy Wrocławia w swoje ręce.

Jak zapisać się na warsztaty 12 października 2022

 • Uczestnictwo w warsztatach jest dobrowolne, dla uczestników warsztatów zaplanowano poczęstunek i torby z prezentami-gadżetami. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat-podziękowanie za udział w warsztatach.
 • Ilość miejsc jest ograniczona.
 • Przy zapisach należy podać swoje imię, nazwisko, adres e-mail, telefon kontaktowy; uczestnikiem warsztatów będzie osoba, która otrzyma potwierdzenie mailowe.
 • Informacje oraz zapisy: Agnieszka Grabarczyk – koordynator Zespołu ds. Strategii i Rozwoju Miasta mail: agnieszka.grabarczyk(at)um.wroc.pl, tel.: 71 777 86 04.

Były badania, powstały scenariusze, będą warsztaty   

Planowanie, jak ma wyglądać Wrocław w 2050, poprzedziły wielodziedzinowe scenariusze przyszłości Wrocławia. Teraz kluczowe działania strategiczne miasta pomogą opisać i zdefiniować warsztaty z młodymi mieszkańcami.

W oparciu o badania foresightu strategicznego (to wskazanie alternatywnych ścieżek rozwoju, a nie tylko tej, która wynika z aktualnych trendów i uwarunkowań) powstały cztery wielodziedzinowe scenariusze przyszłości Wrocław 2050. Uzupełnia je suplement - Konsekwencje wojny w Ukrainie dla Wrocławia.

Przeprowadzono także badania oceniające potencjał społeczny i perspektywy rozwoju miasta.

Miasto odporne na kryzysy z zaangażowanymi obywatelami? Misja i wizja Wrocławia 2050

Teraz zespół ekspertek i ekspertów powołany przez prezydenta Wrocławian pracuje nad identyfikacją wyzwań, sformułowaniem celów i kierunków działań, jak również misji i wizji Wrocławia.

To czego wciąż nam bardzo brakuje to spojrzenie na przyszłość Wrocławia z perspektywy młodych mieszkańców naszego miasta, bo to właśnie oni w 2050 r. będą decydować o jego rozwoju i rozwiązywać stojące przed nim problemy. Młodzi ludzie zadecydują też, czy Wrocław jest dla nich atrakcyjnym miejscem do życia, o które warto dbać i walczyć w zderzeniu z globalnymi wyzwaniami nadchodzących dekad
mówi Marzena Horak, dyrektor Biura Strategii Miasta

O czym porozmawiają uczestnicy warsztatów 12 października?

 • jak kształtować miasto, by było ono odporne na kryzysy gospodarcze i wyzwania klimatyczne
 • co zrobić, by Wrocław pozostał atrakcyjny w nadchodzących dekadach dla jego obecnych i przyszłych mieszkańców.
 • rosnącej roli internetu w codziennym życiu miasta.
 • różnych formach zaangażowania obywatelskiego, które zdaniem młodych wrocławian mogą być przydatne w radzeniu sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

– Warsztaty odbędą się w sercu miasta – na Wyspie Słodowej, która jest bardzo popularna wśród młodych wrocławian. Wybór tego miejsca nie jest więc przypadkowy: można powiedzieć, że przychodzimy w ten sposób do młodego pokolenia z pytaniem, co zrobić, by miasto wygrało swoją przyszłość. Nikt przecież nie rozumie współczesnych wyzwań lepiej niż młodzi ludzie” – tłumaczy Marzena Horak.

Podsumowaniem warsztatów będzie raport stanowiący wkład do opracowania strategii Wrocław 2050.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl