Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocław przygotowuje się do stworzenia nowej strategii rozwoju, tym razem do 2050 roku. Jej kluczowym elementem będzie spojrzenie na miasto z perspektywy młodych ludzi, którzy już za kilka lat wezmą sprawy Wrocławia w swoje ręce.
Jak zapisać się na warsztaty 12 października 2022
- Uczestnictwo w warsztatach jest dobrowolne, dla uczestników warsztatów zaplanowano poczęstunek i torby z prezentami-gadżetami. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat-podziękowanie za udział w warsztatach.
- Ilość miejsc jest ograniczona.
- Przy zapisach należy podać swoje imię, nazwisko, adres e-mail, telefon kontaktowy; uczestnikiem warsztatów będzie osoba, która otrzyma potwierdzenie mailowe.
- Informacje oraz zapisy: Agnieszka Grabarczyk – koordynator Zespołu ds. Strategii i Rozwoju Miasta mail: agnieszka.grabarczyk(at)um.wroc.pl, tel.: 71 777 86 04.
Były badania, powstały scenariusze, będą warsztaty
Planowanie, jak ma wyglądać Wrocław w 2050, poprzedziły wielodziedzinowe scenariusze przyszłości Wrocławia. Teraz kluczowe działania strategiczne miasta pomogą opisać i zdefiniować warsztaty z młodymi mieszkańcami.
W oparciu o badania foresightu strategicznego (to wskazanie alternatywnych ścieżek rozwoju, a nie tylko tej, która wynika z aktualnych trendów i uwarunkowań) powstały cztery wielodziedzinowe scenariusze przyszłości Wrocław 2050. Uzupełnia je suplement - Konsekwencje wojny w Ukrainie dla Wrocławia.
Przeprowadzono także badania oceniające potencjał społeczny i perspektywy rozwoju miasta.
Miasto odporne na kryzysy z zaangażowanymi obywatelami? Misja i wizja Wrocławia 2050
Teraz zespół ekspertek i ekspertów powołany przez prezydenta Wrocławian pracuje nad identyfikacją wyzwań, sformułowaniem celów i kierunków działań, jak również misji i wizji Wrocławia.
To czego wciąż nam bardzo brakuje to spojrzenie na przyszłość Wrocławia z perspektywy młodych mieszkańców naszego miasta, bo to właśnie oni w 2050 r. będą decydować o jego rozwoju i rozwiązywać stojące przed nim problemy. Młodzi ludzie zadecydują też, czy Wrocław jest dla nich atrakcyjnym miejscem do życia, o które warto dbać i walczyć w zderzeniu z globalnymi wyzwaniami nadchodzących dekadmówi Marzena Horak, dyrektor Biura Strategii Miasta
O czym porozmawiają uczestnicy warsztatów 12 października?
- jak kształtować miasto, by było ono odporne na kryzysy gospodarcze i wyzwania klimatyczne
- co zrobić, by Wrocław pozostał atrakcyjny w nadchodzących dekadach dla jego obecnych i przyszłych mieszkańców.
- rosnącej roli internetu w codziennym życiu miasta.
- różnych formach zaangażowania obywatelskiego, które zdaniem młodych wrocławian mogą być przydatne w radzeniu sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.
– Warsztaty odbędą się w sercu miasta – na Wyspie Słodowej, która jest bardzo popularna wśród młodych wrocławian. Wybór tego miejsca nie jest więc przypadkowy: można powiedzieć, że przychodzimy w ten sposób do młodego pokolenia z pytaniem, co zrobić, by miasto wygrało swoją przyszłość. Nikt przecież nie rozumie współczesnych wyzwań lepiej niż młodzi ludzie” – tłumaczy Marzena Horak.
Podsumowaniem warsztatów będzie raport stanowiący wkład do opracowania strategii Wrocław 2050.