wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zabierz dziecko na spacer po Wrocławiu [MAPKA]

Nawet jeśli znacie miasto jak własną kieszeń, zawsze warto spojrzeć na nie inaczej niż zwykle, skupić się na detalach, które dotąd nam umykały, a przede wszystkim pokazać je komuś, kto dopiero zaczyna mu się przyglądać. Oto trasa, którą przygotowała Renata Kokosza, przewodniczka miejska.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Renata Kokosza oprowadza po Wrocławiu dzieci i dobrze wie, co im się najbardziej podoba. Oto przygotowana przez nią trasa, którą można powędrować z dzieckiem. Czas przejścia to około 1,5 godziny, choć oczywiście to bardzo indywidualna sprawa. Zresztą po co się spieszyć?

Trasa Renaty Kokoszy

1. Ogród Staromiejski

Odwiedzając to bajeczne miejsce z pięknymi platanami i cienistymi alejkami, poszukaj fontanny Chłopiec z łabędziem, woliery z żywymi ptakami, placu zabaw i karuzeli z drewnianymi konikami.

<p>Ogrod Staromiejski we Wrocławiu</p> fot. Tomasz Hołod
Ogrod Staromiejski we Wrocławiu

Jest tu także letnia scena Teatru Lalek. Znajdź ją i choć na chwilę zmień się w aktora. 

2. Siedmiu wodnych krasnali

Wychodząc z parku przy Teatrze Lalek (pl. Teatralny 4), poszukaj fontanny, w której mieszka siedmiu wodnych krasnali.  Jeden puszcza statki, inny zbiera wodę, jest też aktor i ogrodnik. A co robią pozostałe?

3. Orkiestra krasnali

Krasnale kochają muzykę, dlatego przycupnęły obok Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności 1. Rządzi Maestruś ze swoją batutą. Krasnoludki grają na wiolonczeli, kontrabasie i trąbce, ale to nie wszystko. Jakie jeszcze instrumenty rozpoznajesz?

4. Kominiarz Florianek

Krasnali jest we Wrocławiu mnóstwo, ale tego, który się ukrył przy ul. Świdnickiej 18/20 trzeba znaleźć koniecznie, bo – jak to kominiarz – przynosi szczęście. Wystarczy złapać się za guzik! Można też pomyśleć życzenie. Tylko pamiętaj: życzenia nikomu nie możesz zdradzić!

5. Papa Krasnal

Czas poznać ojca wszystkich krasnali, czyli największego i najznamienitszego Papę Krasnala, który rezyduje przy ul. Świdnickiej 8c, obok Barbary. Na czym stoi nestor lilipuciego rodu?

Papa Krasnal www.wroclaw.pl
Papa Krasnal

6. Syzyfki

Idąc ulicą Świdnicką w stronę Rynku, napotkasz obok poczty dwa krasnoludki. Chcą przetoczyć ciężką kulę, ale praca zespołowa nie idzie im najlepiej.  Jak myślisz, dlaczego nie posunęli się nawet o centymetr? 

7. Zakochane krasnale

Ta romantyczna para to Troszka i Adroratorek. Znajdziesz ich pod adresem Rynek 33. Krasnale snują historię o magii ich miłości oraz chwili, którą pragnie uchwycić Troszka za pomocą swojego aparatu. A co przyniósł ukochanej Adoratorek?

8. Mostek Czarownic (Pokutnic)

Wrocław to miasto ponad 100 mostów, a jeden z nich, najwyżej położony, widoczny jest z rynku. By go zobaczyć, wystarczy zrobić 10 dużych kroków w prawo od zakochanych krasnali i spojrzeć w górę, bo jest na katedrze św. Marii Magdaleny (ul. Szewska 10). Jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz na barierce dwa krasnale. To Tekla i Martynka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak tam trafiły, musisz poznać legendę, która to wyjaśnia.

Tekla spędzała czas głównie na zabawach, strojeniu się i uciechach. Nie chciała pracować ani wyjść za mąż. Zdenerwowany lekkomyślnością Tekli ojciec przeklął ją. W nocy mroczne moce porwały dziewczynę i umieściły ja na mostku między wieżami kościoła. Odtąd Tekla musiała nieustannie zamiatać kładkę. Kiedy była już bardzo zmęczona, na pomoc wysłano jej małą czarownicę Martynkę. Czarownica zlitowała się nad udręczoną dziewczyną i poprosiła czarodzieja Michała, aby zdjął z Tekli klątwę. Dzięki dobremu sercu Martynki Tekla mogła opuścić mostek, który do dziś jest przestrogą dla leniwych panien.
Legenda o Tekli i Martynce

9. Motocyklista Wentyl

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki jest ulubiony środek transportu krasnali? Podejdź pod wejście katedry św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej 10, a wszystko się wyjaśni. Stoi tu krasnal motocyklista, Wentyl. Przybijesz mu piątkę?

10. Głuchak, Ślepak i W-Skers

Trzy krasnoludki obok wejścia do Ratusza (Rynek 1) są symbolem otwartości Wrocławia na potrzeby osób niepełnosprawnych i ambasadorami akcji „Wrocław bez barier”. Przypominają, że każdy może być częścią społeczności, bez względu na swoje ograniczenia. Zobacz: W-Skers pędzi na swym pojeździe tak prędko, że aż założył gogle!

11. Leszko z Wrocławca

Znajdziesz go na cokole latarni naprzeciwko wejścia do Ratusza. Upamiętnia coroczne majówkowe gitarowe bicie rekordu Guinnessa w graniu na gitarach utworu „Hej Joe” Jimiego Hendrixa , organizowane od ponad 20 lat przez Leszka Cichońskiego.  W 2023 padł rekord festiwalu: razem zagrało aż 7 967 gitarzystów!

12. Słupniki Solne

Na placu Solnym poszukaj krasnali, które usadowiły się na słupach latarni i obserwują z góry okolicę. Poza obserwacją i alarmowaniem przed zagrożeniami zajmują się głównie zabawą, np. liczą, ile osób kupiło dziś kwiaty swoim ukochanym. Bo plac Solny to romantyczne miejsce -  można tu kupić kwiaty w dzień i w nocy. Jest tu także fontanna ze smokiem. Potrafisz ją znaleźć?

Mapa trasy spacerowej po Wrocławiu Redakcja www.wroclaw.pl
Mapa trasy spacerowej po Wrocławiu

13. Wypłatnik i tajemnicze wejście

Wypłatnik, nazywany też Rozrzutnikiem to stały gość krasnoludzkiego oddziału banku przy Rynku 9/11. Pełni też niezwykle odpowiedzialną rolę – chroni bank przed ewentualnymi napadami. Wejście do budynku nawiązuje do sztuki egipskiej i odkrycia w 1922 roku grobowca Tutenchamona, a reilefy przedstawiają rzemieślników, bankierów, kupców i rolników. Przypatrz się dobrze: są tam rzeczy, których nie znano w starożytnym Egipcie np. samochód albo globus. Co jeszcze można tam znaleźć?

14. Fałszywe okno

Na jednej z kamienic po zachodniej stronie rynku (Rynek 5) jest namalowane okno. Domalowano je tam, żeby było ładniej, a fasada budynku zachowała symetrię. Zgadniesz, o które chodzi?

15. Jaś i Małgosia

Wrocławianie nazwali tak dwie kamieniczki, które znajdziesz w rynku, u zbiegu ulic Mikołaja i Odrzańskiej. W sąsiedztwie większych budynków rzeczywiście mogą się kojarzyć z dziećmi, które zgubiły się w lesie, zwłaszcza że wyglądają, jakby trzymały się za ręce. Większa kamieniczka – Małgosia – jest siedzibą Towarzystwa Miłośników Wrocławia; mniejsza – Jaś, był swego czasu domem sztuki. Swą pracownię miał tam wrocławski grafik i rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz. Fasada Jasia ozdobiona jest dziełami artysty. Wokół Jasia i Małgosi przycupnęło kilka krasnali. Poszukajcie ich. To Wroclovek, Śpioch i Pożarki.

16. Koza, świnka i inne zwierzęta

Uliczka Stare Jatki to miejsce, gdzie dawno temu handlowano mięsem, o czym przypomina krasnal Rzeźnik oraz Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Pomnikowe stado tworzą m.in. koza, świnia, prosiak i kogut. Jak myślisz, jakie zwierzątko postawiono jako ostatnie? Dzisiaj Jatki to uliczka artystów, którzy prezentują i sprzedają tu swoje wyroby. Możesz wejść do sklepu z pamiątkami i dostać pieczątkę z jednym ze zwierzątek.   

17. Ulica Więzienna

W tajemniczym zakątku Wrocławia, przy ulicy Więziennej 6, siedzi za grubymi kratami krasnal Więziennik. Jak tu trafił? Zajrzyj do ramki z legendą.

Jedna z legend głosi, że krasnal Więziennik zgolił brodę, a to najgorsza zbrodnia w krasnoludzkim świecie. Według innej zgubiło go jedzenie wrocławskich pierogów. Krasnoludek za nic nie umiał się im oprzeć. Któregoś dnia zamiast zjeść tylko swoją porcję, przekroczył granice łakomstwa i wyjadł pierogi z talerza swojego przyjaciela. Trafił przed krasnoludzki sąd, który skazał go na dożywotnie więzienie. Jest jednak szansa, by odzyskał wolność: jeśli setka dzieci o czystym sercu dotknie lewą ręką kuli przyczepionej do jego nogi, krasnal zostanie uwolniony. Pomożesz mu? No i która ręka jest lewa?
Legenda o krasnalu z ul. Więziennej

18. Krokodyl i wielka ważka

Znajdziesz je przy domu z kwiatami w szybach przy ul.  Kuźniczej 29, gdzie kiedyś działał Teatr Kalambur. Przyjrzyj się dobrze krokodylowi: mały balonik unosi go w górę!

<p>Kalambur Art Cafe przy ul. Kuźniczej</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Kalambur Art Cafe przy ul. Kuźniczej

Mapka z wszystkimi 18. punktami

Mapkę w wersji do druku znajdziecie też w załączniku pod tekstem.

Mapa trasy spacerowej po Wrocławiu Redakcja www.wroclaw.pl
Mapa trasy spacerowej po Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama