wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zaskakujące kartki wielkanocne naszych przodków
Kliknij, aby powiększyć
Fragmenty wielkanocnych kartek pocztowych z kolekcji Polony Polona
Fragmenty wielkanocnych kartek pocztowych z kolekcji Polony

Elegantka w kajaku z gigantyczną pisanką, samolot zrzucający jajka z nieba, zajęczy jazzband, pojazd, który śmiało można nazwać jajowozem, góral pozdrawiający… wagoniki kolejki linowej, a nawet spoczywająca na tacy głowa dzika w pruskim hełmie - przedwojenne kartki wielkanocne bywają zaskakujące!

Reklama

Trzeba przyznać, że naszym przodkom nie brakowało fantazji: kartki wielkanocne, które wysyłali przed Wielkanocą swoim bliskim i znajomym są pełne dowcipnych obrazków.  Żółciutki kurczaczek? Jest, gra na pianinie. Wielkanocne zajączki?  Obecne! Tworzą jazzband. Pisanki? Są, ale albo płyną kajakiem, albo spadają z samolotu, albo mają rozmiar małego niedźwiedzia.

Dziewczyna z lutnią, dzik w pruskim hełmie

Kartki, które możesz obejrzeć w naszej galerii, pochodzą z kolekcji Polony – stworzonej przez Bibliotekę Narodową nowoczesnej biblioteki cyfrowej udostępniającej zdigitalizowane zbiory różnego typu. Powstały w latach 1900 - 1939.

Wiele zgromadzonych przez Polonę kartek ma motywy, które i dziś uznalibyśmy za typowo świąteczne. Wśród nich są jednak i takie, które ich nie mają (przynajmniej z dzisiejszego punktu widzenia), a o tym, że wiążą się z Wielkanocą, świadczy jedynie napis „Wesołego Alleluja” lub podobny. Można na nich zobaczyć m.in. młodą dziewczynę grającą na lutni, kobietę, która niesie na tacy głowę dzika w pruskim hełmie a nawet karykaturę polityczną i dziecko karmiące dżemem pieczone prosię.

Czarno-białe, ale z kolorami

Warto także zwrócić uwagę na podkolorowane, czarno-białe kartki przedstawiające zakochane pary, dzieci lub eleganckie panie z baziami, pisankami i koszyczkami, bo to kopalnia informacji o dawnych czasach: można przyjrzeć się fryzurom i  strojom, a także zobaczyć, jak wyobrażano sobie wówczas pełnię szczęścia.   

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl