wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Do końca kwietnia za darmo!
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć – na większym nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w pałacu Eduarda von Pücklera, na mniejszym jeden z eksponatów fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Kolaż dwóch zdjęć – na większym nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w pałacu Eduarda von Pücklera, na mniejszym jeden z eksponatów

Zaledwie trzy lata zajęły prace budowlane, by przywrócić piękno zabytkowego neogotyckiego pałacu Pücklera w Bolesławcu. To tu od początku kwietnia działa Muzeum Ceramiki. Do końca kwietnia wstęp do Muzeum Ceramiki jest bezpłatny. Pobierana jest jedynie opłata za ewentualną usługę przewodnicką dla grup. Zobaczcie wnętrza nowego muzeum na Dolnym Śląsku. Już teraz zwiedzają je tłumy chętnych.

Reklama

Pałac Eduarda von Pücklera – nowa siedziba Muzeum Ceramiki

Poprzednia siedziba Muzeum Ceramiki, przy ulicy Mickiewicza w Bolesławcu, którą fani Święta Ceramiki mijali w drodze do rynku, okazała się za mała, by pomieścić powiększające się zbiory. Obecna, przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 to neogotycki pałac hrabiego Eduarda Maximiliana Ferdinanda Erdmanna von Pücklera (przedstawiciela śląsko-łużyckiej linii słynnego rodu). 

Trójskrzydłową budowlę, na zlecenie hrabiego, wzniesiono w połowie XIX wieku. Kolejnymi właścicielami byli m.in. Franz Hatzfeld zu Trachenberg, który organizował tu koncerty muzyczne dla elit, przedsiębiorca Samson Woller, czy Giovanni Vallata, właściciel fabryki wyrobów drewnianych.

Po latach 20. XX wieku pałac przejmował magistrat – była tu placówka pomocy społecznej, szkoła sportowa dla bojówek SA, szkoła dowódców RAD (Reichsarbeitsdienst), szpital wojskowy a, po II wojnie światowej, m.in. siedziba Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Z lewej wygląd pałacu Eduarda von P&uuml;cklera przed remontem, z prawej po renowacji</p> fot. Muzeum Ceramiki Bolesławiec
Z lewej wygląd pałacu Eduarda von Pücklera przed remontem, z prawej po renowacji

W 2018 roku budynek odkupiła Gmina Miejska Bolesławiec. Od 2021 ruszyły prace, by wyremontować obiekt i zaadaptować na nową siedzibę Muzeum Ceramiki.   

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – co obejrzymy

Wystawy stałe prezentują dzieje bolesławieckiej ceramiki w powiązaniu z historią oraz dorobkiem kulturowym miasta i regionu.

Na wystawie obejrzymy zdobioną ceramikę z różnych okresów, poznamy też historię i kulturę Bolesławca – od okresu łużyckiego do współczesności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Eksponaty ceramiczne w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu</p> fot. Muzeum Ceramiki Bolesławiec
Eksponaty ceramiczne w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu swoje miejsce znalazły też wystawy prac środowiska artystycznego miasta (nie tylko rzeźby ceramicznej, ale też malarstwa i fotografii artystycznej). Prawdziwym rarytasem jest pokaz wzornictwa użytkowego, czyli aktualne dokonania wszystkich 36 wytwórni ceramiki bolesławieckiej, jakie obecnie działają w regionie.

Nieprzypadkowo, na wystawie stałej podziwiać też będziemy m.in. porcelanę z norweskiego Porsgrunn, które, podobnie jak Bolesławiec, zostało zaliczone w poczet Europejskiego Szlaku Ceramiki. 

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – godziny otwarcia

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 11.00-19.00
  • środa: 09.00-17.00
  • czwartek: 11.00-19.00
  • piątek-niedziela: 09.00-17.00

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ceny biletów

UWAGA! Do końca kwietnia wstęp jest darmowy!

  • Bilety normalny – 15 zł
  • Bilet ulgowy – 8 zł

Oprowadzanie w j. polskim (60 min) 

  • 1-10 osób – 50 zł/gr.
  • 11-25 osób – 5 zł/os.
  • dzieci i młodzież – 3 zł/os.

Oprowadzanie w j. angielskim

  • 1-10 osób – 150 zł/gr.
  • 11-25 osób – 15 zł/os.

Bolesławiec na Europejskim Szlaku Ceramiki

Nowa siedziba Muzeum Ceramiki została przygotowana do użytku jako część projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych” (z dofinansowaniem w kwocie 15 108 099.97 zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Projekt zakłada włączenie polskiego Bolesławca i norweskiego Porsgrunn – dwóch znanych ośrodków ceramicznych – do Europejskiego Szlaku Ceramiki. To stworzy nowe możliwości promocji ceramiki w Europie, ale też wymiany oferty kulturalnej. Efekty już widać – wspólne wystawy międzynarodowe w Polsce, Norwegii i Włoszech, warsztaty i pokazy ceramiczne a także szkolenia branżowe.

Bolesławieckie Święto Ceramiki 2024 – kiedy się odbędzie?

Jubileuszowe 30. Bolesławieckie Święto Ceramiki w 2024 w dniach 14–18 sierpnia 2024 r. Oprócz propozycji ceramicznych od ok. 100 wystawców, które będzie można zakupić na rynku Bolesławca szykuje się giełda staroci (na ul. Bankowej) i muzyczna scena. Wystąpią:

  • Piątek 16 sierpnia – Smolasty, GROMEE
  • Sobota 17 sierpnia – LANBERRY, Błażej Król
  • Niedziela 18 sierpnia – DŻEM, Artur Rojek

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl