wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy uczeni zdobyli granty na badania

Uczeni związani z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską zdobyli granty na realizację projektów naukowych. Pierwsi badają wpływ ocieplenia klimatu w archipelagu Svalbard, drudzy opracowują laser przydatny w diagnozie chorób oczu.

Reklama

Klimatolodzy i geografowie z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Strzeleckiego uzyskali dofinansowanie na badania w ramach konkursu POLS z Narodowego Centrum Badań. Wysokość grantu to 740 tys. zł.

Projekt pilotowany przez wrocławian będzie realizowany wspólnie z naukowcami z Czech i Norwegii. Badania obejmują analizy zmian klimatycznych i ich wpływu na całe środowisko przyrodnicze Arktyki.

W projekcie SVELTA naukowcy będą szukać odpowiedzi na pytanie w jaki sposób system delt rzecznych na Archipelagu Svalbard reagowały na ostatnie dekady przyspieszonego ocieplenia klimatu i co może tam wydarzyć w przyszłości.

Milion na oko

Natomiast naukowcy z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiego otrzymali blisko milion zł z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na badania nad laserem, który pomoże dokładnie zobrazować siatkówkę i wcześniej wykrywać choroby oczu.

Zespół dr hab. inż. Grzegorzowi Soboniowi pracuje nad nowego typu laserami do dwufotonowej mikroperimetrii.

– Mikroperymentria jest techniką diagnostyczną pozwalającą na badanie czułości siatkówki oka, co umożliwia ocenę zmian siatkówki i wykrycie jej schorzeń. Natomiast mikroperymetria dwufotonowa jest odmianą, w której wykorzystuje się efekt dwufotonowego widzenia występujący u ludzi przy oświetleniu siatkówki ultrakrótkim (femtosekundowym) impulsem laserowym – mówi prof. Grzegorz Soboń. – Technika dwufotonowa pozwala rozszerzyć możliwości diagnostyczne standardowej mikroperymetrii, jak również zbadać sam proces widzenia dwufotonowego, który nie jest dotychczas całkowicie poznany – wyjaśnia.

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał tej techniki, potrzebne są jednak lasery o określonych parametrach, które obecnie są niedostępne na rynku. Celem projektu jest więc opracowanie lasera femtosekundowego o przestrajalnej długości fali, w zakresie co najmniej 900-1050 nm. Pozwoli to na pobudzenie innych receptorów niż tylko pobudzając standardowymi laserami 1030 nm. Laser zostanie zintegrowany z mikroperymetrem dwufotonowym i zostaną przeprowadzone pierwsze testy.

Laser znajdzie zastosowanie m.in. w obrazowaniu in vivo siatkówki oka, umożliwiając tym samym stworzenie narzędzi do zaawansowanej i wczesnej diagnostyki chorób oczu.

Pwr/uwr/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl