wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie laureatami Nagród Naukowych tygodnika POLITYKA

Już po raz 18. tygodnik Polityka przyznał Nagrody Naukowe. Wśród pięciorga laureatów jest dwoje wrocławian.

Reklama

Popularny tygodnik co roku nagradza młodych naukowców, których – jak podkreślają organizatorzy konkursu - „badania są szczególnie obiecujące nie tylko w sensie ich praktycznej przydatności, ale generalnie dla postępu cywilizacyjnego i intelektualnego”.

Nagrody przyznawane są w pięciu w kategoriach, przedstawicielom nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, technicznych oraz nauk o życiu. Od 2001 r. wyróżniono nimi 302 osoby.

W tym roku laureaci otrzymali stypendia w wysokości 15 tys. zł.

Między przyrodą a człowiekiem

W kategorii „nauki społeczne” nagrodę otrzymał dr Mateusz Czesław Strzelecki, 34-letni adiunkt w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

W prezentacji jego dokonań napisano: „Jest badaczem obszarów polarnych, jednym z niewielu polskich naukowców prowadzących badania w Arktyce i Antarktyce oraz kierownikiem Stacji Polarnej Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie.

Po doktoracie na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii pracował w wiodących jednostkach badań polarnych w Norwegii i Niemczech. Ma imponujący dorobek – jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych konferencji i laureatem wielu konkursów i grantów.

Dr Strzelecki nawiązuje do najlepszych tradycji badań geograficznych, studiów terenowych zmierzających do poznania wzajemnych relacji między środowiskiem przyrodniczym a działalnością człowieka.

Bada mechanizmy ewolucji wybrzeży polarnych, szczególnie dotkniętych współczesnymi zmianami klimatu, oraz wpływ ewolucji wybrzeży na funkcjonowanie zamieszkujących je społeczności. Skonstruował jedną z najdokładniejszych krzywych zmian poziomu morza dla Spitsbergenu. Członek Komitetu Badań Polarnych PAN oraz współprzewodniczący grupy roboczej ds. wybrzeży skalistych Międzynarodowej Asocjacji Geomorfologicznej. Prywatnie zaangażowany tata czwórki ciekawych świata dzieci.

Nowa era projektowania

Dr inż. arch. Judyta Cichocka została wyróżniona w kategorii „nauki techniczne”. Uczona jest asystentką w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W uzasadnieniu nagrody dla niej napisano: „Jest architektką zajmującą się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego. Polegają one na modelowaniu w trzech wymiarach za pomocą programowania, co ułatwia projektantom podejmowanie świadomych decyzji formalnych, przestrzennych i materiałowych.

Dr Cichocka jest współautorką programu optymalizacyjnego SILVEREYE opartego na optymalizacji metodą roju cząstek. Według wyników jej badań może on rozwiązywać problemy projektowe wielokrotnie szybciej i efektywniej, co podniesie jakość oraz energooszczędność realizacji architektonicznych.

Jej celem jest szersze zastosowanie optymalizacji w praktyce architektonicznej, stąd założona przez nią firma konsultingowa, która znalazła się w TOP30 europejskich firm działających na rzecz poprawy klimatu. W tym roku badaczka obroniła pracę doktorską, a od sierpnia kontynuuje naukę na MIT.

Choć dr Cichocka ma zaledwie 29 lat, jej dorobek naukowy jest już znaczny – poza dwoma autorskimi monografiami wydanymi za granicą swą wiedzę wykorzystała już w 13 projektach, jest też laureatką 14 nagród i wyróżnień”.

p/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl