Niektórzy dłużnicy bez nadzwyczajnych rozwiązań prawnych mogą mieć ogromne trudności w wyjściu ze spirali zadłużenia. Z punktu widzenia miasta propozycja ma pomóc w ściągnięciu należności, ale nie tylko: zwolnione lokale posłużą w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ludzi oczekujących na przydział lokalu.
Spotkaliśmy się już z przypadkami osób, które mówiły, że byłyby gotowe na takie rozwiązania: "gdybyście mi umorzyli zadłużenie, zdałbym lokal komunalny, bo będę miał gdzie mieszkać". Oraz: "spłaciłbym całość długu, ale darujcie mi odsetki". Wrocław wychodzi naprzeciw tym sygnałom.Agnieszka Kędzierska, zastępczyni dyrektora Zarządu Zasobu Komunalnego ds. Windykacji i Wspólnot Mieszkaniowych
Podstawą prawną do możliwości ubiegania się o umorzenie całości lub części zadłużenia jest uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z 10 kwietnia 2025, którą można znaleźć tutaj (również pod tym linkiem można znaleźć formularz wniosku). Uchwałę wraz z wnioskiem załączamy do pobrania pod tekstem.
Wniosek można złożyć w dowolnej siedzibie Zarządu Zasobu Komunalnego albo Wrocławskich Mieszkań – osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną za pośrednictwem E-PUAP lub e-Doręczenia.
Miasto w ostatnim czasie intensywnie działa wobec dłużników lokali komunalnych. Wchodzące z początkiem czerwca rozwiązanie jest szansą na uniknięcie eksmisji i jednocześnie pozwala pozbyć się długu. W wypadku niektórych osób są to bardzo poważne sumy.