wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław solidarny z Ukrainą - Вроцлав солідарний з Україною

Wrocław solidarny z Ukrainą - Вроцлав солідарний з Україною

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

24 lutego rano Rosja napadła na Ukrainę. Wrocław nie tylko symbolicznie wspiera naszego wschodniego sąsiada, ale deklaruje też realną pomoc. Cały czas prowadzone są również działania miasta skierowane do migrantów i migrantek.

Reklama

– Jestem cały czas w kontakcie ze znajomymi i rodziną na Ukrainie. Nie wierze w to, co się dzieje – mówi Iryna Jurczak, która do Wrocławia przyjechała 6 lat temu i prowadzi m.in. stronę dla ukraińskiej diaspory we Wrocławiu.

W poniedziałek wieczorem (21 lutego) Władimir Putin podpisał dekret w sprawie uznania przez Rosję niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W orędziu do narodu przekonywał, że „Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem, lecz historycznie przynależy do Rosji”.

– W mojej rodzinie na razie bez paniki. Wojna trwa już od 8 lat. Ludzie nie wykupują wszystkiego, ale mają obawy, czy np. nie zabraknie prądu – mówi Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina we Wrocławiu. – Kto śledzi informacje ten wie, że można było spodziewać się wszystkiego – dodaje.

Ołena Vorovczenko działa we Wrocławiu w Fundacji Ptach, która pomaga m.in. dzieciom z terenów przy linii frontu z Rosją, mówi, że są cały czas w kontakcie z podopiecznymi. – Te dzieci żyją w strefie konfliktu od 8 lat, dla nich wystrzały nie są już niczym strasznym. Szykujemy się do aktywnej pomocy – dodaje Ołena.

Nie tylko drobne gesty wsparcia

16 lutego, w Dzień Jedności Ukraińców, wrocławski stadion Tarczyński Arena podświetlany był w niebiesko-żółte barwy flagi Ukrainy. Polacy, Ukraińcy, Polacy, Białorusini i Gruzini spotkali się natomiast 20 lutego na pl. Nowy Targ, aby m.in. okazać swoja solidarność z naszym wschodnim sąsiadem.

Kolejny gest wsparcia – modlitwa za pokój zaplanowana jest na najbliższa sobotę, 26 lutego, w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera. Przewodniczył jej będzie biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak, swój udział zapowiedzieli między innymi przedstawiciele kościołów ewangelickiego i katolickiego, a także władz miasta i województwa. Początek o godz. 18.

Stadion niebiesko-żółty Wrocław

fot. Marek Księżarek/www.wroclaw.pl

– Takie gesty mają znaczenie To dla nas bardzo ważne, podnoszą nas na duchu – dodaje Iryna Jurczak.

Ale Wrocław nie tylko wspiera symbolicznie naszego wschodniego sąsiada, ale deklaruje też realną pomoc, co zapowiedział prezydent miasta Jacek Sutryk. – Macie tu przyjaciół i wsparcie. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała – mówi.

We Wrocławiu mieszka około 100 tys. obywateli pochodzenia ukraińskiego. Tu się uczą, pracują, ale też wzbogacają życie społeczne i budują kapitał. Często wybrali Wrocław na swoje miejsce do życia, dla niektórych to tylko przystanek. Wrocław różnymi programami stara się zapewnić opiekę.

– W 2014 roku wszyscy byliśmy zaskoczeni falą ukraińskiej migracji. Teraz jest współpraca miasta z organizacjami społecznymi i urzędem wojewódzkim. My przygotowujemy się na większą liczbę pytań od potencjalnych migrantów – mówi Artem Zozulia.

Działania miasta skierowane do migrantów

Punkt informacji i aktywności dla migrantów/ek WroMigrant WCRS

  • wsparcie w sprawach urzędowych związanych z życiem we Wrocławiu (legalizacja pobytu i pracy, zameldowanie, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, PESEL, PIT, NIP) oraz w zakresie spraw codziennych (m.in. edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa). Informacje i pomoc udzielane są osobiście,  drogą mailową i telefoniczną, przez aplikacje mobilne (Messenger, Viber, WhatsApp) w języku: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. W 2021 roku udzielono konsultacji 932 osobom w 1406 sprawach.

Mapa Wrocmigrant

Szkolenia dla migrantów

  • Oferta dotyczące m.in „Legalizacji pobytu i pracy w Polsce”, „Wizy humanitarne i ochrony międzynarodowej”, „Z rodziną we Wrocławiu”, „Sprawy urzędowe”. Na 2022 rok zaplanowano cykle szkoleń na tematy związane z legalizacją pobytu i pracy, spraw urzędowych, opieki medycznej, spraw podatkowych. Szkolenia będą odbywać się w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim w dwóch lokalizacjach na terenie Wrocławia: w Przejściu Dialogu oraz w centrum handlowym Aleja Bielany – FOROOM.

Działania informacyjne w mediach i grupy docelowe

  • materiały informacyjne dla migrantów prowadzone przez stronę internetowej wielokultury.wroclaw.pl, profilu Facebook „Wielokultury Wrocław” oraz „WroMigrant
  • Przewodnik WroMigrant”
  • broszura „Życie codzienne w Polsce” (sprawy urzędowe, edukacja, opieka medyczna) jako część materiałów informacyjnych przygotowanych we współpracy z Instytutem Praw Migrantów/Fundacją Ukraina oraz ARAW w ramach wspólnego projektu ze środków FAMI, o którym mowa poniżej.
  • portal www.wroclaw.pl jest jedną z pierwszych w Polsce stron internetowych tłumaczonych w pełni na język ukraiński. W papierowej wersji biuletynu wroclaw.pl (nakład cotygodniowy) przygotowywane są dodatkowe informacje w języku ukraińskim.
  • w TV ECHO 24 prowadzony jest cykl informacyjno-edukacyjny Dzień Dobry we Wrocławiu w języku ukraińskim i polskim w ramach którego przygotowywane są najważniejsze informacje przydatne w codziennym życiu  we Wrocławiu.

Międzysektorowy projekt reSTART (FAMI)

  • projekt obejmuje działania informacyjno-doradcze, działania dla szkół i studentów, naukę języka polskiego, działania adaptacyjne, aktywizację zawodową, działania integracyjne i kampanie informacyjne.

Program integracyjny „Razem we Wrocławiu”

  • ma na celu podtrzymanie tożsamości dzieci i młodzieży pochodzenia ukraińskiego, m.in. nauka języka ukraińskiego, historii i sztuki Ukrainy, zajęcia etnograficzne, taneczne i wokalne, poznawczo-rozwojowe.

Ambasadorzy Dialogu

  • projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli/nauczycielek, edukatorów/edukatorek wrocławskich szkół i przedszkoli. W programie uczestniczy 230 Ambasadorów Dialogu. W ramach projektu Ambasadorzy uczestniczą w szkoleniach i warsztatach, a także spotkaniach sieciujących.

Klasy Przygotowawcze

  • projekt realizowany we współpracy z Departamentem Edukacji. Aktualnie działa 45 oddziałów w 12 wrocławskich szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych). Oferta jest skierowana do uczniów obcojęzycznych, które zaczynają naukę w polskiej szkole. W ramach większej liczby zajęć z języka polskiego, młodzież i dzieci uczą się codziennej komunikacji, ale też słów i wyrażeń z innych przedmiotów szkolnych. Prowadzone są również działania wspierające procesy integracyjne realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Rozmawiamy po polsku

  • projekt realizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego dla dzieci i młodzieży, dla których język polski nie jest językiem ojczystym. Cykl bezpłatnych spotkań prowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego. Spotkania odbywają się w czterech grupach - dwie grupy dla dzieci w wieku 10-14 lat, dwie dla młodzieży w wieku 15-18 lat. Planowany rozwój programu.

Targi Edukacji Międzykulturowej

  • coroczne wydarzenie realizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z organizacjami pozarządowymi

Wrocław na językach świata

  • projekt realizowany jest od 2016 roku przez Wrocławskie Centrum Integracji. Nauka języka w tandemie polski wolontariusz - obcokrajowiec. W roku 2021: 466 zgłoszeń cudzoziemców – 36 % obywatele UA, 271 zgłoszeń wolontariuszy. Wolontariusze spotkali się z „uczniami" 3511 razy ucząc ich nieodpłatnie języka polskiego.

Partnerstwo Wrocław-Lwów

  • projekty kulturalne, edukacyjne, wymiana doświadczeń.  

Pełnomocnik ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego

  • w marcu 2019 roku prezydent Wrocławia powołał pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego.

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu

  • rozpoczął swoją pracę dla interesantów 17 stycznia 2022 roku przy placu Nankiera.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama