wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław składa wnioski do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dofinansowanie centrów szkoleniowych. Przeczytaj, gdzie są planowane i kto będzie się w nich szkolił

Wrocław składa wnioski do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dofinansowanie centrów szkoleniowych. Przeczytaj, gdzie są planowane i kto będzie się w nich szkolił

Data publikacji: Autor:

Wrocław składa wniosek o powstanie dwóch Branżowych Centrów Umiejętności edukacyjno-szkoleniowych, jedno w zakresie elektryki, a drugie – automatyki przemysłowej. Czy miasto dostanie dofinansowanie, okaże się pod koniec marca.

Reklama

W Polsce do 2024 r. ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności, każde innej specjalizacji. O dwa takie Centra stara się Wrocław. Ich łączny koszt ma wynieść 28 milionów złotych.

Wnioski konkursowe złożone

Jedno z BCU – w zakresie elektryki – miałoby powstać przy Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Strzegomskiej, drugie – w zakresie automatyki przemysłowej – przy Lotniczych Zakładach Naukowych we Wrocławiu przy ul. Kiełczowskiej.

Głównym ich zadaniem będzie działalność edukacyjno-szkoleniowa, integrująco-wspierająca, innowacyjno-rozwojowa i doradczo-promocyjna.Ze szkoleń i kursów korzystać mają:

  • uczniowie i nauczyciele kształcenia zawodowego;
  • osoby dorosłe, które chcą się przebranżowić.

Powołanie BCU ma wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego, jego promocji i zacieśnienia współpracy między pracodawcami, uczelniami technicznymi oraz placówkami oświatowymi. Wpłynie też na podniesienie kwalifikacji kadry oraz otwarcie rynku pracy dla przeszkolonych w ramach BCU absolwentów szkół technicznych i branżowych.

Kształcenie branżowe i techniczne to szansa na przyszły rozwój zawodowy i zdobycie kompetencji cenionych na rynku pracy. We wrocławskich BCU organizowane będą szkolenia i kursy. Zajęcia będą wykraczać poza branżowe szkolenia podstawowe realizowane w szkole i będą bezpłatne
Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Branżowe Centrum Umiejętności z dziedziny elektryki

Na potrzeby BCU na parterze Centrum Kształcenia Zawodowego powstać mają nowoczesne, w pełni wyposażone pracownie zawodowe z dziedziny elektryki. W planach jest przeszkolenie do końca czerwca 2026 r. minimum 300 osób.Realizatorem projektu w imieniu Gminy Wrocław będzie CKZ w partnerstwie z: Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, z firmą Tauron Dystrybucja S.A oraz Instytutem Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o.

We współpracy z Departamentem Edukacji oraz Zarządem Inwestycji Miejskich przygotowywana jest dokumentacja projektowa oraz dokumentacja zawierająca wykaz pracowni wraz wyposażeniem niezbędnym do prawidłowego przeprowadzania szkoleń i kursów w dziedzinie elektryki.
Dorota Olearnik, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami UM

Branżowe Centrum Umiejętności z dzieciny automatyki przemysłowej

W Lotniczych Zakładach Naukowych na potrzeby BCU z dziedziny automatyki przemysłowej ma powstać sześć nowoczesnych pracowni zawodowych w nowo wyremontowanych pomieszczeniach. Zgodnie z założeniami do końca czerwca 2026 r. szkolenia ma ukończyć minimum 200 uczestników.

Realizatorem tego projektu w imieniu Gminy Wrocław będzie LZN w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Jednostki te odpowiedzialne będą także za przygotowanie szerokiej i atrakcyjnej oferty szkoleniowej uwzględniającej różnorodność grup wiekowych potencjalnych uczestników kursów i szkoleń.
Dorota Olearnik, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami UM
We współpracy z Departamentem Edukacji w przygotowaniu jest dokumentacja z wykazem pracowni oraz wyposażenia potrzebnego do prawidłowego przeprowadzania szkoleń z automatyki przemysłowej.

Na przygotowanie infrastruktury i merytoryki obu BCU gmina potrzebuje 28 milionów zł. Do końca marca okaże się, czy Wrocław otrzyma na ten cel dofinansowanie w ramach KPO. Powstanie BCU w Polsce koordynuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a źródłem finansowania jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama