wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kolejne wrocławskie osiedla z nocnym zakazem sprzedaży alkoholu
Wrocławskie osiedla: Ołbin, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie fot. Tomasz Hołod, Oleksandr Poliakovsky
Wrocławskie osiedla: Ołbin, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie

Nocny zakaz alkoholu obowiązujący od godz. 22:00 do 06:00 rano obejmie poza Starym Miastem osiem kolejnych wrocławskich osiedli. Tak zdecydowano podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 11 stycznia. Których osiedli dotyczy i co było powodem wnioskowania w tej sprawie Rad Osiedli? Spytaliśmy.

Reklama

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu we Wrocławiu

W 2018 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę wprowadzającą ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach znajdujących się na terenie Osiedla Stare Miasto. Przepis o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych pomiędzy godziną 22:00 a 6:00 rano obowiązuje tam od 12 września (2018 roku). Wkrótce dołączy do niego osiem kolejnych osiedli, wśród nich:

  • Huby, Ołbin, Nadodrze, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie oraz Szczepin.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Ponad 60 rodzajów chorób ma związek ze spożywaniem alkoholu, w tym nowotwory, choroby kardiologiczne, zaburzenia rozwoju, osłabienie odporności i problemy psychiczne. Toksyczne działanie alkoholu etylowego i produktów jego przemiany powoduje zmiany chorobowe w układach: nerwowym, pokarmowym, krążenia, oddechowym, moczowym i hormonalnym. Spożywanie alkoholu przez osoby w każdym wieku jest także powodem wielu problemów społecznych: uzależnień, przemocy, pogorszenia jakości życia czy bezdomności – czytamy w uzasadnieniu decyzji o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu. Całość uzasadnienia załączamy „w plikach do pobrania” na końcu artykułu.

Rady Osiedli od dawna widziały problem

Spytaliśmy, co było powodem wnioskowania o ograniczenia sprzedaży alkoholu przedstawicieli mieszkańców – Rad Osiedli. Wśród głównych powodów wymienia się zakłócania ciszy nocnej, akty wandalizmu, bójki, a nawet poczucie braku bezpieczeństwa.

Od lat wnioskowaliśmy jako Rada Osiedla o normalizację sytuacji ze sprzedażą alkoholu i jej skutkach. Są na naszym Osiedlu punkty od których w promieniu stu metrów można znaleźć nawet kilkanaście takich sklepów. Problem z nocnymi ekscesami z alkoholem w tle jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów zgłoszeń mieszkańców. Jedną z podstaw podjęcia przedmiotowej uchwały przez rajców były zatrważające statystyki policyjne potwierdzające obserwacje mieszkańców.
Michał Kwiatkowski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich

– Po wprowadzonym zakazie spodziewamy się przede wszystkim mniejszej liczby nocnych wędrówek do sklepów monopolowych na przysłowiowe "dobicie". Mniej osób "pod wpływem" na ulicach to mniej burd i bójek, mniej zaśmieconych (w tym potłuczonym szkłem) miejsc publicznych, mniej krzyków i hałasu, mniej zdewastowanych elementów infrastruktury. Nasi mieszkańcy nie powinni ponosić konsekwencji nieakceptowalnych zachowań osób spożywających alkohol – i ta uchwała będzie temu służyć – dodaje przewodniczący.

Z kolei osiedle Nadodrze według policyjnych danych zajmuje drugie miejsce (po Starym Mieście) pod względem ilości dokonywanych wykroczeń i zakłócania ciszy nocnej. W związku z ograniczeniem sprzedaży alkoholu na Starym Mieście, większość osób zaopatruje się w trunki właśnie tutaj. Mieszkańcy mają dość całonocnych imprez na skwerach i wnętrzach podwórzowych, licznych aktów wandalizmu oraz poczucia braku bezpieczeństwa, szczególnie nocą.

W imieniu mieszkańców i Rady Osiedla Nadodrze od kilkunastu miesięcy wnioskowałam o wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00. Powodem były liczne zgłoszenia od samych mieszkańców, którzy regularnie pisali do nas o notorycznym zakłócaniu ciszy nocnej i innych zakłóceniach porządku (bijatyki i burdy) przez klientów całodobowych sklepów monopolowych oraz niektórych Żabek, które przedłużyły godziny pracy do 3 rano. Zgłaszane były hałasy i krzyki pod oknami przy sklepach. Stałe i codzienne było również rozstawianie/rozbijanie butelek oraz załatwianie wszystkich potrzeb fizjologicznych w najbliższej okolicy sklepów.
Izabela Duchnowska, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nadodrze

– Zgłoszenia mieszkańców przybierały formę petycji (do RO i miasta), pism, skarg oraz informacji ustnych przekazywanych podczas prowadzonych przez nas dyżurów osiedlowych. Ze względu na położenie naszego osiedla w najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta oraz Wyspy Słodowej, nasze lokalne sklepy były nocą okupowane nie tylko przez naszych mieszkańców, ale również młodych amatorów napojów alkoholowych, którzy nie mogli się w zaopatrzeć wokół Rynku – tłumaczy  przewodnicząca.

Liczymy na to, że wprowadzenie regulacji godzin sprzedaży spowoduje wyraźny spadek incydentów zakłócania porządku i ciszy nocnej, będzie mniej interwencji w pobliży miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz wobec osób nietrzeźwych znajdujących się w przestrzeni publicznej (skwery i podwórka). Mamy także nadzieję, że wzrośnie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i ze wszystkich wyżej wymienionych powodów poprawią się po prostu warunki życia mieszkańców na Nadodrzu.
Izabela Duchnowska, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nadodrze

Miasto realizuje kampanię „Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku”

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UW Wrocławia, aż siedem na dziesięć sklepów nie weryfikuje wieku młodych klientów. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują skalę problemu, jakim jest sprzedaż alkoholu osobom nieletnim. Dlatego też Miasto Wrocław w 2023 roku rozpoczęło kampanię, której hasłem przewodnim jest „Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku”.

Więcej informacji o kampanii pisaliśmy tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl