wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław przywraca dotacje na remonty zabytków

Po dwuletniej przerwie, w budżecie Wrocławia na 2025 rok ponownie znajdą się dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Łączna pula dopłat wynosi 7 mln złotych.

Reklama

Projekt budżetu Wrocławia na 2025 rok to rekordowe ponad 8 mld złotych. Sytuacja finansowa miasta pozwala na przywrócenie dotacji na remonty zabytków, dlatego stosowna propozycja znalazła się w projekcie budżetu. 7 milionów to bardzo zbliżona kwota do tych, które miasto przeznaczało na ten program w poprzednich latach.  

Samych obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków mamy we Wrocławiu około tysiąca. Po Warszawie i Krakowie to największy zasób zabytków w Polsce. Właścicielami wielu z nich są podmioty, które samodzielnie mogą nie udźwignąć kosztów prac remontowych. Zabytek z rejestru to jednak coś więcej, niż po prostu własność. To wspólne dziedzictwo wszystkich mieszkańców i mieszkanek naszego miasta.
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Dotacja na remont zabytków. Kto może się ubiegać? Oto zasady

Dotacja może być udzielona w wysokości do 70% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku. Dofinansowanie dotyczy wyłącznie podmiotów, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu.

Tak jak w poprzednich latach, warunkiem otrzymania dofinansowania jest spełnienie łącznie warunków:

  • Obiekt położony jest w zwartej pierzejowej zabudowie pierwotnie mieszkaniowej. Może też być samodzielnym budynkiem wielorodzinnym lub znajdować się na terenie wystawy WUWA.
  • Obiekt znajduje się w złym stanie technicznym.
  • Obiekt posiada dla Wrocławia istotne znaczenie historyczne.

Wszelkich informacji udziela Wydział Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia, tel. 71 777 94 51.

Tak odnawiane były wrocławskie perły

W przeszłości taki program pozwolił na remont wielu obiektów, które mają dużą wartość dla dziedzictwa artystycznego, architektonicznego i kulturalnego Wrocławia. W ten sposób odnowiono choćby Mezonetowiec przy ul. Kołłątaja, ale też liczne kamienice w zwartej zabudowie z przełomu XIX/XX wieku. Przykładem mogą być budynki przy Kościuszki 37, Krasińskiego 21/23, Kniaziewicza 17 i wiele innych zabytków z rejestru, w tym budynki mieszkalne z XVIII wieku włącznie.

Mezonetowiec przy ul. Kołłątaja po renowacji UMW
Mezonetowiec przy ul. Kołłątaja po renowacji

Dotacje udzielane są na podstawie poniższych uchwał wraz ze zmianami:

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama