wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miejskie działania przeciwko ksenofobii, rasizmowi i nietolerancji

Miejskie działania przeciwko ksenofobii, rasizmowi i nietolerancji

Data publikacji: Autor:

Co robi miasto, aby przeciwdziałać ksenofobii, rasizmowi czy nietolerancji? Jakie działania były, są i będą podejmowane, by nie dopuścić do eskalacji uprzedzeń na tle rasowym, kulturowym czy seksualnym? Gdzie można znaleźć pomoc, gdzie szukać informacji? O tym rozmawiano podczas spotkania dla mieszkańców i mediów, zorganizowanego we wtorek 8 grudnia w Sali Sesyjnej UM.

Reklama

O prowadzonych, finansowanych i współfinansowanych przez miasto działaniach, których celem jest walka z ksenofobią i nietolerancją, a także wzmacnianie i promowanie postaw otwartości oraz akceptacji innych osób wzięli udział Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Dominika Kawalerowicz, kierownik działu Programowego ESK Wrocław 20106, oraz przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Centrum Integracji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Działania w ramach ESK Wrocław 2016

– Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to proces wielokulturowego rozumienia – mówi Dominika Kawalerowicz, kierownik działu Programowego ESK Wrocław 2016. – Tworząc program dążyliśmy do tego, aby mieszkańcy współtworzyli kulturę i by powstała przestrzeń publiczna, przyjazna aktywnościom społecznym, kształtująca postawy prospołeczne i obywatelskie. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 jest projektem miejskim, jest tworzona na tkance miejskiej i co z tego wynika – otwarta na dialog i międzykulturowość. Dlatego też trudno było nam wybrać tylko kilka projektów, które promują tolerancję i dialog, bo ESK z gruntu jest nastawiona na takie działania i wszystko, co w ramach niej się wydarzy, lub już wydarzyło, ma na celu propagowanie otwartości.

Obejrzyj prezentację:

Działania koordynowane przez WCRS

– Ksenofobia to po prostu strach. Strach przed czymś innym, obcym, czymś czego nie znamy – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Dlatego najlepszym narzędziem w walce z objawami ksenofobii, a co za tym idzie – nietolerancji i innych tego typu postaw, jest edukacja. I nie mówimy tu tylko o edukacji ludzi młodych, ale również osób dorosłych. Od dłuższego czasu we Wrocławiu pracujemy nad rozwojem kompetencji międzykulturowych. Do pracy na rzecz integracji Urząd Miasta powołał kilka jednostek. Trzeba pamiętać o tym, że kształtowanie wiedzy i postaw to proces. Trudno oczekiwać po jednorazowej akcji efektów. Dlatego tak ważne jest współdziałanie. Nieoceniona jest tu współpraca z organizacjami pozarządowymi, która przynosi wspaniałe efekty. Za nami mnóstwo projektów, a przed nami kolejne.

Obejrzyj prezentację:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama