4. Wrocław i Targ na Ptasiej nie marnują! 13 maja piknik z atrakcjami i otwarcie czwartej lodówki
Poprzednią jadłodzielnię otwarto na Bazarze Komandor. Teraz czas na Targ na Ptasiej / zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod

W sobotę, 13 maja, odbędzie się kolejne otwarcie lodówki, tym razem na targowisku przy ul. Ptasiej na Nadodrzu. W godz. od 10:00 do 12:00 na odwiedzających czeka piknik ekologiczny połączony z Pchlim Targiem. Będzie pokaz gotowania i degustacja lokalnych produktów, a także kącik z kolorowankami dla dzieci. Przyjdziecie?

Wrocław i Targ na Ptasiej nie marnują!

Piknik ekologiczny połączony z Pchlim Targiem dedykowany jest dla lokalnej społeczności. Popularyzuje ideę less waste połączoną z utworzeniem jadłodzielni przy wykorzystaniu potencjału, jakim dysponuje targowisko. Fundatorem lodówki jest Whirlpool Corporation, a akcja to wspólna inicjatywa miasta i wrocławskich targowisk.

Miasto zamierza promować inne działania wpisujące się w akcję niemarnowania poprzez dzielenie się na targowisku książkami, grami lub innymi używanymi rzeczami, które mogą się przydać osobom potrzebującym. W tym celu obok lodówki zostanie postawiony specjalny regał.

Pokaz gotowania z degustacją, pchli targ i kącik dla dzieci

Podczas wydarzenia na odwiedzających czeka wiele atrakcji:

• Pchli Targ Nadodrze – kiermasz rzeczy używanych i niepotrzebnych,
  • pokaz gotowania z degustacją,
  • pogadanki o niemarnowaniu żywności i promocja lokalnych produktów,
  • kącik dla dzieci z kolorowankami,
  • zbiórka nakrętek dla hospicjum,
  • wymiana książek i gier planszowych.

Powiększ obraz: Wrocław i Targ na Ptasiej nie marnują - plakat UMW
Wrocław i Targ na Ptasiej nie marnują - plakat

Na targu, w jednym miejscu będą gromadzone wszystkie dobre do spożycia produkty oraz rzeczy, które mogą jeszcze przydać się innym ludziom. Mogą to być owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, soki, produkty suche, jak kasza, mąka czy ryż. Znajdzie się też półka na niepotrzebne książki oraz donice na posadzenie przypraw (np. szczypiorku lub bazylii).

Podczas pikniku można będzie podzielić się wiedzą i doświadczeniem w przyrządzaniu ciekawych i smacznych potraw, wykorzystując to, co mamy w lodówce. Warto pamiętać, iż przygotowaną w nadmiarze żywnością można podzielić się z innymi, np. z rodziną, sąsiadami, znajomymi. Nie ma przeszkód, aby nadmiar jedzenia przekazać do lodówki na targowisku na potrzeby mieszkańców. Uratujemy w ten sposób żywność przed zmarnowaniem, a osoba obdarowana będzie wdzięczna za posiłek.
Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego UMW

To już czwarta lodówka na wrocławskim targowisku

Celem podjętej przez miasto inicjatywy jest popularyzacja akcji „Wrocław Nie Marnuje” oraz wykorzystanie charakteru i potencjału targowisk, co ma się przyczynić do ożywienia i podniesienia atrakcyjności tych miejsc oraz zadbanie o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i niemarnowania żywności.

Z lodówki może skorzystać każdy. Ludzie dzielą się posiłkiem, nadwyżkami lub częstują się jej zawartością. Będzie to kolejna, czwarta lodówka postawiona na targowisku gminnym.

Wcześniej takie lodówki powstały na targowisku przy ul. Niedźwiedziej (wrzesień 2022 r.) i Ryneczku Jemiołowa (październik 2022 r.) oraz Bazarze Komandor (marzec 2023 r.).

Odnowiony Targ przy ul. Ptasiej

Odnowiony plac targowy przy ul. Ptasiej działa od 1996 roku i na stałe wpisał się w pejzaż osiedla Nadodrze. Tworzy naturalną, aktywną przestrzeń publiczną, gdzie podczas codziennych zakupów spotykają się okoliczni mieszkańcy i nawiązują sąsiedzkie relacje.

Od lat na tym niewielkim, klimatycznym bazarze można zrobić podstawowe zakupy, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał, wędliny czy pieczywo. Kupcy funkcjonują tu od poniedziałku do soboty (głównie w godz. porannych), a po południu w zależności od pory roku do godz. 13:00 lub 15:00. Pracują też w soboty od godz. 7:00 do 13:00.

Stoiska na targowisku:

• Drogeria – od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00, sobota: 7:30-13:00,
  • Rybny – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:00, sobota: 7:00-13:00,
  • Nabiał, mięso wędliny, słodycze – od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-15:00, sobota: 6:00-13:00,
  • Warzywa Renata – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, sobota: 7:00-13:00,
  • Warzywa Ania – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, sobota: 7:00-13:00,
  • Warzywa Kasia – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, sobota: 7:00-13:00,
  • Warzywa Andrzej – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, sobota: 9:00-13:00,
  • Warzywa Weronika – od wtorku do piątku w godz. 7:00-15:00, sobota: 7:00-13:00,
  • Sadzonki – od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00, sobota: 8.00-13.00,
  • Piekarnia – od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-14:00, sobota: 6:00-12:00.

Ze względu na remont ulicy Pomorskiej, na targowisko można wjechać od ulicy Kurkowej.