4. Wrocław i Bazar Komandor nie marnują! 31 marca piknik z wieloma atrakcjami i otwarcie lodówki
Otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r. UMW
Otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r.

W piątek, 31 marca w godzinach 12:00 – 14:00 na targowisku przy ul. Komandorskiej i Radosnej zaplanowano piknik ekologiczny wraz z otwarciem lodówki. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji, dla dużych i małych, w specjalnie utworzonej „eko-strefie”. Warto spędzić piątkowe popołudnie właśnie tam. Zobaczcie, dlaczego!

Piknik ekologiczny (przy ul. Radosnej 38) będzie popularyzował ideę less waste, połączoną z utworzeniem jadłodzielni przy wykorzystaniu potencjału, jakim dysponuje targowisko. Fundatorem lodówki jest Whirlpool Corporation, a akcja to wspólna inicjatywa miasta i wrocławskich targowisk.

Degustacja lokalnych produktów, pokaz gotowania, warsztaty i animacje

Podczas wydarzenia na odwiedzających czeka wiele atrakcji:

• świąteczny stół obfitości, czyli: degustacja lokalnych produktów,
  • wykorzystaj resztki po obiedzie! Pokaz gotowania wraz z degustacją,
  • warsztaty wielkanocne - stwórz własne dekoracje świąteczne,
  • pogadanki o niemarnowaniu żywności i wody,
  • animacje dla dzieci z maskotkami: Rekinem i Ośmiornicą, przygotowane przez MPWiK.

A także zbiórka nakrętek dla hospicjum i baterii oraz wymiana książek i gier planszowych.

Na bazarze, w jednym miejscu będą gromadzone wszystkie dobre do spożycia produkty. Mogą to być owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, soki, produkty suche jak kasza, mąka czy ryż. Znajdzie się też półka na niepotrzebne książki oraz donice na posadzenie przypraw, takich jak szczypiorek czy bazylia.

Powiększ obraz: Wrocław i Bazar Komandor nie marnują - plakat
Wrocław i Bazar Komandor nie marnują - plakat

Nie zabraknie też ciekawostek związanych z przygotowaniem dekoracji wielkanocnych na zorganizowanych przez Fundację Dom Pokoju warsztatach świątecznych. Kupcy przygotują stół ze smakołykami, które na co dzień można kupić na targowisku.

Trzecia lodówka na wrocławskim targowisku

Piknik jest elementem miejskiej kampanii „Wrocław Nie Marnuje” oraz ma pozwolić wykorzystać charakter i potencjał targowisk, podnosząc atrakcyjność tych miejsc oraz zadbać o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i nie marnowania żywności.

Zarządcy i kupcy włączają się w akcję pomagania sobie nawzajem, ponieważ z lodówki może skorzystać każdy. Ludzie dzielą się posiłkiem, nadwyżkami lub częstują się jej zawartością. Będzie to kolejna, trzecia lodówka postawiona na targowisku gminnym.
Edyta Niebiańska z Biura Rozwoju Gospodarczego

Wcześniej takie lodówki powstały na targowisku przy ul. Niedźwiedziej (wrzesień 2022 r.) i Ryneczku Jemiołowa (październik 2022 r.).

Powiększ obraz: Otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r.
Otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r.

Podstawowa zasada: nie marnuj!

– Wykorzystując potencjał placu targowego można zadbać o to, aby  nie marnować  żywności, szczególnie owoców i warzyw, z których można nadal przygotować zdrowe i smaczne posiłki. Kucharze, podczas pikniku, zaprezentują jak zmienić podejście do jedzenia i kuchni wykorzystując resztki z lodówki. Będzie to dobry moment przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, aby uświadomić sobie, co powinno się zrobić z nadwyżkami żywności – wyjaśnia Edyta Niebiańska.

Warto pamiętać, iż przygotowaną w nadmiarze żywnością można podzielić się z innymi, np. z rodziną, sąsiadami, znajomymi. Nie ma przeszkód, aby nadmiar jedzenia przekazać do lodówki społecznej. Uratujemy w ten sposób żywność przed zmarnowaniem, a osoba obdarowana będzie wdzięczna za posiłek.

Bazar Komandor – Targowisko w sercu Wrocławia

Targowisko jest położone w samym sercu Wrocławia, przy ulicy Radosnej 38, w pobliżu Uniwersytetu Ekonomicznego, oraz 300 m od wieżowca Sky Tower.

Bazar  Komandor funkcjonuje od 1992 r., posiada ponad 30-letnią tradycję i wielu stałych klientów. Jest miejscem pracy dla ponad 100 podmiotów zatrudniających 300 pracowników. Zapewnia mieszkańcom Wrocławia dostęp do najwyższej jakości owoców i warzyw rodzimych producentów, wielu artykułów regionalnych z Doliny Baryczy oraz mnóstwo artykułów przemysłowych.

Obecnie na placu występują 104 branże - spożywcze, przemysłowe, gastronomia, fryzjerstwo. Sprzedaż prowadzona jest głównie z kiosków i stoisk pod wiatami. Mile widziani są nowi przedsiębiorcy.