Europejska Stolica Kultury przyspiesza. W ten weekend nie będziemy narzekać na brak wydarzeń.
„Flow” - płyń z duchem i atmosferą miasta
- W sobotę opowiemy o mniejszościach, które pomogły budować Wrocław – opowiada Chris Baldwin, kurator ESK i twórca „Flow”. – Już w tej chwili trwają próby artystów z Izraela, Niemiec, Czech i Ukrainy, przygotowuje się też kilkaset osób śpiewających w chórze i grających w orkiestrze. Zagrają „Wrocławską kantatę” podczas wieczornej odsłony „Flow” skomponowanej przez Pawła Romańczuka.
Flow - performerskie widowisko na Odrze
Spotkania / W plenerze / Dla wszystkich / Happeningi / Sztuki wizualne / ESK / Performance Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
„Flow” trwać będzie przez cały dzień. W czterech strefach będą pokazy tańca, performance, spektakle i happeningi związane z historią Wrocławia. W centrum stanie też 21 szaf w ramach projektu „Puk, puk… Kto tam?”. Będą w nich kartki, na których mieszkańcy mogą napisać historię swojej rodziny. Opowieści zostaną wykorzystane podczas wydarzenia zamykającego ESK Wrocław 2016.
- Wieczorem zapraszamy wszystkich nad Odrę, gdzie rzeka i budynki na Ostrowie Tumskim stworzą niezapomnianą scenografię tego wieczoru – dodaje Mary Sadowska, asystentka Chrisa Baldwina. – Zabierzcie dzieci, dziadków, weźcie kanapki i termosy i płyńcie z duchem i atmosferą miasta. Wstęp na „Flow” jest wolny, jednak na wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym trzeba odebrać bezpłatne wejściówki w kasie.
Z powodu „Flow” w sobotę w godz. Od 20 do 23.30 będą wprowadzone zmiany w komunikacji w centrum miasta, będzie też wprowadzona dodatkowa komunikacja dla uczestników widowiska plenerowego.
„Flow" - zmiany w komunikacji
Pozytywką do Berlina
„Pozytywka – miejski instynkt gry” to hasło weekendu w Goethe-Institut Pop Up Pavillon na pl. Nowy Targ. Podczas weekendu zaplanowano tam koncert niemieckiej gwiazdy ambitnego rapu Kaptn Peng, spotkanie z pisarzem Florianem Wernerem, a w niedzielę grę miejską „Tryb Awaryjny”, w której główną wygraną jest wycieczka do Berlina.
Goethe-Institut Pop Up Pavillon
Spotkania / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla wszystkich / Akcje społeczne / Happeningi / Muzyka / Literatura / Architektura / Sztuki wizualne / ESK / Teatr / Promowane wydarzenia / Performance Plac Nowy Targ
Piwosze przy Stadionie Wrocław
Festiwal Dobrego Piwa trwać będzie przez cały weekend na esplanadzie Stadionu Wrocław. – Aż 400 rodzajów lanego piwa ze 150 browarów, 68 stoisk, 800 rodzajów piw butelkowanych – zachwala atrakcje Elżbieta Lenczyk, dyrektor CK Zamek, organizator imprezy. – Zapraszamy na plażę, a także na koncerty w strefie muzyki, gdzie wystąpią m.in. Jan Samołyk, Hurt i Apteka. Nie zabraknie dyskusji panelowych o turystyce piwnej, będzie też scena kulinarna, na której szefowie wrocławskich kuchni pokażą jak wykorzystać piwo w potrawach.
Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa
Eventy / Piknik / W plenerze / Dla wszystkich / ESK / Promowane wydarzenia Stadion Wrocław
Sztuka improwizowana
Już od czwartku, 9 czerwca, można przekonać się, jakie są najważniejsze zjawiska i trendy w sztuce improwizowanej. Program AOI to koncerty i performance mistrzów gatunku, konkurs KREACJE dla młodych artystów, warsztaty improwizacyjne, projekcje filmów, wystawa.
Art Of Improvisation – Creative Festival
Performance / Wystawa / Muzyka / ESK / Teatr / Performance Centrum Kultury Agora we Wrocławiu
Prekursor abstrakcji
W Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim będzie można zobaczyć wystawę artysty, którego twórczość doczekała się uznania dopiero po jego śmierci – „Wacław Szpakowski (1883-1973) Linie rytmiczne”. Wystawa będzie czynna do końca lipca. – Rysunki Szpakowskiego można umiejscowić pomiędzy sztukami wizualnymi, muzyką i matematyką, dlatego na wystawie będzie można posłuchać muzyki inspirowanej jego rysunkami przypominającymi partytury, zobaczyć animacje, a nawet samemu namalować linię zgodną z algorytmami odczytanymi z rysunków artysty. Służyć temu będzie specjalna instalacja – mówi Elżbieta Łubowicz, kurator wystawy.
Wacław Szpakowski (1883–1973): „Linie rytmiczne”
Wernisaż / Wystawa / Sztuki wizualne / ESK Oddział Muzeum Miejskiego - Pałac Królewski
Subiektywny Atlas Ptaków
W ramach działań Eco Expanded City Centrum Sztuki Wro zaprasza na spacery ornitologiczne ze szkicownikiem w ręku, których przewodniczkami będą Lena Czerniawska i Hanna Sztwiertnia. Uczestnicy będą oglądać i słuchać ptaków, które swoim wyglądem, sposobem latania, śpiewem i zamieszkiwanym środowiskiem zainspirują ich do rysowania – rysowania, jako wyjątkowego sposobu zapamiętania i zanotowania spaceru. Za pomocą notatek, szkiców, skojarzeń i obserwacji każdy stworzy swój subiektywny atlas ptaków.
Subiektywny Atlas Ptaków
Dla dzieci / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich / Sztuki wizualne / ESK Centrum Sztuki WRO - WRO Art Center
O mieście dla pieszych
Przedłużeniem weekendu będą wydarzenia związane z architekturą – spotkanie z cyklu „Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architektura” (13.06) we Wrocławskim Centrum Kongresowym. O „mieście dla pieszych” będzie opowiadać wybitny holenderski architekt Kees Christiaanse z firmy KCAPArchitects&Planners.
Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architektura
Wykład / Dla seniorów / Dla wszystkich / Architektura / ESK Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia