4. We Wrocławiu rozpoczęła się Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy

Opieka wytchnieniowa to główny temat Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy, która rozpoczęła się w Concordia Design i potrwa do 14 września 2023 r. Po raz pierwszy to światowe wydarzenie odbywa się w Polsce. Jego gośćmi są osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, ale także specjaliści, przedstawiciele świata nauki, administracji publicznej i organizacji pozarządowych.

To już 13. edycja Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy (International Short Break Association - ISBA). Dotychczas odbywała się m.in. w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Europie i Afryce, a tym razem po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce. To globalna inicjatywa stanowiąca platformę wymiany doświadczeń zarówno dla specjalistów, jak i decydentów, organizacji pozarządowych oraz świata nauki w obszarze polityki społecznej dotyczącej wsparcia rodzin i osób z niepełnosprawnościami.

Powiększ obraz: Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy Oleksandr Poliakovsky

Bezcenna wymiana doświadczeń

Tematem rozmów jest m.in. wsparcie rodzin i opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnościami, w regeneracji psychicznej i fizycznej, odciążenie ich od codziennych zadań i dzięki temu lepsze funkcjonowanie w różnych rolach życiowych.

Celem konferencji jest przede wszystkim wymiana doświadczeń między organizacjami, pacjentami, osobami korzystającymi z opieki wytchnieniowej oraz tworzącymi ten system. To jest największa wartość, ponieważ pozwala nam wzorować się na dobrych praktykach, ale też uzmysłowić sobie, że to, co robimy we własnej przestrzeni wcale nie jest gorsze i również inni mogą się na nas wzorować.
Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc

Ważna jest również promocja innowacyjnych i pionierskich rozwiązań z całego świata, stanowiących przykład do naśladowania dla osób programujących usługi społeczne dla rodzin opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie dostępu do specjalistycznej wiedzy oraz budowanie zróżnicowanej oferty usług wytchnieniowych.

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy

By wszyscy mogli żyć pełnią życia

Uczestnicy konferencji przyjechali do Wrocławia z pięciu kontynentów i 18 państw, m.in. z USA, Kanady, Hiszpanii, Indii czy Australii.

Na konferencję przyjechało 260 osób. Są wśród nich przede wszystkim opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, ale także pracownicy socjalni z sektora pozarządowego i sektora publicznego. Prowadzone tu rozmowy pozwolą im lepiej pomagać osobom wymagającym codziennego wsparcia oraz ich opiekunom, aby mieli swoje życie, czas dla siebie, aby relacje w rodzinach były lepsze i mogli w pełni doświadczać życia.
Piotr Kuźniak, prezes Fundacji Imago i prezydent ISBA w obecnej kadencji

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy

Opiekunowie muszą być w dobrej formie

Jak twierdzi Lidia Lempart, prezeska Stowarzyszenia ORaTor, dziecko z niepełnosprawnością potrzebuje matki i ojca w dobrej formie. Dlatego prawo rodzica do wytchnienia to musi być system trwały, ze stałym finansowaniem. Według niej, to spowoduje o wiele lepsze i bardziej efektywne korzystanie z tego wsparcia.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami powinni wówczas mieć czas dla siebie, a nie tylko wyjście do lekarza lub urzędu. Przerwa wytchnieniowa to odpoczynek, rozwój, fryzjer, masaż. To prawdziwa pełnia życia. My w Polsce już to zaczynamy robić. Przerwa wytchnieniowa przestaje budzić zdziwienie.
Lidia Lempart

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy

W programie konferencji znalazło się 36 sesji warsztatowych, 8 wykładów plenarnych oraz 2 panele dyskusyjne.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Imago, Stowarzyszenia Bonitum, Fundacja Potrafię Pomóc i Fundacja Ładne Historie. Partnerami wydarzenia są m.in. Miasto Wrocław, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.